Array ( [type] => 8192 [message] => mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead [file] => /home/viablogi/domains/viablog.ir/public_html/blog/tag.php [line] => 43 ) فرش فرش

فرش افشان کاشان

راهنماي چينش انواع فرش در دكوراسيون

 فرش كاشان قالي كاشان فرش زيبا فرش ماشيني قيمت فرش فرش دكوراسيون فرش

چه فرشي مناسب دكور منزل ماست؟

اهميت و جايگاه بالاي فرش بين ما ايرانيها بر هيچكس پوشيده نيست.  از زمان قديم يك جمله معروف رايج است كه " اگه مجبور باشم حتي  فرش زير پايم رو هم مي فروشم " . يعني حتي در سختترين شرايط وجود فرش در خانه لازم است . در سالهاي اخير در كنار اهميت خريد فرش ، مساله انتخاب فرش مناسب از هر نظر بسيار مورد توجه قرار گرفته است .

 براستي يك فرش خوب چه ويژگي هايي دارد؟ آيا هر فرش خوبي مناسب منزل شماست؟

در اين مقاله صفر تا صد انتخاب يك فرش مناسب با دكوراسيون هر منزل را بررسي مي كنيم

با قالي كاشان همراه باشيد تا كارشناس فرش شويد

فرش را براي كجاي خانه ميخواهيد؟

به نظر من اولين نكته براي انتخاب فرش ، مكان مورد استفاده فرش است . هر قسمت از خانه از لحاظ دكوراسيون و نوع كاربري ويژگيهاي خاص خود را دارد. مثلا براي پذيرايي بسته به سليقه و دكوراسيون منزلتان يك طرح رسمي و مجلسي با طيف رنگ گرم و آرامبخش انتخاب خوبي است .هماهنگي بين طرح و رنگ فرش با مبل ، پرده ها ، كاغذ ديواري ، لوستر و ساير اجزاي پذيرايي بسيار مهم است. همچنين بهتر است سايز فرش به گونه اي باشد كه تمام سطح را نپوشاند و زير مبل ها خالي باشد و فرش در حالت چسبيده به پايه هاي جلويي مبل تمام سطح بين مبل را پر كند.

 

رعايت اين موارد براي آشپزخانه ، اتاق خواب و راهرو ها نيز مهم است . در آشپزخانه معمولا از طيف رنگهاي گرم مانند قرمز و نارنجي و طرحهايي مدرن شبيه مواد خوراكي ، ميوه و سبزيجات ، ادويه جات و ... استفاده مي شود. همچنين در آشپز خانه اي كلاسيك طرحهاي سنتي  شبيه فرش خشتي ، گليم و جاجيم و ... به كار مي رود. طرح و رنگ فرش اتاق خواب  معمولا ملايم ، خلوت و آرامبخش است و بهتر است با مدل تخت و روتختي ، پرده ها و كاغذ ديواري ست باشد. در اتاق كودك و نوجوان بسته به سليقه فرزندتان و تم مورد استفاده در ساير وسائل اتاق ميتوانيد از طرحها و مدل هاي متنوع و جذاب موجود در بازار استفاده كنيد

 

فرش ، تزئيني يا كاربردي؟

چه استفاده اي از فرش مي كنيد؟ اگر طرح و رنگ برايتان مهم است و بيشتر دنبال زيبايي و كيفيت تصوير هستيد فرشهايي با شانه و تراكم بالا مثل فرش 1500 شانه تراكم 4500 مناسب شماست . همچنين ميتوانيد از تكنولوژي جديد چاپ تصوير دلخواه با كيفيت بالا روي فرش كه به فرش كلاريس معروف است استفاده كنيد. اگر دنبال موارد كاربردي همچون جنس فرش ، نرمي و سفتي ، قابليت شستشو ، استحكام  ، طول عمر و ... هستيد بعد از فرش دستبافت ، فرش ماشيني با نخ جنس خوب و بافت با كيفيت انتخاب مناسبي است كه با مشاوره با كارشناسان قالي كاشان ميتوانيد فرش مورد نظر خود را انتخاب كنيد

 

كوچك يا بزرگ؟  فرش چند متري بخريم؟

اندازه فرش بايد متناسب با مكان مورد استفاه باشد. نه به حدي كوچك باشد كه قسمتهاي زيادي خالي و بدون فرش باشد نه آنقدر بزرگ كه تمام سطح را بپوشاند و اطراف آن زير مبل و ويترين و... برود بخصوص اگر زير فرش موكتي هماهنگ با طرح و رنگ فرش باشد پيدا بودن قسمتهايي ازآن در اطراف فرش زيبايي دو چنداني را ايجاد مي كند.

تضاد يا تشابه؟ چطور فرش را با دكوراسيون هماهنگ كنيم؟

اگر در اين مورد مطمئن نيستيد مي توانيد با كارشناسان قالي كاشان مشاوره تخصصي و رايگان داشته باشيد . پيشنهاد ما اين است كه طيف رنگي ساير اجزاء دكور با فرش هماهنگ باشد مثلا مي توانيد يكي دو رنگ از رنگهاي غالب فرش را طبق سليقه خودتان انتخاب كرده و در همان طيف رنگ مبل و پرده خود را انتخاب كنيد. البته استفاده از رنگ متضاد يا مكمل هم اگر به درستي انتخاب شود زيباييهاي خاص خود را دارد.

دكوراسيون فرش كاشان قالي كاشان فرش زيبا فرش ماشيني قيمت فرش فرش دكوراسيون فرش

فرش مستطيل ، مربع ، دايره يا بيضي؟ چه شكلي بخريم؟

قطعا هر شكلي زيباييهاي خاص خود را دارد فقط هماهنگي آن با ساير اجزا دكور مهم است  در درجه اول سليقه شما تعيين كننده است زيرا شما آنجا زندگي مي كنيد و قرار است شما از آن لذت ببريد طرحهاي دايره اي و بيضي شكل بخاطر وجود منحني هاي زياد داراي لطافت ، روح و احساس بيشتري نسبت به فرشهاي مستطيل شكل هستند. بنابراين بسته به اينكه كليت دكورمنزلتان را چگونه طراحي و انتخاب كرده ايد مي توانيد شكل هاي متنوع فرش را هماهنگ با آن انتخاب كنيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/10/10 ساعت: ۱۶ توسط:bestcarpet :

فرش وينتيج يا كهنه نما

                 فرش كاشان قالي كاشان خريد فرش وينتيج ( كهنه نما ) پتينه مدرن

فرش وينتيج چيست؟

همه چيزهايي كه براي خانه خريداري مي كنيد – مبلمان، فرش، نورپردازي، آثار هنري – مي تواند در يك جدول زماني تاريخي و با برچسب هايي مانند “مدرن”، “عتيقه”، “وينتيج” يا “رترو” قرار گيرد. سن عنصر تعيين كننده ارزش آن است و هر آيتم نه تنها به لحاظ تاريخي بودن، بلكه از لحاظ روند اجتماعي استفاده از آن نيز ارزيابي مي شود.

صطلاح عتيقه مربوط به چيزهايي است كه بيش از ۱۰۰ سال عمر دارند. اصطلاح وينتيج، طبق ديكشنري مريام وبستر، يك اصطلاح فرانسوي است كه عمدتا براي نشان دادن قدمت شراب استفاده مي شود، وينتيج به اشيايي گفته مي شود كه طي يك مدت زمان (از هشتاد تا بيست سال قبل) بسيار محبوب بوده اند و مجددا در زمان امروزي مورد استفاده قرار مي گيرد، اصطلاح ” Vintage” نبايد در مورد اشياي كمتر از ۲۰ ساله استفاده شود. سبك رترو نيز به اشيايي گفته مي شود كه نشانه هايي از دوران هاي مشخصي از گذشته در خود داشته باشند ولي توليد آنها متعلق به زمان حال باشد.

از آنجايي كه مد هميشه در حال تغيير است، استفاده از فرش وينتيج در دكوراسيون نيز يك نوع عقب گرد مدرن از المان هاي پرطرفدار ديروزي است كه حال و هوايي كاملا قديمي دارد!

فرش وينتيج همان فرش هاي دست بافت قديمي است كه شسته شده، رنگ آن از بين برده مي شود و به رنگ هاي گوناگون و مدرن در مي آيد، اين فرش ظاهري قديمي و سنگ شور دارد و امروزه بسيار پر طرفدار و پر فروش است.

فرش وينتيج را چطور در دكوراسيون به كار بريم؟

فرش وينتيج را از بهترين آثار هنري معاصردر خانه تان در نظر بگيريد. آنگاه به خانه تان نگاه كنيد و ببينيد كدام طرح و رنگ با دكوراسيون منزل شما هماهنگ مي شود. اگر محيط مينيماليستي و ساده‌، با رنگ هاي ملايم و يا خنثي داريد فرش وينتيج مي تواند انفجاري از رنگ، در عين هماهنگي باشد. مثل محوري است كه در مركز ايستاده و تمامي اجزاي خانه را دور خود مي چرخاند. بنابراين با انتخابي دقيق و هماهنگ با مبلمان و دكوراسيون مي توانيد به بهترين شكل خانه را دكور كنيد. اگر طالب رنگ هاي گرم هستيد و مي خواهيد مشرق زمين را به گوشه‌ اي از منزل خود بياوريد، باز هم فرش وينتيج انتخاب مناسبي براي شماست. فرش وينتيج براي دور هم جمع كردن مبلمان در اتاق نشيمن، براي گرما بخشيدن و منحصر به فرد كردن به اتاق خواب و براي استقبال از مهمانان در ورودي خانه مناسب است.

روش كهنه نما كردن فرش در گذشته 

اين نوع فرش در گذشته هم مورد استقبال مردم بوده است و كساني كه قالي دستبافت داشتند و رنگ آن مورد پسندشان نبوده، با استفاده از روش هاي زير براي كهنه نما كردن آن اقدام مي كردند.  

1- براي اين منظور فرش را در كوچه، بازار و محل هايي كه بيشترين عبور و مرور داشتند، پهن مي كردند تا رهگذران از روي آن عبور كنند و به اصلاح پا بخورد.

2- با پهن كردن فرش در زير نور آفتاب باعث رنگ پريدگي آن مي شدند و فرش به صورت كهنه در مي آمد.

3- فرش دستباف نو را بوسيله آب، خاكستر و چوبك شستشو مي دادند تا فرش كهنه نما به دست بيايد.

روش كهنه نما كردن فرش در امروزه 

امروزه براي كهنه نما كردن فرش از هيپوكلريت كلسيم، كه يك تركيب شيميايي است استفاده مي كنند، البته به اندازه اي كه به فرش آسيب نزند. 

مزايا و نگهداري فرش وينتيج

به منظور افزايش طول عمر فرش هاي وينتيج بهتر است براي شستشو و تميز كردن آن ها را به قاليشويي هاي ماهر و مطمئن بسپاريد .

به جرئت مي توان گفت كه فرش وينتيج انتخاب مناسبي است براي كساني كه در عين اينكه به دنبال مدرنيته و دكوراسيون كلاسيك در منزل خود هستند ، به طرح هاي سنتي و قديمي نيز علاقه نشان داده و براي آن ها ارزش قائل هستند .

همچنين نكته قابل توجه در مورد فرش هاي وينتيج اين است كه از تنوع بالاتري در سايز نسبت به ساير فرش ها برخوردار هستند و شما قادر خواهيد بود متناسب با اندازه هر قسمت از منزل خود آن ها را خريداري كنيد . فرش هاي وينتيج از جمله فرش هايي هستند كه با نخ پلي استر( ابريشم مصنوعي ) توليد مي شوند .

از جمله ديگر مزاياي فرش وينتيج يا كهنه نما مي توان به وزن سبك آن اشاره نمود ، به طوريكه به راحتي قابل جابجايي هستند .

كاربرد فرش كهنه نما در دكوراسيون

مسلما در هر فضايي اين فرش ها هستند كه شيك و خاص را به وجود مي آورند. به خصوص براي ما ايراني ها فرش يكي از عناصر بسيار مهم و ضروري خانه محسوب مي شود. اما ويژگي مهمي كه فرش هاي وينتيج را پرطرفدار كرده در اين است كه با هر سبك دكوراسيون هماهنگي پيدا كرده و به خوبي در كنار وسايل و مبلمان هاي مدرن مي نشينند.

بنابراين خانه چه به سبك مينيمال چيدمان شده باشد و چه به سبك سنتي، به راحتي با يك فرش وينتيج كامل شده و اصالت خاصي پيدا خواهد كرد .

قدمت يا نوآوري

برخي توليدكنندگان فرش هاي وينتيج را از فرش هاي قديمي و استفاده شده، توليد مي كنند، حال اينكه فرايند توليد، نوآورانه و مدرن است. از اين منظر فرش هاي وينتيج تناقضي جالب در دل خود دارند. خريد چنين فرشي شما را در يك عمل پايدار شريك مي كند و فرش هاي مستعمل و يا فرش هايي كه ايراداتي داشته اند را به اين شكل به چرخه حيات باز مي گردانيد.

خريد بهترين فرش وينتيج 

براي خريد اينترنتي فرش هاي مدرن و فانتزي وينتيج يا كهنه نما فروشگاه اينترنتي قالي كاشان را پيشنهاد مي كنيم . اين فروشگاه اينترنتي جديد ترين طرح هاي مدرن و كلاسيك را داشته و با كم ترين قيمت عرضه مي كند . فرش هاي فروشگاه قالي كاشان داراي ضمانت نامه طلايي 36 ماهه است كه تضميني براي كيفيت بسيار بالاي محصولات اين مجموعه است . با خريد مستقيم فرش از اين مجموعه هزينه هاي بسيار كم تري نيز پرداخت خواهيد نمود .


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/9/13 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

مقايسه فرش و گليم فرش

             فرش كاشان قالي كاشان مقايسه گليم و فرش

مقايسه گليم فرش و فرش ماشيني فانتزي

گليم ها داراي ظاهري بسيار ساده و تشكيل شده از رنگ هاي شاد و طرح هاي بدون پيچيدگي مي باشند. براي بافت اين فرش ها نخ تار و پود را به هم مي بافند و بدون پرز، فرش توليد مي شود. گليم فرش هاي ماشيني نسبت به فرش ماشيني فانتزي داراي تفاوت هايي هست كه در طرح، نوع بافت و نوع مواد اوليه خواهد بود و همچنين ميخواهيم به برخي از خصوصيات اشاره كنيم كه در اين دو نوع محصول به صورت متفاوت خواهد بود.

فرش‌ها بر خلاف گليم‌ها علاوه بر تار و پود داراي پرز هم هستند. پرز فرش دقيقا همان چيزي‌ست كه كه مخاطب آن را لمس مي‌كند. اما در مورد گليم اين پرز ها وجود ندارند. يعني در گليم چيزي كه مخاطب آن را لمس مي‌كند مغز پشم يا كرك نيست، بلكه كناره كرك است. اصلاحا مي‌گوييم كه فرش‌ها پرز بافي و گليم‌ها تخت بافي مي‌شوند.

گليم‌ها نيز انواع مختلفي دارند كه هر يك داراي تكنيك‌ها و روش بافت مخصوصي هستند. مثلا:

گليم سوزني باف
گليم شيركي پيچ
گليم ساده بافي
گليم سوماك
گليم حصيربافي
گليم بافت دو پيچي
گليم كردي خراسان
گليم گبه قشقايي (گليم عروسكي)

 

فرش ها در يك تقسيم بندي كلي به دو دسته فرش هاي دست باف و ماشين بافت يا همان ماشيني تقسيم مي شوند. فرش دست بافت غالبا از پشم، پنبه و ابريشم، توسط دست بافته مي شود و فرش ماشيني همانطور كه نامش گوياست توسط ماشين بافته شده و مواد اوليه آن اكريليك است. همين نوع بافت، تفاوت فاحشي در قيمت فرش ايجاد مي كند. فرش هاي دست بافت به مراتب بسيار گران قيمت تر، نفيس تر و چشم نواز تر از فرش هاي ماشيني هستند.

طرح فرش ها در گذشته بيشتر مانند فرش گليم طرح هاي هندسي و شكسته بودند، اما امروزه طرح ها بسيار متفاوت، متنوع و بيشتر گل دار هستند. البته تمامي طرح هاي فرش ها نام و مشخصات خاص خود را دارند.

نوع بافت گليم فرش و فرش فانتزي


بافت گليم فرش به اين صورت است كه يك پود و يك تار را از زير و روي يكديگر رد مي كنند و به همين صورت طرح نهايي به صورت هدفمند بافته مي شود. پود ضخيم تر از نخ تار است. اما در فرش هاي فانتزي علاوه بر بافت تار و پود، نخ خاب هم بافته مي شود.

در بافت ماشيني، گره ها مشابه انواع دستباف زده مي شوند و در اصل گره واقعي نيستند.

نوع بافت فرش ماشيني فانتزي نسبت به گليم فرش ها بسيار بهتر و پيشرفته تر است.

مقايسه ظاهري فرش فانتزي و گليم فرش


فرش هاي فانتزي از انواع مختلفي همچون فرش شنل، شگي ( پرزبلند ) ، كودك و سه بعدي تشكيل شده اند. اين فرش ها نسبت به گليم فرش داراي طرح هاي پيچيده تري هستند چون در گليم فرش ها از طرح هاي ساده و هندسي استفاده مي شود.

در طراحي فرش كودك معمولا از تصاوير انيميشن ها استفاده مي كنند و در فرش هاي سه بعدي از طرح هاي سه بعدي استفاده مي شود. اين در حالي است كه نهايت پيچيدگي گليم ها، طرح گل و بوته خواهد بود.

مقايسه پاخور گليم فرش و فرش فانتزي

اگر فرش گليم را از نظر دوام بررسي كنيم، پي خواهيم برد كه اين نوع فرش نسبت به انواع ديگر آن چندان با دوام نيست، بنابراين براي محيط هاي پر رفت و آمد زياد مناسب نيست، و اگر فرش گليم  را از نظر ظاهر آن بررسي كنيم با توجه به جلوه و ظاهر زيبايي كه دارند بهتر است براي اتاق هايي مورد استفاده قرار گيرند كه شكوه و زيبايي آن براي ما اهميت ويژه اي دارند. از طرفي از آنجايي كه گليم فرش ها سايه روشن دارند جاي پا يا جاروبرقي و … را به خوبي پنهان مي كنند، از اين رو براي اتاق پذيرايي بسيار مناسب هستند.

همچنين گليم فرش ها در ورودي خانه ها هم بسيار مناسبند، زيرا زيبايي خاصي كه به ورودي خانه مي بخشد. گليم فرش ها هم مانند تمام انواع فرش هاي ديگر نياز به مراقبت ويژه اي دارند كه از پوسيدگي آن ها پيشگيري شود و زيبايي خود را همچنان تا سالهاي متمادي حفظ كنند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/9/9 ساعت: ۱۱ توسط:bestcarpet :

فرش كلاسيك چيست ؟

                             فرش كاشان قالي كاشان فرش كلاسيك سنتي ايران

 

فرش هاي كلاسيك چه ويژگي هايي دارند ؟

واژه كلاسيك در اصل لغتي لاتين بوده و به معناي مرغوب و درجه يك است . در زمينه فرش هاي ماشيني كلاسيك به فرشي گفته مي شود كه طرحي سنتي و ديرينه داشته باشد . اين دسته از فرش ها در طرح خود نقوش مرسوم و رايج فرش هاي اصيل را دشاته و ظاهري مشابه آن ها دارند . كه ويژگي اين طرح و نقشه ها سنتي بودن آنها و در عين حال داشتن رنگ هايي ملايم و آرامش بخش بوده كه براي دكوراسيون هاي رسمي ،شيك و كلاسيك بكار گرفته ميشوند .

ظهور فرش سنتي يا كلاسيك ، در كاشان بوده است و در گذشته طرح قالي هاي كلاسيك به چند مورد محدود مي شد ولي به علت تقاضاي بسيار از فرش سنتي كاشان ، توليد كنندگان روز به روز بر تنوع طرح ها مي افزودند تا اينكه توانستند متناسب با هر محيطي طرحي را ارائه دهند . فرش سنتي فضا را بسيار سنگين ، گرم و لوكس نشان مي دهند .

فرش كلاسيك و دكوراسيون


همانطور كه عنوان شد فرش كلاسيك به طرح و نقشه اشاره دارد از همين رو انواع فرش هاي كلاسيك با انواع و اقسام ويژگي هاي كيفي مانند شانه‌ها و تراكم‌ ، جنس الياف ، قيمت و ابعاد و ... در بازار موجود است . جهت خريد فرشهاي كلاسيك بايد محيط را طوري طراحي كرد كه با يك كف پوش طرح سنتي هارموني داشته باشد چراكه ساير ويژگي هاي بافتي در اين نوع محصول بسيار بسيار متفاوت است .

اگر كمي با دنياي فرش آشنايي داشته باشيد حتما ميدانيد كه هرچقدر تراكم و تعداد شانه فرش ماشيني بيشتر باشد كيفيت و ظرافت آن هم بالاتر ميرود .اين روزها در بازار فرش ماشيني سنتي و كلاسيك فرشهايي توليد ميشوند با تعداد شانه 1200 و 1500 كه تراكم فرش در آنها به 3600 هم ميرسد .

چنين فرش هايي با نقشه و طرح كلاسيك و سنتي كه از فرش هاي دستبافت ايراني الهام گرفته است ظاهري فريبنده ،ظريف و زيبا ارائه ميكنند .انواع فرش ها ي ماشيني كلاسيك در ابعاد، رنگ ها و تراكم هاي مختلف در بازار هاي فرش وجود دارند.پس اگر به دنبال فرش كلاسيك براي اتاق پذيرايي و سالن بزرگ خود هستيد با انتخاب اين مدل از فرش هاي كلاسيك ماشيني به سادگي ميتوانيد فضايي كلاسيك در اختيار داشته باشيد.

 

انواع فرش هاي كلاسيك ماشيني 

تنوع فرش سنتي بسيار زياد است هم در شانه و تراكم و هم در طرح و رنگ .عوامل موثر بر قيمت فرش و قالي آنقدر متنوع است كه نمي توان آن ها را به چند عامل محدود كرد ، اما ميتوان ادعا داشت مهمترين عامل در اين بين تعداد شانه و تراكم است . شانه و تراكم از ويژگي هاي فرش است كه موجب زيباتر ، ظريف تر و با كيفيت تر شدن فرش مي شود . با اين تحليل مي توان نتيجه گرفت كه چون تنوع شانه و تراكم فرشهاي كلاسيك زياد است ، پس تنوع قيمت هم در اين زمينه بالا ست . فرشها با تعداد شانه ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ كه تراكم آنها عموما حدود ۳۶۰۰ است ، از به روزترين و گران قيمت ترين محصولات به شمار مي روند .

فرش هاي 1500 شانه مدرن ترين محصولات صنعت نساجي هستند كه در حال حاضر فقط در شهر كاشان قابليت توليد دارند ، محصولي به جد فاخر و زيبا كه در سراسر دنيا زبانزد خاص و عام است . فرش هاي 1500 شانه بسيار ريز بافت و ريز نقش هستند و به خوبي مي توانند نگاره هاي ريز و كوچك را جلوه دهند ، از طرفي فرش هاي كلاسيك از طرح و نقشه سنتي برخوردارند و طرح هاي سنتي همواره شلوغ ، پر از طرح هاي ريز و زيبا هستند پس بافت هاي 1500 شانه جهت بافت نقشه هاي سنتي و كلاسيك بسيار مناسب بوده و زيبايي نقشه را به حد اعلائي نمايان ميسازند .

 

خريد فرش ماشيني كلاسيك 

 همواره خريد مستقيم از توليد كننده چه به صورت اينترنتي و چه به صورت حضور فيزيكي قيمتي ارزان تر دارد و اين ارزانتر بودن قيمت ناشي از حذف واسطه از فرآيند خريد رخ ميدهد و دليلي بر كيفيت پايين محصولي نخواهد بود . شركت فرش قاليكاشان ، كلكسيوني از بهترين فرش كلاسيك كاشان مي باشد . اين شركت به علت تنوع در محصولات و براي راحتي مشتريان خود ، سايت اينترنتي قالي كاشان و قالي خونه را ايجاد كرده است كه مجموعه اي فرش كلاسيك و فرش مدرن و فانتزي مي باشد .


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/9/3 ساعت: ۱۰ توسط:bestcarpet :

مطابقت رنگ فرش با دكوراسيون

               فرش كاشان قالي كاشان روانشناسي رنگ فرش

 در اين مطلب سعي شده به بهترين شكل تاثير رنگ هاي مختلف در دكوراسيون و هم چنين روانشناسي هر رنگ و تاثير آن روي افراد بررسي و شرح داده شود . يكي از مهم ترين مواردي كه در چينش دكوراسيون بايد به آن توجه نمود هماهنگي رنگ ها با يكديگر و فضاي اطراف است . لطفا ادامه اين متن را با ما دنبال كنيد .

رنگ در دكوراسيون                                              

رنگ يك زبان جهاني است كه احساسات را تحريك مي كند و فرهنگ‌ها را شكل مي‌دهد. رنگ يكي از ملزومات با شكوه زندگي است، خانه اي كه غرق رنگ‌هاي مناسب باشد هميشه آرامش بخش است و بر خلاف ساير ملزومات دكوراسيون، يك بعد انساني دارد كه نمي‌توان آن را ناديده گرفت. در واقع رنگ، مي‌تواند حالت‌ها را تغيير دهد، فضاي خاصي را بوجود آورد و روحيه انسان را بهتر كند و جولانگاه خوبي براي خلاقيت انسان است .

 

چند توصيه جهت انتخاب بهترين رنگ فرش در هماهنگي با دكوراسيون

با توجه به اهميت رنگ و تاثيرات رنگ از نظر روان شناسي بسياري از موارد فوق را مي توان در زيبايي رنگ فرش مشاهده نمود و انها را به فرش نيز تعميم داد.

اگر فضا را كوچك تر بخواهيم:

به كار بردن فرش‌هايي با طرح هاي بزرگ، استفاده از پوشش‌هاي متفاوت براي كف در يك فضا، استفاده از ، فرش ، قالي و قاليچه، مخصوصاً با رنگ ها و طرح هاي متفاوت فضا را كوچك تر از آنچه هست نشان مي‌دهد.

پوشش كف و ارتباط آن با ارتفاع فضا:

به كار بردن كف پوشي با بافت درشت يا پرز بلند مانند فرش شگي ، سبب مي شود اين پوشش در چشم بيننده نزديك‌تر ديده شود. همين تاثير سبب مي شود تا فاصله كف تا سقف هم كمتر به نظر آيد.

كف پوش تيره تر از ديوارها:

بهتر است رنگ انتخابي براي فرش، رنگي ساده، هماهنگ و تيره تر از ديوارها باشد، چرا كه فضا را گرم و صميمي، خانگي و دلچسب مي نمايد.

كف پوش روشن تر از ديوارها:

به كار بردن رنگ روشن براي كف سبب مي شود تا كف نواراني و درخشان بنمايد. انتخاب رنگي ساده، هماهنگ و روشن تر از ديوارها به كامل شدن اين حس كمك مي كند.

اگر بخواهيم فضا بزرگ تر ديده شود:

انتخاب پوششي يك دست و با رنگي ساده، بدون طرح با بافتي نرم سبب مي شود فضا بزرگ تر به نظر آيد و اين تأثير با ادامه اين پوشش به ديگر راهرو ها و اتاق ها بدون انقطاع، بيشتر مي شود .

بنابراين اهميت رنگ را نبايد از نظر دور داشت، زيرا رنگ فرش به عنوان يك عامل مهم متحد كننده و تعيين كننده محدوده ديد تلقي مي شود. رنگ فرش بايد معقولانه و با دقت و تأمل انتخاب شود.

تاثيرات روانشناسي رنگ

از نظر روان شناسي تاثيرات رنگ را مي توان بسته به روحيه افراد در مطابقت با خاصيت رنگ ها در كوراسيون مشاهده نمود. رنگ زرد روشن ترين رنگ بين كليه ته رنگها است. رنگ زرد نماد روشني و نور است و از لحاظ سمبوليك با فهم و دانايي ارتباط دارد و نشان دانش و معرفت است. قرمز: رنگي است بسيار انعطاف پذير و به حالات مختلفي در مي آيد. به شدت مي درخشد و به آساني تاريك و خاموش نمي گردد. رنگ قرمز سمبل حيات و زندگي است و بيان كننده ي هيجان و شورش است رنگ آبي: از نقطه نظر معنويت فعال به نظر مي رسد . آبي معني ايمان را مي دهد و به فضاي لاينتهايي و روح اشاره دارد(ايتن ،1374، 210 -216) و بر خلاف قرمز انبساط دهنده است. اتاق به رنگ آبي به نظر بزرگتر از آنچه هست مي آيد. قدرت دفاعي بدن را افزايش مي دهد و اثر آرام كننده بر سيستم اعصاب دارد. ولي استفاده دائمي از آبي باعث خستگي و افسردگي مي شود(موعودي، 1379، 59).

نارنجي: رنگي مركب از زرد و قرمز و در حد وسط اين دو رنگ است. رنگ نارنجي درخشش و تابندگي فوق‌العاده دارد و زماني كه متمايل به قرمز گردد انرژي فعالي در خود حفظ كرده است و به گفته موعودي رنگ نشاط و پايكوبي است و ضد خستگي نيز ناميده مي شود. نارنجي باعث تحريك سيستم تنفس مي‌گردد( همان ،58).

بنفش: رنگ مقابل زرد در دايره رنگي است و با آن تضادهاي شديد ايجاد مي كند. رنگ زرد نماينده هوش و دانش است و در مقابل، رنگ بنفش نمايشگر بي‌خبري، بي‌اختياري است (ايتن ،1374، 219). اثر آرام كننده بر قلب و تصفيه كننده بر خون دارد و به طور قابل ملاحضه اي ترس را كاهش مي دهد( موعودي، 1379، 60).

سبز: رنگ سبز رنگي است كه در حد وسط رنگ آبي و زرد قرار گرفته است. با تغيير نسبت‌هاي زرد و آبي كاراكتر سبز متغير مي گردد. رنگ سبز نشان دهنده‌ي آرامش و اميدواري است و آميزشي از دانش و ايمان است(ايتن ،1374، 219) و باعث هماهنگي جسم، روح و ذهن مي گردد. فشار خون را كاهش مي دهد و فشار عصبي را آرام مي سازد( موعودي، 1379، 58و 59).

 

در مورد انتخاب رنگ در چينش دكوراسيون بايد به نكات زير توجه نمود :

*از رنگ ‌هاي مورد علاقه تان استفاده كنيد، چون احساسات شما مهم است و نشان دهنده شخصيت شماست.

*طرح و ابعاد اتاق و رنگ وسايل به كار رفته در منزل را در نظر بگيريد.

*ميزان نور و روشنايي منزل را مد نظر قرار دهيد (بدوانو، 1389، 35).

*برخي از بخش هاي تالار، چه از طريق هوا و چه در نتيجه رفت و آمدهاي زياد، در معرض گرد و غبار و آلودگي قرار مي گيرد. بايد سعي شود اين گرد و خاك در روي كفپوش با توجه به رنگ آن، بد نما و زننده به چشم نيايد.

*بعضي از رنگ ها مي توانند اين عيب را در خود پنهان كنند تا لحظه به لحظه در معرض ديد قرار نگيرند. بهتر است در اين قبيل جاها براي قسمت هاي سرو غذا و امثال آن، از طرح ها يا تركيب هاي لكه لكه يا خال خال استفاده شود.

 *در قسمت هايي كه رفت و آمد كم است و مشكل گرد و خاك بسيار كم يا احياناً در حد صفر است، مي‌توان از رنگ هاي روشن استفاده نمود.

*كفپوش محل هاي پر رفت و آمد بايد داراي رنگ هاي تيره تر با بافت هاي مختلف و طرح‌هاي گوناگون باشد .

اميدواريم اين مطلب در انتخاب رنگ فرش به شما كمك كرده باشد .


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/8/28 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

چه فرشي براي آشپزخانه مناسب است؟

نكات كليدي در زمينه فرش آشپزخانه - دكوراسيون خانه / فرش كاشان قالي كاشان

 

مهم ترين و پركاربردترين فضاي هر خانه اي آشپزخانه است. بنابراين خيلي مهم است كه فضاي آشپزخانه دلنشين، راحت و تميز باشد، همچنين كسل كننده و شلوغ نباشد. دكور، نور، چيدمان وسايل، رنگ و جنس كابينت ها و … همه از عناصر مهم يك آشپزخانه دلنشين هستند كه البته يكي از اين عناصر مهم نيز فرش است. خريدفرش آشپزخانه مي تواند فضا را گرم و مطبوع كند اما مهم است كه در انتخاب فرش آشپزخانه اشتباه نكنيد.

قطعا در هنگام خريد فرش براي آشپزخانه به زيبايي آن اهميت مي دهيد. فرش زيبا و مناسب مي تواند حال و هواي آشپزخانه شما را عوض كند البته بايد دقت كنيد كه رنگ فرش با ديگر اجزاي آشپزخانه هماهنگي داشته باشد و بهتر است از رنگ هاي شاد و اشتها آور استفاده كنيد. آشپزخانه محيط گرم و پرانرژي است و شما مي توانيد با انتخاب فرش مناسب اين انرژي را هدايت كنيد، به آشپزخانه آرامش ببخشيد و يا شور و هيجان آن را دو چندان كنيد. فرش هاي آشپزخانه چه از نظر طرح و رنگ و هم از نظر جنس تنوع زيادي دارند، و اين ممكن است شما را به اشتباه بياندازد بنابراين فراموش نكنيد كه علاوه بر زيبايي فرش بايد به نكات ديگري نيز توجه كنيد تا بهترين انتخاب را داشته باشيد، كه ما در اينجا به چند نكته اشاره مي كنيم:

 

نكات كليدي در خريد فرش آشپزخانه:

 • فرشي انتخاب كنيد كه شما را به دردسر نياندازد…

آشپزخانه محيطي است كه هميشه بايد تميز باشد، فرش آشپزخانه بيشتر از فرش هاي ديگر خانه به نظافت احتياج دارد. بنابراين بهتر است از فرش ماشيني استفاده كنيد تا هنگام شست و شو و جارو كشيدن فرش آسيب كمتري ببيند. معمولا كف آشپزخانه ها طوري طراحي شده اند كه قابل شست و شو هستند و حتما راهي براي خروج آب در آن تعبيه شده است اكثر افراد با مواد شوينده و يا دستمال كف آشپزخانه خود را تميز مي كنند، بنابراين بهتر است از فرش هاي سبك استفاده كنيد تا براي جا به جايي آن، هنگام شست و شو راحت تر باشيد. به طور مثال حتي مي توانيد از گليم هم براي آشپزخانه استفاده كنيد كه امروزه گليم طرفداران زيادي پياده كرده است. گليم ها طرح هاي زيبايي دارند و در عين حال به اندازه كافي سبك هم هستند.

 چه طرح مدرن را براي خريد فرش آشپزخانه خود بپسنديد و چه طرح كلاسيك بايد در نظر داشته باشيد كه فرش مورد نظر در مقابل رطوبت مقاوم باشد. البته شما مي توانيد از فرش و يا گليم كوچكي نيز براي جلوي ظرف شويي استفاده كنيد و با اين كار تنوع بيشتري به محيط آشپزخانه خود بدهيد به خاطر داشته باشيد از فرش هايي با كيفيت بالا استفاده كنيد. همچنين فرش هايي كه پرزها و ريشه هاي بلندي دارند براي آشپزخانه مناسب نيستند چون معمولا اين پرز و يا ريشه ها محل تجمع آلودگي مي شود و هنگام جارو كشيدن ممكن است دچار دردسر شويد.

 • خريد فرش آشپزخانه با رنگ خيلي روشن كار درستي است؟

در انتخاب و خريد فرش آشپزخانه بهتر است به اين نكته توجه داشته باشيد كه از فرش هايي با رنگ خيلي روشن استفاده نكنيد زيرا كمترين كثيفي و آلودگي را نشان مي دهد، طرح هاي شلوغ و شاد مي تواند انتخاب مناسب تري براي آشپزخانه شما باشد و همچنين به نور آشپزخانه خود توجه كنيد در آشپزخانه با نور كم از فرش هاي خيلي تيره استفاده نكنيد. بهتر است تعادل را در انتخاب رنگ رعايت كنيد.

 • فرش آشپزخانه گران نخريد.

در هنگام خريد فرش آشپزخانه به اين نكته توجه كنيد كه لازم نيست از فرش بسيار گران قيمت و لوكسي استفاده كنيد چرا كه فرش در آشپزخانه ممكن است زود تر آسيب ببيند و فرسوده شود … مثلا پوسيدگي، آسيب ناشي از مواد شوينده ، سوختگي و … با اين كار از هزينه زياد نيز جلوگيري كرده ايد و در صورت آسيب مي توانيد فرش ديگري تهيه كنيد. پس فرش ارزان قيمت براي آشپزخانه گزينه مناسب تري است .

 • فرش هاي كوچك، گزينه هاي مناسب تر

اگر از فرش آشپزخانه براي زير ميز نهارخوري استفاده مي كنيد سعي كنيد فرش را كمي بزرگتر از ميز انتخاب كنيد، اين كار در حالي كه نماي زيبا تري به آشپزخانه شما مي دهد، فضا را نيز بزرگ تر نشان مي دهد. البته به خاطر داشته باشيد لازم نيست تمام سطح آشپزخانه را بپوشانيد. بهتر است از فرش خيلي بزرگ هم استفاده نكنيد، فرش را طوري انتخاب كنيد كه از لبه قفسه ها و كابينت ها كمي فاصله داشته باشد تا براي نظافت زير كابينت ها به مشكل برنخوريد.

در آخر لازم است بدانيد فرش ها از عناصر كليدي زيبايي خانه هستند و شما مي توانيد با انتخاب مناسب زيبايي بيشتري را به خانه خود بياوريد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/8/21 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

فرش 1600 شانه، حقيقت يا دروغاين روزها در برخي تبليغات محيطي با عنوان هايي مانند ” توليد نخستين فرش 1600 شانه جهان ” مواجه مي شويم كه توجه مخاطبان و مشتريان فرش ماشيني را به خود جلب نموده است. در پي سوالاتي كه برخي از عزيزان در اين خصوص داشتند و شبهه هايي كه در ذهنشان ايجاد شده بود در رابطه امكان توليد فرش 1600 شانه تراكم 4800 و تفاوت آن با فرش 1500 شانه تراكم 4500، تصميم گرفتيم كه خبر توليد فرش 1600 شانه را مورد بررسي دقيق تر قرار داده و درستي و نادرستي آن را براي شما بزرگواران شفاف سازي كنيم. لطفا زود قضاوت نكنيد و اين متن را تا انتها مطالعه نماييد!

تحليل خبري و اطلاعاتي فرش 1600 شانه       


در مرحله نخست اين شبهه وجود دارد كه هر محصول جديدي يك شركت توليدكننده دارد، به ويژه محصولات خاص همچون دستگاه هاي نساجي و به طور خاص تر دستگاه هاي بافت و توليد فرش ماشيني – توليد كننده هاي شاخص و شناخته شده اي دارند كه براي تمامي فعالان اين صنعت شناخته شده اند. بنابراين اگر دستگاه 1600 شانه توليد خود را آغاز كرده باشد،  مطمئنا از طريق وبسايت رسمي شركت توليدكننده آن منتشر مي شود.

شركت هاي توليدكننده دستگاه هاي بافت فرش ماشيني در حال حاضر منحصر شده اند به دو شركت وندويل و شركت شونهر. اين دو شركت مشهور و معتبر توليدكنده دستگاه هاي فرشبافي در تا زمان نگارش اين مقاله (آبانماه 1398 شمسي) هيچگونه خبري را در خصوص توليد، عرضه و يا حتي تصميم گيري در اين رابطه را در وبسايت هاي رسمي خود منتشر نكرده اند.

بررسي امكان فني توليد فرش 1600 شانه
نكته بعدي كه بايد به آن توجه كرد، همانگونه كه در مقاله مربوط به ” شانه فرش ” و ” تراكم فرش “ به طور كامل توضيح داديم، تراكم فرش (كه منظور همان تراكم طولي فرش است)، به راحتي قابل تغيير و كم و زياد كردن است. اما در مورد شانه فرش ماجرا بسيار متفاوت است. در حقيقت، تغيير در شانه فرش نه تنها در بعضي موارد غيرممكن است، بلكه در مواردي هم كه امكان افزايش شانه وجود دارد، با چالشهايي رو برو است كه اين كار را فقط با انجام تغييرات فني و طراحي مجدد دستگاه ممكن مي سازد.

البته بديهي است كه منظور ما از افزايش شانه فرش، آن گونه اي است كه بر روي يك دستگاه بافندگي اعمال مي شود تا آن را به سطح بالاتر ارتقاع دهد. مثلا تبديل و ارتقاء دستگاه توليد فرش 700 شانه به 1000 شانه و يا ارتقاء دستگاه توليد فرش 1000 شانه به فرش 1200 شانه و يا ارتقاء دستگاه فرش 1500 شانه به شانه اي بالاتر. و روشن است كه ساخت و توليد دستگاههاي بافت فرش با شانه بالاتر ممكن است و مورد بحث ما در اينجا نيست.

افزايش شانه فرش داراي چه چالش هايي است؟
يكي از چالش هاي افزايش شانه يك دستگاه بافندگي تغييراتي است كه بايد در ساختار و قطعات و ديگر موارد فني صورت گيرد. بنابر اين اگر شركتي بخواهد با انجام تغييراتي در دستگاه آن را به شانه بالاتر تبديل نمايد، بايد خود را آماده محدوديتهايي در توليد و راندمان فرش و همچنين انجام تغييرات در طراحي دستگاه نمايد. اين موارد مسلما مستلزم صرف هزينه زياد است. علاوه بر اين مدت زماني كه براي اين تغيير نياز است معمولا مدت طولاني است كه در اين مدت چرخ توليد شركت از كار مي افتد و اين نيز يكي ديگر از زيان هاي انجام اين تغيير است.

بعلاوه وقتي دستگاه بافت فرش ماشيني كه معمولا عرض آن 3 متر است به شانه بالاتر ارتقاء مي يابد، ناچار بايد افزايش شانه و تراكم عرضي را به شكلي جبران نمايد. اين امر سبب مي شود كه دستگاه تبديل شده كه قبلا مي توانست هر فرشي را تا عرض 3 متر ببافد پس از اين تغيير نهايتا مي تواند تا عرض 2.5 متر بافت نمايد. به عبارت ديگر ديگر امكان فرش 12 متري (3*4) با چنين دستگاهي وجود نخواهد داشت و نهايتا اين دستگاه مي تواند فرش 9 متري (2.5*3.5 متري) توليد كند.

مسلما اين يك محدوديت بسيار مهم براي يك دستگاه توليد فرش ماشيني است كه باعث مي شود فقط شركت هايي تن به اين كار دهند كه بيش از يك دستگاه بافندگي در يك گروه دارند و يا عرض دستگاه هاي بافندگي فرش آنها بيش از 3متر باشد. با تمام اين اوصاف و با در نظر گرفتن هزينه هايي كه افزايش شانه فرش ماشيني دارد، باز برخي از شركتها با جمع بندي مجموع سود و زياني كه در بلند مدت حاصل مي كنند اقدام به انجام اين كار كرده و مي كنند.

آيا فرش 1600 شانه توليد شده است؟

                  
بنابراين با توجه به نكاتي و چالشهايي كه در بالا ذكر شد اگر شركتي بتواند بر تمامي چالشهاي پيش روي خود غلبه كند، مسلما امكان توليد و بافت فرش 1600 شانه امري در دسترس و ممكن خواهد بود. بنابر اين اگر شركتي بخواهد فرش 1600 شانه توليد و اين كار را با ارتقا دستگاه پايين تر انجام دهد و با محدوديت عرض دستگاه نيز مواجه نشود كافي است كه اولا، يك دستگاه فرش 1200 شانه با عرض 4 متر داشته باشد. ثانيا هزينه هاي طراحي مجدد و انجام تغييرات در بافت و غيره تقبل كند.

به عبارت ساده تر دستگاه توليد فرش 1200 شانه با عرض 4 متر امكان تبديل شده به دستگاه 1600 شانه با عرض 3 متر را دارد. خيلي ساده و خودماني اگر بخواهيم با يك مثال (ن نه چندان دقيق) بيان كنيم به اين شكل مي شود كه وقتي شما تراكم 1200 را كه در 4متري وجود دارد، فشرده كنيد مي توانيد تراكم 1600 را در 3 متر داته باشيد!

با توجه به شواهد و قراين موجود و مطالبي كه در بالا ذكر شد بايد بگوييم كه در حال حاضر (تا زمان نگارش اين مطلب – پاييز 1398 شمسي ) اگرچه دو شركت بزرگ و شناخته دستگاههاي توليد فرش ماشيني، تا كنون دستگاه هاي ويژه توليد فرش ماشيني با شانه بالاتر از 1500 توليد نكرده اند و به همين دليل در سايت آنها نيز مطلبي در اين خصوص درج نشده است اما امكان توليد فرش 1600 شانه با تراكم 4800 وجود دارد و شركت فرش خاطره كوير كاشان ، نخستين شركتي است كه اقدام به توليد فرش 1600 شانه نموده است.

چگونه ادعاي فروشندگان را ارزيابي كنم؟
شما مي توانيد درستي و نادرستي مطالبي را كه در تبليغات به چشم مي خورد، با روش هايي كه ما در همين وبسايت در رابطه با آموزش كامل فرش ماشيني، در اختيار شما قرار مي دهيم بسنجيد. و قيمت فرش 1500 شانه ، 1600 شانه 1200 شانه و … را درست ارزيابي كنيد. اميدوارم اين مطلب براي شما مفيد بوده باشد.

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/8/14 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

چرا بايد از ريشه فرش ماشيني محافظت كنيم؟

                                           تاريخچه فرش ماشيني در ايران

يكي از قسمت هاي مهم فرش كه كمتر به آن توجه مي كنيم، ريشه فرش است. در واقع در فرش ماشيني و دستباف يك قسمتي داريم به نام ريشه كه معمولا نخ هاي سفيد در آن به كار رفته است. جالب است بدانيد كه مراقبت از ريشه فرش ها مي تواند بسيار مهم باشد، چرا كه در صورت عدم توجه به آن، ممكن است به ساختمان اصلي فرش شما هم آسيب وارد شود.

ما در اين مطلب براي اينكه آگاهي شما را در زمينه مراقبت از ريشه فرش بالا ببريم، مطلبي تهيه كرده ايم تا بتوانيد آن را مطالعه فرماييد. جالب است بدانيد كه ريشه در انواع فرش ماشيني و دستباف متفاوت است و از نظر ساختار با هم فرق دارند.

در فرش دستباف، ريشه جزئي از فرش به شمار مي رود اما در فرش ماشيني، ريشه ها بيشتر جنبه تزييني دارند و براي اينكه شبيه فرش هاي دستباف شوند، در قسمت هاي نهايي تكميل فرش به آن چسبانده شده اند. در واقع ريشه در فرش ماشيني كارايي كه در فرش هاي دستباف وجود دارد را ندارد و علنا يك وسيله تزئيني است.

البته اين وسيله تزئيني هم گاهي اوقات براي محافظت از خود فرش هاي ماشيني به كار مي رود. مثلا در بعضي از مواقع ريشه ها مي توانند سپر بلاي كل بافت فرش شوند، اما نه به آن ميزان كه در فرش هاي دستباف ديده مي شود.

پس با ما همراه باشيد تا ادامه اين مطلب را با هم دنبال كنيم.

ريشه فرش ماشيني و دستباف چيست؟

قبل از اينكه به بررسي مراقبت از ريشه فرش و نكات مربوط به آن بپردازيم، بايد بدانيد كه ريشه در فرش چيست و چه كارايي دارد. در واقع ريشه فرش واژه نام آشنايي در صنعت قاليبافي شناخته مي شود، اما خب بعضي ها هم هستند كه در اين زمينه اطلاعاتي ندارند. دقيقا اين قسمت را براي آنها مي نويسيم.

در انواع فرش دستباف، به قسمت هاي انتهايي بالا و پايين فرش كه به صورت نخ هاي سفيد يا كرم رنگ هستند، ريشه گفته مي شود. انواع ريشه ها در فرش عبارتند از: ريشه هاي گره دار، ريشه هاي توري، ساده و زنجيري.

ريشه هاي فرش دستباف هم داراي جنبه ظاهري و زيبايي هستند و هم به خاطر اينكه جزئي از بافت فرش به شمار مي روند، مراقبت از آنها حياتي است. پس ديگر تكرار نكنيم كه اگر فرش دستباف داريد، حتما به ريشه هاي آن دقت داشته باشيد و از آن مراقبت كنيد. ما در ادامه نكاتي را آماده كرده ايم كه براي نگهداري از ريشه فرش خواهد بود.

اما در فرش ماشيني، ريشه تفاوت هايي با فرش دستباف دارد. براي اينكه به فرش هاي ماشيني ريشه را براي زيبايي بيشتر اضافه كنند، بعد از اينكه تمام مراحل طراحي و بافت آن انجام شد، عملياتي هست به نام ريشه زني كه در آن ريشه ها را با دستگاه يا با دست به انتهاي بالا و پايين فرش اضافه مي كنند.

در صنعت فرش بيشتر سعي مي شود كه از دستگاه هاي اتوماتيك ريشه زني استفاده شود چون نسبت به گره هاي دستي هم سرعت بالاتري دارد و هم اينكه داراي دقت بالاتري است. اين امر سبب مي شود كه ما يك ريشه يكنواخت و شبيه به واقعي داشته باشيم. بعد از اينكه ريشه در ابعاد مورد نظر توليد شد، حالا بايد آن را به انتهاي فرش مورد نظر ما اتصال بدهند.

در اين زمينه بايد از متخصصين استفاده شود و با راهكار هايي عمليات اتصال به صورت محكم و با كيفيت صورت بگيرد.

قطعا در دو نوع فرش دستباف و ماشيني بايد از ريشه ها مراقبت كرد، اما چرا ؟

 •    در فرش هاي دستباف علاوه بر اينكه زيبايي فرش شما هستند، جزئي از بافت تار و پود فرش به شمار مي روند و در صورت عدم مراقبت از آن ممكن است فرش شما با مشكل در بافت و ساختمان مواجه شود. در ضمن ريشه هاي فرش به اين علت كه داراي ظاهري روشن هستند ( رنگ سفيد و كرم ) به همين دليل در صورت آسيب يا تيره شدن، در چشم هستند و در اين زمينه خيلي بايد دقت داشته باشيد چون در ذهن مخاطبان و مهمانان شما اثر منفي خواهد داشت.
 •     در فرش هاي ماشيني هم ريشه ها بيشتر جنبه تزييني دارند. اما اگر قسمتي از اين ريشه ها آسيب ببينيد به همان دليل مشابهي كه در بالا گفتيم، در ديد هستند و در ديد مخاطبان جالب به نظر نمي رسد كه يك فرشي داشته باشيم كه ريشه هاي آن در قسمتي از بين رفته است و در قسمتي هم كم و زياد شده است.

پس اينها دلايل محكمي براي شما خواهند بود كه حتما راهكاري براي محافظت از ريشه به كار بگيريد. ما اين راهكارها را براي شما نوشته ايم، با ما همراه شويد و بخوانيد.

راهكاري هاي مراقبت از ريشه فرش ماشيني و دستباف

راهكاري هاي مختلفي وجود دارند كه شما مي توانيد از آن براي مراقبت از ريشه فرش ماشيني و دستباف استفاده نماييد. اين راهكار ها را براي شما به صورت يكجا جمع بندي كرده ايم و مي توانيد از اين پيشنهادات استفاده ببريد:

·    لفافه دوزي براي محافظت از ريشه فرش

يكي از روش هايي كه براي مراقبت از ريشه فرش به كار گرفته مي شود، لفافه دوزي ريشه است. شما مي توانيد ريشه مورد نظر خود را به متخصص آن بسپاريد و با استفاده از پارچه هاي محكم يا برزنت، دور تا دور ريشه شما را مي بافند و بدين ترتيب محافظي سفت و سخت براي ريشه خواهيد داشت. البته اين روش جلوه ندارد چون ريشه ها را پنهان مي كند.

·    استفاده از كاور ريشه فرش

يكي از بهترين روش ها براي مراقبت ريشه، استفاده از كاور فرش است. كاور هايي كه براي ريشه استفاده مي شوند معمولا به صورت شفاف هستند و مي توانند هم جنبه ظاهري آن را حفظ كنند و هم اينكه مي توانند براي شما از ريشه ها مراقبت كنند.

كاور ريشه در انواع پلاستيك و توري ديده مي شود و بهترين نوع آن را مي توان توري ناميد. توري ها به خاطر اينكه شبكه بندي شده هستند، اين ويژگي را دارند كه سبب ورود جريان هوا به درون ريشه ها مي شوند و اينگونه هوا درون ريشه ها هم گردش خواهد داشت و باعث ماندگاري بيشتر آن خواهد شد.

كاور ريشه داراي قيمت مناسبي است و نسبت به نوع قبلي يعني لفافه دوزي براي شما هزينه كمتري بر جاي خواهد گذاشت، چرا كه به غير از جنس برزنت و يا پارچه، بايد دستمزد فردي كه لفافه دوزي مي كند را هم در نظر بگيريد. كاور ها را مي توانيد در فروشگاه هاي مختلف تهيه كنيد و هم اينكه مي توانيد به صورت غير حضوري از فروشگاه هاي مجازي با ارسال اطلاعات مربوط به فرش خود، خريد را انجام دهيد.

توصيه ما هم اين است كه به جاي استفاده از روش هاي ديگر، حتما استفاده از كاور ريشه را در اولويت خود براي استفاده قرار دهيد.

·    استفاده از چسب فرش

چسب فرش، در واقع همانطور كه از نامش پيدا است، راهكاري دلچسب نيست و شايد كمي كثيف كاري داشته باشد. اما مي تواند از ريشه هاي شما مراقبت كند. چسب ها خودشان يك خاصيتي كه دارند، مي توانند با چسبيدن به ريشه ها باعث از بين رفتن آنها شوند، چرا كه در خود مواد شيميايي دارند و اين امر سبب مي شود ريشه ها با خرابي مواجه شوند.

لازم به ذكر است كه استفاده از چسب فرش، روش هاي مختلفي دارد كه راحت ترين آن، استفاده از چسب هاي نواري است كه بعضا به فكر برخي از خانم هاي خانه دار مي رسد. ولي اگر اين متن را ميخوانيد، از شما خواهش مي كنيم كه در نظر بگيريد در صورت استفاده از چسب ها ريشه فرشتان اگر چه از ديگر بلايا در امان بماند، اما از جنبه هاي ديگري كه گفتيم به بافت ريشه آسيب رسان هستند و به علاوه اينكه اجازه گردش هوا را در بين ريشه ها مي گيرند.

چند نكته براي اينكه ريشه فرش هايتان نو بمانند و كمتر خراب شوند:

به غير از انواع محافظ هايي كه براي ريشه فرش ماشيني و دستباف گفتيم، روش هايي هم موجود هستند كه به شما كمك مي كنند ريشه هايي تميز تر و سالم تر داشته باشيد.

 •   هنگام جارو زدن، بايد مراقب ريشه فرش ها باشيد. اگر از جاروبرقي هايي با سره هاي برس دار براي تميز كردن اين قسمت استفاده كنيد، خيلي به شما در سالم ماندن ريشه هاي فرش كمك مي كند. در غير اينصورت مكش مستقيم، سبب آسيب به ريشه مي شود.
 •     براي شستشوي قسمت ريشه از مواد اسيدي استفاده نكنيد. برخي ها هستند كه از شوينده هاي قوي و سفيد كننده براي اين قسمت استفاده مي كنند، اما راهكار ما استفاده از فرچه و شامپو فرش است كه همان كار را براي شما انجام مي دهد اما به بافت فرش و ريشه آن آسيب وارد نمي كند.
 •     در هنگامي كه خودتان ريشه فرش را تميز مي كنيد، با خشونت با ريشه ها برخورد نكنيد. بهترين كار كه سبب تميز شدن تمام قسمت ها و از بين رفت چرك ها در ريشه مي شود، اين است كه از فرچه هاي آغشته به مواد شوينده مخصوص فرش ماشيني و دستباف استفاده نماييد.

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/8/7 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

فرش اتاق كودك چه ويژگي هايي بايد داشته باشد؟

فرش كودك يكي از دغدغه هاي والدين براي فرزند دلبند آنهاست. از نظر طرح و رنگ، فرش كودك به حدي طرح هاي پرجاذبه دارد كه حتي بزرگسالان نيز عاشق آنها مي شوند.  فرش كودك يكي از كالاهايي است كه خريدار آن متفاوت از استفاده كننده از آن است. بنابراين شما نياز داريد با ويژگي هاي يك فرش كودك خوب آشنا شويد تا بتوانيد فرش مورد علاقه فرزندتان را خريداري كنيد. قبل از خريد فرش براي اتاق كودك بايد نكاتي را در نظر بگيريد كه در اين مقاله به آنها اشاره كرده ايم. مطالب زير را بخوانيد تا بدانيد چه فرشي مناسب اتاق فرزند شماست.

 چرا بايد فرش كودك بخريم؟

دليل اول همانطور كه احتمالا خيلي از شما حدس زده ايد، طرح هاي شاد و رنگارنگ فرش هاي عروسكي است. يك دليل روشن و واضح وجود دارد كه چرا هر چيزي كه به كودكان مربوط مي شود، سرشار از رنگ است. كودكان با رنگ ها ارتباط زيادي برقرار مي كنند و از رنگ هاي روشن مثل زرد و قرمز بيشتر خوششان مي آيد. فرش هاي عروسكي نسبت به فرش هاي سنتي داراي نواحي بزرگ و اغلب ساده با تضاد رنگ زياد هستند و به اين دليل كودكان را بيشتر به خود جذب مي كنند. 

هماهنگي فرش با ديگر عناصر اتاق كودك

از آنجايي كه تمام وسايل اتاق كودك شما ، از اسباب بازي و وسايل كمد او تا لباس ها و رختخواب همه وهمه رنگارنگ و سرشار از طرح هاي شاد و كودكانه هستند. بنابراين يك فرش عروسكي با طرح و رنگ شاد و زيبا نسبت به يك فرش سنتي هماهنگي بيشتري با اتاق كودك شما خواهد داشت. 

فرش كودك ورود به دنياي تخيلات زيباي كودكانه

قسمت زيادي از تفكرات و خيال پردازي هاي كودك شما به انيميشن هايي كه مي بيند بر ميگردد و كودك حتي با آنها همزادپنداري مي كند. به ياد مي آورم يك روز در نمايشگاه فرش قالي كاشان، يك آقا پسر 10 يا 11 ساله با پدرش براي خريد فرش آمده بود. وقتي فرش عروسكي آينده اتاقش را با قهرمان مورد علاقه اش ديد، در آغوش پدرش پريد و با شادي فراواني فرياد زد: “خيلي قشنگه. بابا خيلي دوست دارم.” مطمئنا اين خاطره كه براي من تا اين اندازه به ياد ماندني است، براي آن پدر، به ياد ماندني تر و هيجان انگيز تر است.

ضد حساسيت بودن فرش هاي كودك

از زيبايي و هيجان انگيز بودن طرح ها و رنگ هاي فرش كودك كه بگذريم، مسئله ديگر، كيفيت فرش است. فرش كودك به طور خاص براي كودكان طراحي شده است، با همه حساسيت ها و ظرافت هاي كودكان. بنابراين دليل چهارم براي انتخاب فرش كودك كه دغدغه بسياري از والدين است، ضد حساسيت بودن فرش كودك است. در فرش هاي سنتي هم البته كه تلاش مي شود فرش ضدحساسيت باشد، اما اولويت اول در فرش هاي سنتي، ماندگاري فرش و ايستايي نخ خاب آن است.

هميشه به يادد داشته باشيد كه سلامتي فرند شما و سالم بودن فرش از طرح و رنگ فرش بسيار مهم تر است.

نرمي و راحتي فرش كودك

براي خريد افرش اتاق كودك ، نرمي و راحتي آن از درجه مهمي برخوردار است مخصوصا اگر كودك شما نوپا است و مرتبا زمين مي خورد. ارتفاع نخ خاب تاثير مستقيم در نرمي و راحتي فرش دارد كه در فرش هاي 700 شانه به دليل ارتفاع بيشتر نخ خاب نسبت به فرش 1200 شانه نرمي و لطافت بيشتري دارند.

فرش كودك مقرون به صرفه و ارزان

به دليل شانه و تراكم پايين فرش كودوك ( موضوعي كه در مورد بالا اشاره كرديم ) فرش اتاق كودك از قيمت پايين تر و به صرفه تري برخوردار است. هم چنين به دليلي پرداخت هزينه كمتر براي فرش اتاق كودك ، از آزادي هاي كودك كه به خلاقيت آنها هم كمك مي كند ، به دليل آسيب پذيري فرش كمكتر جلوگير يخواهيد كرد. ر براي فرش اتاق كودك خود هزينه كمتري كرده باشيد، به قول معروف دست و دلتان هنگام بازي هاي كودكانه فرزندتان كمتر مي لرزد و به او آزادي عمل بيشتري مي دهيد.

بعد از خواندن مطالب بالا ، شما و فرزند دلبندتان را به بازديد از گالري فرش كودك قالي كاشان دعوت مي كنم تا با دنيايي از طرح و رنگ و جذابيت رو به رو شويد.

خريد فرش كودك از قالي كاشان

خريد اينترنتي فرش كودك از قالي كاشان راهي سريع و مطمئن براي خريد فرشي با كيفيت و تضمين شده است . فروشگاه قالي كاشان جديد ترين و به روز ترين طرح هاي فرش كودك را در خود جاي داده است و هر نوع سليقه اي را پوشش مي دهد . فرش هاي اين مجموعه ضمانت طلايي 36 ماهه داشته كه نشانگر كيفيت بسيار بالاي فرش هاي اين مجموعه است .


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/7/30 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

فرش گبه چيست ؟

فرش كاشان قالي كاشان فرش گبه
 

تعريفي از گبه

 

گبه انواعي از زيرانداز ميباشد و همچون فرش بافي ارزش هنري بسياري نيز دارد بطوريكه امروزه در همه جاي دنيا طرفداران بيشماري را به خود جلب كرده. برخي از محققان دليل نامگذاري اين قاليچه با عنوان گبه را ضخيم بودن و كاربرد آن در حفاظت نسبت به عوامل مختلفي چون سرما ميدانند. ميتوان گفت تاريخچه پيدايش و توليد گبه به زمان انسان‌هاي اوليه برميگردد چراكه آنها در ابتدا از پوست حيوانات مختلف به عنوان زيرانداز خود استفاده مي‌كردند و به مرور زمان و با كسب تجارب توانستند از پشم حيوانات اهلي نخستين زيراندازهاي تار و پودي را توليد كنند كه يكي از آنها گبه ميباشد.

گبه كه به قاليچه خرسك نيز معروف است از جنس همان قالي ميباشد با اين تفاوت كه در اندازه هاي كوچكتر و با پرزهايي بلندتر تهيه ميشود و عمدتا هنر دست عشاير مناطق مختلفي چون بوشهر ، شيراز ، خراسان و … ميباشد و در واقع جزو سرمايه اصلي اين مردم محسوب ميشود .


 اين زيراندازها معمولا از جنس قالي هستند كه در اندازه هاي كوچك تر بافت مي شوند. همانطور كه در بالا اشاره داشتيم، گبه ها مانند فرش هاي شگي پرزهاي بلندي دارند و در بافت آن ها شمار پود بيشتري به كار رفته است كه تاثير زيادي بر نرم بودن آن ها دارد.
به لفظ عادي مي توان گفت كه، گبه نوعي قالي گره بافته شده است با گره هاي درشت و پرزهاي بلند كه بلندي آن ها تا حدود سه سانتي متر مي رسد ( ۳سانتي متر خاب دارد )، و تعداد پودهاي آن در حدود ۳ تا ۸ مي باشد كه نرمي بالاي اين زيراندازها به آن ربط پيدا مي كند.

 

طرح ها و نقش و نگارهاي گبه

در ابتداي ظهور اين زيراندازها، گبه ها به صورت بدون نقش و ساده بافته مي شدند. اغلب، بافندگان ذاين نوع زيراندازها از محيط اطراف الهام مي گرفتند و طرح هايي كه در ذهن خود مي پروراندند را روي گبه ها پياده مي كردند. از آن جا كه معمولا بافنده هاي گبه، آن را براي نياز شخصي خود مي بافتند معمولا طرح هاي ذهني و حتي آرزوهاي خود را روي گبه ها پياده مي كردند.


با وجودي كه در گبه، هيچ طرحي از پيش تعريف شده اي وجود ندارد اما مي توان گفت كه از طرح هاي اصلي به كار رفته در گبه ها طرحي به نام ” كم” است. كه در واقع اين طرح با استفاده از يك مستطيل و يك رديف لوزي كه در وسط آن است تشكيل شده است. از مهمترين طرح ها و نقش و نگارهاي به كار رفته در گبه مي توان به موارد زير اشاره نمود:

انواع طرح‌هاي گبه
طرح شير
طرح شير را ميتوان يكي از عمده نقش هاي مشترك بين بافندگان مناطق مختلف دانست.

طرح خشتي يا قابي شكل
اين طرح يكي از كابردي‌ترين نقش‌هاي گبه ميباشد كه بيشتر هم بين بافندگان فارس و بختياري رواج داشته. اساس اين طرح را قاب‌هايي منظم تشكيل ميدهد كه هر يك از قاب‌ها به صورت جداگانه طرحي هماهنگ با قاب‌هاي ديگر ميسازد.

طرح حوض گبه
اين طرح شكل ترنجيست كه در وسط كار آمده و در واقع يك گل را تداعي ميكند كه از اطراف آن گل‌ها و غنچه‌هايي ديگر گسترش يافته‌ است.

طرح گل گبه
نقش گل رز در گبه به طرح گل گبه معروف است.

طرح ايلاتي
اين طرح نشات گرفته از طبيعت محل زندگي عشاير است كه از نظر ظاهري ، اغلب در ميان قاب‌هاي لوزي ، دايره ، مربع ، مستطيل و بيضي شكل قرار دارد و هر كدام از اين قابها با طرح‌هاي اصيل ايراني مزين شده‌اند.

طرح درخت
در تاريخچه كهن ايران همواره درخت جايگاه مهمي داشته‌ و در ميان همه آنها ، درخت سرو به عنوان نمادي از شادي و درخت بيد مجنون بعنوان نمادي از غم و اندوه بيشترين كاربرد را داشته‌ و دارد.

طرح راه راه
همانطور كه از نام اين طرح پيداست متشكل است از راه هايي كه اغلب بصورت عمودي و اريب هستند.

طرح خانه در هم
اين طرح مفهومي عرفاني در دل خود دارد و در واقع بين خانه هايي در هم ، تصويري از مراحل زندگي از آغاز پيدايش تا پايان آن كه رسيدن به گوهر ذات و وجود است را نشان ميدهد.

طرح كف ساده
ميتوان گفت اين گبه ها ي ساده به نوعي خانه هاي محقر روستاييان و زمين بي محصول آن‌ها را به تصوير ميكشد.

تفاوت گبه با فرش (قالي)

از تفاوت هاي گبه با فرش ماشيني توان به مواردي چون سايز، بلندي پرزها و همچنين شمار پود در گبه ها كه تعداد بالاتري دارند و باعث نرم تر شدن گبه ها مي شود اشاره كرد.
اين نوع از زير اندازه ها بر عكس فرش (قالي) در بافت خود از نقشه خاصي استفاده نمي كنند . بلكه طرح اين زيراندازها بر اساس ذهنيات بافنده است. به عبارتي بافندگان اين نوع از زيراندازها ، آنچه در ذهن خود دارند را روي كار پياده مي كنند. اين نوع از قالي اصولا به شكل فارسي باف و بر روي دارهايي زميني بافته مي شود.
بافت گبه به وسيله پشم خودرنگ مخلوط با موي بز صورت مي گيرد. كه  اين پشم ها بعد از اينكه به طور كامل شسته شدند ريسيده و تابيده مي شوند و سپس براي بافت مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

روش نگهداري گبه

همان اندازه كه مراحل توليد يك گبه از اهميت خاصي برخوردار است، به همان اندازه نگهداري آن نيز نيازمند دقت و توجه مي باشد. چرا كه هرچه در نگهداري آن ها دقت بيشتري به كار ببريم، ماندگاري شان نيز بالاتر مي رود. از جمله عواملي كه باعث آسيب رساندن به اين زيراندازها مي شود مي توان به حشراتي چون بيد، موريانه، موش و … اشاره كرد. براي مقابله با آسيب اين حشرات موذي مي توان از محلول هاي شيميايي كه به صورت افشانه كردن بر رو و پشت گبه مورد استفاده قرار مي گيرند و همچنين استفاده از تنباكو ، نفتالين اشاره كرد. همچنين به ياد داشته باشيد كه از قرار دادن اين زيراندازها در محيط هاي تيره و تاريك و همچنين محيط هاي مرطوب پرهيز نماييد.

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/7/23 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

فرش طرح لايت چيست ؟

انواع طرح ها و نقشه هاي فرش هاي ماشيني را به سه دسته كلي طرح سنتي ، طرح كلاسيك و طرح مدرن تقسيم مي كنند اما اين تمام ماجرا نيست ودر دل هر دسته ده ها نوع فرش وجود دارد . طرح ها و نقشه هايي كه هر كدام در بين سليقه ايرانيان ، خانه ها و مكان هاي مختلف در هر نقشه از جهان جايگاه و جلوه خاصي دارند . در حال حاضر و در بازار امروز فرش و قالي تنوع محصولات به گونه اي است كه خريداران بي شك طرح هايي را پسند كرده و به اصطلاح دست خالي از بازار بيرون نمي روند . طيف موجود ميان طرح هاي سنتي تا مدرن سليقه پير و جوان را پوشش مي دهد .

 


فرش هاي مدرن ، جديد ترين طرح هايي هستند كه بر سطح فرش ها و قاليچه ها نقش مي بندند . جاي خالي اين طرح ها به حدي حس مي شد كه به محض ورود در بين مشتريان به فرشي پرفروش با عرضه و تقاضاي بالا بدل گشتند . فرش هاي ماشيني مدرن يا فانتزي ، انواع و اقسام مختلفي دارند از جمله فرش لايت كه به روزترين طرح در زمينه طرح هاي فانتزي است . فرش رنگ روشن و يا لايت ، طرح هايي را شامل مي شود كه بر فرش با ويژگي هاي خاصي كه فرش هاي ترك نام دارند نقش مي بندد . فرش هاي ترك نوع خاصي از فرش هاي فانتزي هستند كه ريشه در كشور تركيه داشته و با همان ظاهر و زيبايي در كارخانه جات ايراني و با كيفيت اين محصولات به توليد مي رسند . فرش هاي ترك به لحاظ ويژگي هاي بافتي و ظاهري كه در صدر آن ها رنگ روشن زمينه و به كارگيري طيفي از تركيب رنگ هاي روشن است ، باب خانه نوعروسان ، خانه هايي كه به تازگي مورد استفاده قرار گرفته اند و دكور شيك پسندان خواهد بود .

 


فرش لايت طرح ترك مي تواند به طرز عجيبي دكوراسيون را متحول نموده و زيبايي بي نظيري در فضا ايجاد كند . در ادامه مقاله با ما همراه باشيد تا بيشتر با فرش ترك آشنا شويد و اين محصول بي نظير را بر گزينه هاي خريد خود اضافه نماييد . 


انواع مدل هاي فرش ترك

فرش هاي توليد شده در كشور تركيه به لحاظ زيبايي و تنوع رنگ و طرح ، بسيار متنوع بوده و در طرح ها و نقش هاي زيادي توليد مي شوند . شايد دليل اصلي اين موضوع اين است كه كشور تركيه در مد و فشن حرف اول را مي زند خصوصا در طراحي پارچه و بافته هايي نظير فرش و قالي و قاليچه . فرش هاي ترك كه در چند سال اخير و تحريم محصولات ايراني توجه بازارهاي خارجي را به خود جلب كرده است ، توسط توليد كنندگان ايراني هم قابل توليد مي باشد . به عبارتي ايرانيان فناوري توليد فرش ترك را بدست آورده و تحت عنوان فرش لايت طرح ترك به توليد مي رسانند .

در نقشه فرش هاي ترك از طرح هاي اصيل استفاده نمي شود ، با وجود آنكه فرش بافي در تركيه از كشورهاي ايران و ارمنستان الگو گرفته شده است اما طرح هايي مانند طرح اسليمي در فرش هاي ترك به چشم نمي خورد . در عوض طرح هاي جديد و مدرن اصلي ترين نگاره ها در فرش ترك هستند . فرش ترك مدل ها و طرح هايي جديد و زيبايي دارد كه به لحاظ تفاوت فاحش با طرح هاي سنتي و كلاسيك موجود بر روي فرش هاي ايراني مخاطبان خاص خود را به سرعت پيدا كرده و به اصلي ترين و محبوب ترين كف پوش زير پاي اتاق كودكان و … تبديل شده است . به فرش هاي ترك به خاطر رنگ هاي روشني كه دارد فرش لايت نيز گرفته مي شود . البته ناگفته نماند توليد فرش لايت طرح ترك در نگاره هاي اصيل هم امكان پذير است اما در كل و در حالت عمومي فرش  ترك با نگاره هاي فانتزي غالب خواهد بود .

 


ويژگي فرش طرح ترك
فرش هاي مدرن در شانه و تراكم بسيار بالا توليد نمي شوند و اغلب داراي شانه 700 هستند . يعني در بافت خود تعداد 700 گره عرضي دارند در كل فرش هاي طرح مدرن و فانتزي به علت عدم استفاده از نگاره هاي ريز و پيچ در پيچ حتي اگر در شانه 700 يا 1000 هم توليد شوند زيبايي و جلوه خاصي داشته و عدم ظرافت و ريز باف نبودن در ان ها مشخص نيست . اما فرش لايت طرح ترك به علت داشتن طرحي متفاوت از ساير طرح هاي فانتزي و نياز به ظرافت در شانه و تراكم بالا هم توليد مي شوند . به همين خاطر فرش مدرن طرح ترك از نظر ظرافت به فرش هاي شبه دستبافت شبيه هستند . جالب است بدانيد تراكم اين محصولات تا 2100 گره هم مي رسد .

 
دستگاه بافت فرش مدرن طرح ترك شونهر آلمان است كه بافته هايي در 8 رنگ زمينه اصلي با فناروي بالا و تكنولوژي وز دنيا توليد مي كند .

ابعاد اين محصولات ، كاملا استاندارد بوده و در ابعاد 6 متر ، 9 متر و 12 متر اين محصولات قابل خريد هستند و واقعي و در ابعاد متداول و استاندارد بافته و توليد مي شوند.

عدم پرزدهي و عدم ايجاد آلرژي و حساسيت از مواردي است كه به عنوان مزيت به فرش طرح ترك  نسبت داده مي شود . اين محصولات با وجود آنكه در طيف رنگي شاد و روشن توليد مي شوند اما ضدلك و ضد چروك بوده و در صورت ايجاد لكه و آلودگي آن را نمايان نخواهند كرد . عموما فرش مدرن طرح ترك در طرح هاي برجسته به چشم مي خورند و اين موضوع جذابيت فرش را بيشتر و بيشتر خواهد نمود .


ناگفته نماند كه قيمت فرش ترك با قيمت فرش هاي ماشيني ايراني تفاوتي جزئي داشته و فرش مدرن طرح ترك گران تر از فرش هاي ديگر هستند كه مي تواند اين اختلاف قيمت را از طريق خريد هاي ديجيتال ماركتينگ ، مراحعه به نمايشگاه ها و خريد در دوره هاي آفف و تخفيف مرتفع نمود .

ويژگي بارز فرش ترك  كه خصلت شيك بودن به آنها بخشيده است ، داشتن طرح و رنگ ساده است . عبارت شيك بودن در عين سادگي به معناي واقعي كلمه در فرش مدرن طرح ترك  به چشم مي خورد .

 
چرا فرش ماشيني ترك بخريم

خريد فرش طرح ترك غالبا توسط آن دسته از افرادي انجام مي شود كه علاقمند به داشتن دكوري زيبا و روشن هستند . اگر خانه شما كوچك است و يا اگر از نور كافي برخوردار نيست ، اگر از وسايل لوكس و فانتزي و اشرافي در فضاي خانه استفاده كرده و قصد داريد فرش ماشيني تكميل كننده اين فضا باشد ، اگر در خانه نيازمند آرامش و صميميت هستيد خريد فرش مدرن طرح ترك را از دست ندهيد و آگاه باشيد كه فرش طرح ترك عضو آخر پازل دكوراسيون منزل شماست .


اما هنگام خريد بايد از برند و فروشگاه معتبر خريد نماييد . تكنولوژي توليد فرش ماشيني ترك ، تقريبا نوپا بوده و هنوز آنطور كه بايد و شايد همه توليد كنندگان در آن متخصص نشده اند و تعداد كمي از برند هاي نامي توان توليد فرش طرح ترك در كيفيت بالا ، مرغوبيت بي نظير و زيبايي چشم گير را دارند . همانطور كه مي دانيم خريد از فروشگاه هاي اينترنتي يا ديجيتال ماركتينك مقرون به صرفه ترين و بهترين روش خريد است . پس خريد فرش مدرن طرح ترك به روش اينترنتي در اولويت خواهد بود چراكه در اين روش نيازي به رفتن به فروشگاه و صرف هزينه گزاف براي خريد محصول نداريم و از همه مهم تر با خريد مستقيم از توليد كننده از اصالت محصول مطمئن خواهيم بود .


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/7/16 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

گليم چيست ؟

 

برخي از خريداران به دنبال خريد محصولي به جز فرش ماشيني هستند . تنوع در محصولات وابسنه به فرش ماشيني مي تواند هر خريدار با هر نوع سليقه را راضي كند . يكي از محصولات پرطرفدار كه زيبايي خاصي دارد گليم است . در اين مقاله قصد داريم شما را با ويژگي هاي اين محصول آشنا كنيم . 

گليم چيست ؟ 

گليم يكي از انواع متداول از كفپوش است كه از زمان هاي دور در بين ايرانيان رواج دارد . اين محصول از صنايع دستي بخشي از اقوام ايراني بوده و بسياري از گليم هاي موجود از زمان هاي قديم دست بافت بوده اند . اما امروزه برخي كارخانجات فرش ماشيني به توليد اين محصول نيز روي آورده اند . تنوع بسيار بالا در طرح هاي بافته شده در اين محصول و استفاده از نخ و الياف با كيفيت خريداران زيادي را به سمت اين محصول هدايت كرد .

گليم ويژگي هاي منحصر به فرد خود را دارد و اين ويژگي هاي خاص باعث سهولت و راحتي استفاده كنندگان آن است . در اين مقاله قصد داريم به بررسي و معرفي هر كدام از اين ويژگي هاي بپردازيم .

وزن سبك

اين محصول وزن بسيار سبك دارد كه باعث جا به جايي بسيار آسان آن مي شود . به هيمن دليل در قسمت هايي از منزل كه امكان كثيف شدن زود به زود كفپوش مي شود گزينه اي مناسب است . چرا كه به راحتي قابل شست و شو و جا به جايي است .

طرح و رنگ متنوع

طرح هاي بافته شده  بر روي گليم ها بسيار متنوع و زيبا هستند . استفاده از رنگ هاي گرم و شاد در اين محصول باعث مي شود فضايي گرم و صميمي در منزل خود داشته باشيد . هم چنين به راحتي با دكوراسيون شما ست خواهد شد .

استفاده از جنس پلي استر باعث براقيت و درخشندگي بيشتر آن شده و زيبايي و جلوه طرح و رنگ گليم شما دو چندان خواهد بود . با استفاده از اين محصول زيبا فضايي هنري و سرشار از رنگ هاي زيبا را تجربه خواهيد كرد .

قيمت ارزان

اين محصول قيمت بسيار ارازن تر نسبت به ساير محصولات دارد . به همين دليل شما به راحتي مي توانيد تغييرات زود به زود و زيبايي را در دكوراسيون خود تجربه كنيد .

عدم پرزدهي

اين محصول پرزدهي ندارد كه اين ويژگي باعث اقبال خريداران است . پرزدهي در برخي محصولات باعث نارضايتي خريداران است كه به خريد محصولاتي از قبيل گليم روي مي آورند .

جارو زدن آسان

با خريد گليم ، در صورت كثيف شدن آن ، به راحتي با جارو زدن تميز خواهد شد . شما مي توانيد اين محصول را زير ميز ناهارخوري ، آشپزخانه و فضاهايي از اين قبيل نيز استفاده نماييد .

قبل از خريدن گليم در نظر داشته باشيد كه خاب اين محصول بسيار كوتاه است . بنابراين جايگزين فرش براي شما نخواهد بود .


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/7/9 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

فرش بهشتي تبريز - با ويژگي هاي فرش ماشيني تبريز آشنا شويد!

سعي كرديم در اين مطلب متني را درباره فرش بهشتي تبريز آماده كنيم كه اميدواريم از آن لذت ببريد!

از با اصيل ترين هنرهاب ايراني، قالي بافي مي باشد.

امروز فرش ها به دو صورت دستباف و ماشيني توليد شده و به بازار روانه ميشوند.

فرشهاي ماشيني نسبت فرشهاي دستباف داراي قيمت مناسب و انواع طرح هاي مختلف مي باشند.

ويژگي هاي فرش بهشتي تبريز
فرشهاي ماشيني داراي ويژگي هاي متفاوتي است كه نسبت به فرش هاي دستباف برجسته شده است.

فرشهاي بهشتي تبريز داراي قيمت مناسب هستند از جمله ويژگي‌هاي  فرش بهشتي تبريز مي توان به:

جنس نخ مصرفي در فرش
تعداد شانه و تراكم بالا
ريز بافي
تنوع طرح و نقشه و …. اشاره نمود.
 

جنس نخ مصرفي در فرش بهشتي تبريز: بهترين نوع نخ به كار رفته در بافت فرش بهشتي تبريز از نوع اكريليك هيت ست شده است. اين فرش پرزدهي ندارد و به اصطلاح فرش هايي كه نخ آكريليك هيت ست شده دارند فرش هاي ضد آلرژي مي گويند. از ديگر نسخه هاي به كار رفته در فرش ماشيني مي‌توان به نخ پلي استر و نخ پلي پروپيلن و … اشاره كرد.
تعداد شانه و تراكم در فرش ماشيني: هرچه تعداد شانه و تراكم فرش بالا باشد فرش ماشيني شما نرم و لطيف تر خواهد بود همچنين داراي ريز بافي نيز مي باشد. تعداد شانه فرش ماشيني از فرش ۷۰۰ شانه شروع و تا ۱۵۰۰ شانه بافته مي‌شود در فرش هاي مانند ۱۵۰۰ شانه،  نخ هاي خاب داراي فشردگي بيشتري هستند و آلودگي و كثيفي نيز به داخل فرش نفوذ نمي كند.
انواع طرح و نقشه: فرش بهشتي تبريز شامل طرح هاي متنوع و زيبا هستند كه فضاي هر خانه را منحصر به فرد مي كند. از جمله طرحهاي نقشه در اين گونه فرش ها مي توان به مدل افشان بهشتي تبريز،  اسليمي بهشتي تبريز و طرح‌هايي مانند شاه عباسي و … اشاره كرد.
فرشهاي ماشيني علاوه بر طرح هاي جذاب و زيباي سنتي داراي طرح هاي مدرن نيز هستند از جمله طرح هاي مدرن مانند گليم فرش، فرشهاي پوستي و چرمي، فرشهايي با ريش هاي بلند به نام شگي و … را ميتوان بيان كرد.

مقاومت: فرش هاي ماشيني با تعداد شانه و تراكم پايين مانند ۷۰۰ شانه در برابر پا خوردگي و گذاشتن اجسام سنگين داراي مقاومت بالا مي باشند
ابعاد و اشكال فرش بهشتي تبريز: فرش ها در ابعاد و اشكال مختلف توليد مي‌شوند علاوه بر اشكال معمولي كه مستطيل است و فرش بهشتي تبريز بر شكل هاي دايره، بيضي، مربع و اشكال فانتزي مانند قلب نيز توليد ميشوند. فرشهاي ماشيني داراي ابعاد استاندارد شامل ۹، ۶،۱۲،۲۴ هستند. علاوه بر اين ابعاد فرش هاي ماشيني در سايزهاي قاليچه، راه رو و درب ورودي نيز بافته ميشوند؛ هر كدام از اين فرش ها زيبايي شگفت انگيزي را به محيط خانه و محل كار شما مي دهد.
رنگ فرش ها: فرش هاي ماشيني بهشتي تبريز داراي تنوع رنگي بالاست، در بعضي از فرش ها از ابريشم مصنوعي نيز استفاده شده است كه باعث درخشندگي و جلوه ويژه به فرش مي‌شود. معمولاً فرشهاي ماشيني تبريز از ۵ الي ۱۲ رنگ بستگي به تعداد شانه و تراكم و طرح فرش ماشيني متغير هستند.
رتبه بندي فرش هاي بهشتي تبريز
امروزه فرشهاي ماشيني بسياري وارد بازار مي شود كه اگر مشخصات زير را داشته باشند از انتخاب آن فرد احساس پشيماني نمي كنيد.

در بازار فرش ها درجه كيفيت به ۶ دسته تقسيم مي شوند كه عبارتند از:

فرش درجه يك
فرش درجه يك و نيم
فرش درجه ۲
فرش ماشيني درجه ۳
فرش هايي با درجه ۴
و فرش هايي داراي معايب زياد در دسته ۵ قرار ميگيرند.
اولين موضوعي كه در ابتدا نيز بحث كرديم نخ آكريليك هيت ست شده است.

فرايند هيت ست شده باعث بالا رفتن كيفيت فرش ميشود و ماندگاري فرش را بالا مي‌برد و ويژگي ديگر عمليات هيت ست شده عدم پرزدهي است.

نكته بعدي در رتبه بندي فرشهاي بهشتي تبريز پرداخت يكنواخت فرش است.

پرداخت ها باعث نرم و يكدست شدن فرش ها مي شوند.

اگر در فرشي پرداخت صورت انجام نشود، نقشه هاي فرش ماشيني كوتاه و بلند شده و باعث راه راه شدن فرش ماشيني ميشوند.

در اين صورت فرش در درجه ۲ قرار مي گيرد.

هر چه عيب هاي قالي ماشيني بيشتر شود درجه هاي پايين تر مانند ۳،۴ ۵ قرار ميگيرد.

اگر در هنگام بافتن خواب پاره شود و يا در بافت فرش ماشيني تورفتگي به وجود آيد فرش ماشيني شما در درجه ۲ قرار خواهد گرفت همچنين درجه ۲ بودن فرش شامل، دورنگي،  و بوي نفت نيز ميشود.

راه آسان در صورت تشخيص فرش درجه ي كشيدن دست بر روي نخ هاي خاب فرش است.

اگر دست شما در مسير حركت بدون زبري و جاخالي حركت كند و نرمي و لطافت را لمس كند، فرش شما داراي كيفيت عالي و درجه يك مي باشد.

روش هاي تشخيص كيفيت فرش بهشتي تبريز
در ادامه ميخواهيم چند موضوع براي شما بيان كنيم تا با استفاده از آن بتوانيد فرش بهشتي تبريز از نوع اورجينالش را پيدا كنيد.

ويژگي هاي فرش ماشيني درجه يك
فرش هاي درجه يك بدون عيب و نقص هستند عدم تيغ خورده و بلند و كوتاه بودن نخ‌هاي خاب را ندارند، همچنين آهار زدگي و سوراخ و پارگي نخ را در سطح فرش مشاهده نميكنيد.

 ويژگي فرش درجه يك و نيم
تمام خصوصيات فرش درجه يك را شامل مي‌شود اما ارتفاع نخواب ۳ الي ۵ ميليمتر اختلاف با اندازه اصلي دارد.

ويژگيهاي فرش درجه ۲
ويژگي‌هاي شامل تير خوردگي بسيار كم و زياد، اختلاف ارتفاع نخواب تا ۴ ميلي متر، روز بعد گياهان به ميزان كم و وجود رفو در حداكثر ۱۵ سانتيمتر و داشتن نخ اضافي در فرش را ميتوان اشاره كرد.

 ويژگيهاي فرش درجه سه
از مهمترين ويژگي هاي فرش هاي ماشيني درجه ۳ ميتوان به جابجايي نقشه اشاره كرد. همچنين رفو شدگي بيش از ۱۵ سانتيمتر، وجود قلاب خوردگي در فرش، و عدم يكنواختي ارتفاع نفت خواب در سطح فرش را نمونه‌هايي از ويژگي درجه ۳ مي توان بيان كرد.

ويژگي هاي فرش هاي ماشيني درجه ۴
اين قالي هاي ماشيني بيشتر به شكل پادري و يا پشتي بافته مي شوند و سايز هاي معمول آنها شامل:

۵۰*۷۰، ۷۵*۷۵، ۱۰۰*۷۵، و ۷۰*۷۰ است.

 ويژگي فرش درجه ۵
تفاوت در عرض فرش بيش از نوع استاندارد خود است.

معمولاً اين فرش ها استفاده نمي شود و در دسته ضايعات فرشهاي ماشيني قرار دارند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/7/2 ساعت: ۰۹ توسط:bestcarpet :

شستشوي فرش در منزل

شستشوي فرش در منزل

يكي از دغدغه هاي كه در خريد فرش ماشيني با آن روبرو هستيم و روش شستن فرش سفيد است كه در اين مقاله به آن مي‌پردازيم:

قبل از شستن فرش سفيد چه كارهايي بايد انجام داد:


فرش زمينه سفيد و  فرش زمينه كرم فضاي خانه ها را بزرگتر نشان داده و جلوه به ويژه اي به وسايل منزل ميدهند.

فرشهايي با زمينه سفيد و كرم زودتر و كثيف شده و لكه و كثيفي بر روي فرش هويدا است.

بهتر است اين فرش ها را در محل هاي كم تردد استفاده كنيد.

نكته ديگر قبل از شستن فرش سفيد اين است كه بررسي كنيم كه آيا فرش‌ها رنگ پس مي دهند يا نه.

زيرا اگر فرش شما رنگ پس بدهد زمينه سفيد جلوه و درخشاني خود را براي هميشه از دست خواهد داد.

براي بررسي از رنگ دادن فرش بهتر از پارچه سفيد نمدار را بر روي قسمتي از فرش بكشيد، اگر پارچه شما رنگ رفتارش شما را رنگ مي دهد و بايد آن را بدون خيس كردن همراه با آب سرد شستشو دهيد.

حتماً قبل از شستن فرش سفيد، مراحل غبارروبي را انجام دهيد.

مراحل غبارگيري قبل از شستن فرش عبارتند از:

1-    جمع آوري مو و پر با استفاده از برس نرم پلاستيكي

2-     جارو زدن فرش

لازم به ذكر است كه هر سه الي چهار روز فرش خود را برس و جارو بكشيد رنگ فرش كرم شما كدر نشود.

3-     دستمال كشي

بهترين روش شستن فرش سفيد چيست؟
براي شستن فرش سفيد يا زمينه روشن راه هاي متفاوتي وجود دارد.

بهترين روشي كه بتوان فرش سفيد را شست زماني است كه آسيب كمي به فرش ايجاد شود و در عين حال لكه و كثيفي هاي فرش به طور كامل برطرف شود.

راههاي خانگي شستن فرش سفيد
براي شستن فرشهاي با زمينه سفيد در خانه از مواد شوينده استفاده نكنيد زيرا كه اين كار باعث آسيب رسيدن به تار و پود فرش مي‌شود.

سعي كنيد به جاي استفاده از مواد شوينده شيميايي از موادي مانند سركه، نمك،  آبليمو، شامپوي فرش و…  استفاده كنيد.

 شستن فرش سفيد با استفاده از سركه و يا جوش شيرين:  سركه و جوش شيرين حل كننده هاي بسيار قوي هستند و بدون آسيب  زدن به تار و پود فرش، باعث تميزي و براق شدن فرش مي‌شوند.
نحوه شستشوي فرش با استفاده از سركه و جوش شيرين را ميتوان با كمك فرچه، محلول آب و سركه و يا آب و جوش شيرين را بر روي فرش كشيد، و سپس با استفاده از دستمال خشك مواد را پاك كنيد و مراحل آبكشي را دقيق انجام دهيد تا فرشادان داراي لكه هاي زرد نشود.

 استفاده از مخلوط نمك، سركه سفيد و آبليمو براي شستن فرش با زمينه روشن: براي تميز كردن لكه ها بر روي فرش‌هاي با زمينه روشن بهتر از يك پيمانه سركه، دو پيمانه آب و يك قاشق غذاخوري نمك استفاده كنيد و براي اينكه بعد از شست و شو از بوي فر جلوگيري كنيد چند قطره آبليمو به محلول اضافه كرده تا بوي فرش گرفته شود.
 استفاده از شامپو فرش: يكي از ساده ترين و رايج ترين راه ها براي شستن فرش كرم و سفيد استفاده از  شامپو فرش مي باشد. شامپو فرش ها علاوه بر برطرف كردن كثيفي، باعث نرمي در فرش مي شوند.
شايان به ذكر است كه مي توانيد از محلول شيشه پاك كن و آب داغ و آب اكسيژنه و آبليمو براي براق كردن فرش با بوم سفيد، استفاده كنيد.

چگونه لكه ها را بر روي فرش سفيد پاك كنيم؟
هر كه بر روي فرشي ايجاد شود با محلول متفاوتي پاك مي شود در ادامه به نحوه پاك كردن انواع لكه ها بر روي فرش با زمينه روشن مي پردازيم:

1-    پاك كردن لكه غذا و چربي: بهترين محلول براي پاك كردن لكه چربي استفاده از آب گرم و صابون است بعد از آبكشي لكه چربي به راحتي از روي فرش پاك ميشود

2-    پاك كردن لكه آب ميوه و مواد لبني: براي پاك كردن اين لكه ها از فرش هاي سفيد هست كه سفيد و آب كمك بگيريد و بعد از اسپري كردن محلول بر روي فرش با استفاده از دستمال فرش را تميز كنيد

3-    پاك كردن چاي بر روي فرش سفيد و كرم: براي پاك كردن چاي چند راه وجود دارد كه در ادامه آن ها را بيان ميكنيم

      پاك كردن چاي با استفاده از ماست كم چرب:  به دليل وجود آنزيم هايي در ماست كم چرب لكه چاي به راحتي پاك مي شود اما چند دقيقه بايد صبر كنيد تا لكه جذب ماست كم چرب شود
      تميز كردن چاي با استفاده از جوش شيرين: با استفاده از دستمال محلول آب و جوش شيرين را بر روي فرش كشيده و به سرعت معجزه ي پاك كردن آن را مشاهده كنيد
      تميز كردن نمك براي پاك كردن لكه چاي بر روي فرش: در اين روش آب چاي را با استفاده از دستمال خشك كامل بگيريد و مقداري نمك بر روي آن قسمت بريزيد و بعد از چند دقيقه نمك را برداريد و پاك شدن لكه چاي را مشاهده كنيد
      استفاده از مايع ظرفشويي براي پاك كردن لكه چاي: مقداري مايع ظرفشويي را با آب و سركه مخلوط كنيد و بر روي فرش بكشيد تا لكه از بين برود
اشتباه در شستن فرش با زمينه روشن
اشتباه بزرگي كه سريع به ذهن ما با ديدن لكه مي‌افتد استفاده از وايتكس ميباشد.

طرح فرش شما ممكن است داراي طرح‌هاي مهر باشد و با استفاده از وايتكس ممكن است طرح را از بين ببريد و يا قسمتي از فرش را به خاطر استفاده از وايتكس و يا شوينده هاي بسيار قوي كم رنگ كنيد

نكاتي مهم درباره شستن فرش
فرش شستن فرش ها از ايجاد بار اضافي جلوگيري كنيد و فرش را با آب داغ نشويد.

بعد از شستن فرش آن را در برابر نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد.

 بعد از خشك شدن نيز فرش را تا نكنيد زيرا ممكن است خط تا بر روي فرش بماند.

از بين بردن چروك فرش سفيد بعد از شسته شدن
فرش ها بعد از شستن چروك خود را از دست مي دهند اما اگر بخواهيد سريع تر اين چروك برطرف شوند مي توانيد از بخار شوي ها استفاده كنيد.

همچنين مي توانيد از وسايل سنگين بر روي فرش استفاده كنيد بدين صورت كه مقداري آب را با استفاده از اسپري بر روي فرش ريخته و جسم سنگين بر روي آن بگذاريد و بعد از چند ساعت جسم را برداشته و ديگر چروكي وجود نخواهد داشت.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/26 ساعت: ۱۲ توسط:bestcarpet :

فرش دستبافت گونه چيست و انواع آن

فرش دستبافت چيست و انواع آن

فرش دستباف گونه چيست؟ به چه فرشي، دستباف گونه گفته مي شود؟ پاسخ اين دو سوال را در ادامه براي شما تشريح ميكنيم!

زيبايي و اصالت كه از ويژگي‌هاي فرش ها مي باشد.

قدمت اين هنر به گذشتگان دور برمي گردد.

 ابتدا از پشم گوسفندان و حيوانات براي بافت فرش و استفاده مي‌كردند اما امروزه با پيشرفت تكنولوژي و توليد دستگاههاي بافت فرش و استفاده از نخ هاي متفاوت مصنوعي، فرش هاي ماشيني توليد مي شوند‌

فرش ها انواع و اقسام مختلفي دارند.

 فرش دستباف گونه چيست؟
هر فرش داراي شانه و تراكم مختلفي است.

منظور از شانه و تراكم،  به تعداد گره هاي (ريشه) موجود در عرض و طول فرش ماشيني را مي گويند.

هرچه تعداد شانه و تراكم فرش بالاتر باشد،  انسجام ريشه ها و نخ هاي خاب فرش بيشتر است و فرش ماشيني به فرش دستباف شباهت بيشتري خواهد داشت؛ به اصطلاح اينگونه فرش هاي ماشيني فرش دستباف گونه مي گويند.

به فرش هاي ۷۰۰ شانه به بالا مانند هزار، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه،  فرش دستباف گونه ميگويند.

بررسي مزاياي فرش دستباف گونه
فرشهاي ماشيني داراي قيمت بسيار بالايي هستند و مي توان گفت هر كس، توان خريد اين گونه فرش‌ها را ندارد؛ بنابراين شما مي توانيد به راحتي با خريد فرش دستباف گونه زيبايي را به خانه هاي خود ببخشيد.

فرش هاي ماشيني با تعداد شانه و تراكم پايين، به مرور زمان در اثر شستشو و فشردگي كم بين گره ها، استحكام خود را از دست مي‌دهند و باعث شل شدن و باز شدن گره ها ميشود. اما لازم به ذكر است كه اين تغييرات در طي ساليان دراز اتفاق مي‌افتد.

پس سعي كنيد در هنگام خريد فرش ماشيني، فرش دستباف گونه را به دليل فشردگي بين ريشه ها انتخاب كنيد.

همچنين مزيت خريد فرش دستباف گونه به دليل مقاومت به دوام بالاي اين فرش ها ست.

 فرش هاي ماشيني دستباف گونه، صادرات به كشورهاي خارجي را نيز دارد.

همچنين شايان ذكر است كه فرش هاي دستباف گونه داراي طرح ها و نقش هاي متفاوتي هستند و با هر سليقه و دكوراسيون منزلي هماهنگ مي شوند.

تعداد رنگ به كار رفته در فرش هاي دستباف گونه نسبت به ديگر فرشهاي ماشيني بيشتر است و ظرافت و نرمي منحصر به فردي را دارا مي باشد.

به گونه اي كه وقتي بر روي فرش هاي دستباف گونه راه مي رويد انگار بر روي چمنزارها هستيد.

فرش ماشيني هزار شانه دستبافت گونه
يكي از پرفروش ترين فرش هاي ماشيني فرش ۱۰۰۰ شانه است.

اين فرش به علت ريز بافي و داشتن طرح هاي مشابه با فرش‌هاي دستباف بسيار مورد استقبال قرار گرفته است.

همچنين قالي هزار شانه دستباف گونه داراي تنوع ۸ الي ۱۲ رنگ است.

تراكم فرش هزار شانه سه هزار است.

الياف به كار رفته در اين قالي ماشيني دستباف گونه نازك و ظريف مي باشد كه باعث زيبايي منحصر به فردي در نقشه فرش ميشود.

از ويژگي‌هاي بارز فرش هاي هزار شانه دستبافت گونه،  ضد آلرژي بودن است.

نخ خاب اين قالي هاي ماشيني ، از نوع اكريليك هيت ست شده است.

همچنين تار و پود اين قالي ها از جنس پنبه است.

فرش ماشيني ۱۲۰۰ شانه دستبافت گونه
از نفيس ترين قالي هاي ماشيني كه ظرافت و نرمي ويژه‌اي دارند فرش ۱۲۰۰ شانه است.

گره هاي اين فرش به خاطر فشردگي و انسجام بالا داراي ريز نقشي است.

تراكم فرش ۱۲۰۰ شانه ماشيني ۳۶۰۰ است.

ارتفاع نفت خواب اين فرش زيبا ۸ ميليمتر مي باشد.

يكي از پرفروش ترين مدل هاي فرش ماشيني ۱۲۰۰ شانه تراكم ۳۶۰۰ دستباف گونه، طرح افشان است.

فرش ماشيني ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه
چگونه ديگر از فرش ماشيني ريز با فرش دستباف گونه ۱۵۰۰ شانه است.

به دليل حجم بالا گره‌ها در عرض و طول فرش، شباهت زيادي به فرشهاي دستگاه پيدا كرده‌اند.

تعداد تراكم فرش ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه ۴۵۰۰ است.

در بافت خود از نخ اكريليك هيت ست شده استفاده شده است.

ارتفاع نخواب اين فرش ظريف كمتر از مابقي فرش هاي ماشيني است و در دسته بندي فرش ها، جز قالي هاي دستباف گونه درجه يك به حساب مي آيد.

در بيان ديگر مي توان گفت قالي لوكس دستباف گونه ماشيني فرش ۱۵۰۰ سال است كه باعث تزئين منازل مي شود.

خريد فرش دستباف گونه از طريق اينترنت
در بافت فرش هاي دستباف گونه،  از مدرن ترين و پيشرفته ترين دستگاه هاي بافت فرش ماشيني استفاده مي شود.

با استفاده از اين قالي ها، فرش با كيفيت و زيبا وارد بازار ميشود.

توليد كنندگان قالي هاي ماشيني دستباف گونه علاوه بر خريد حضوري،  شرايط خريد آنلاين را نيز براي خريداران محترم فراهم مي كنند، و شما در هر زمان و مكان مي توانيد خريد خود را به آساني انجام دهيد.

خريد آنلاين فرش هاي دستبافت گونه، بدون واسطه انجام مي شود و اين محصولات داراي ضمانت و بيمه نامه هاي معتبر مي باشند تا در صورت وجود هر گونه مشكل بتوانيد به راحتي جبران خسارت كنيم.

ابعاد فرش هاي دستباف گونه و طرح هاي آن
از جمله قالي هاي ماشيني دستباف گونه مي توان به حوض نقره، گل افشان و … اشاره كرد.

بيشتر فرش هاي دستباف گونه داراي ترنج و لچك مي باشند كه زيبايي ويژه‌اي را به فضاي خانه مي دهند.

قالي هاي دستباف گونه در ابعاد استاندارد مانند ۶، ۱۲ و ۹ متر بافته ميشوند.

حتي شامل سايزهاي بزرگتري همچون ۲۴ متر نيز هستند كه زيبايي و شكوه را به منازل مي دهند.

نكته هايي در مورد قالي ماشيني دستباف گونه ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

قالي هاي دستباف گونه بستگي به شلوغ و يا ساده بودن طرح فرش، ابعاد و تعداد شانه و تراكم قيمت متفاوتي دارند.

اين نكته را فراموش نكنيد كه چسب و آهار پشت فرش نبايد از ۵ درصد وزن فرش تجاوز كند، كه اين باعث عيب فرش است.

يكي از راههاي مراقبت از قالي هاي ماشيني دستباف گونه اين است كه مرتب اين فرش را جارو بدهيم كه درخشندگي فرش از بين رفت و زيبايي خود را نشان دهد.

سعي كنيد از گذاشتن وسايل سنگين بر روي فرش هاي دستباف نما بپرهيزيد زيرا به خاطر نرم بودن اين گونه فرش ها، نخ خاب كوبيده ميشود و زيبايي فرش از بين مي رود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/26 ساعت: ۱۲ توسط:bestcarpet :

چرا بايد از ريشه فرش ماشيني محافظت كنيم؟

چرا بايد از ريشه فرش ماشيني محافظت كنيم؟

يكي از قسمت هاي مهم فرش كه كمتر به آن توجه مي كنيم، ريشه فرش است. در واقع در فرش ماشيني و فرش دستباف يك قسمتي داريم به نام ريشه كه معمولا نخ هاي سفيد در آن به كار رفته است. جالب است بدانيد كه مراقبت از ريشه فرش ها مي تواند بسيار مهم باشد، چرا كه در صورت عدم توجه به آن، ممكن است به ساختمان اصلي فرش شما هم آسيب وارد شود.

ما در اين مطلب براي اينكه آگاهي شما را در زمينه مراقبت از ريشه فرش بالا ببريم، مطلبي تهيه كرده ايم تا بتوانيد آن را مطالعه فرماييد. جالب است بدانيد كه ريشه در انواع فرش ماشيني و دستباف متفاوت است و از نظر ساختار با هم فرق دارند.

در فرش دستباف، ريشه جزئي از فرش به شمار مي رود اما در فرش ماشيني، ريشه ها بيشتر جنبه تزييني دارند و براي اينكه شبيه فرش هاي دستباف شوند، در قسمت هاي نهايي تكميل فرش به آن چسبانده شده اند. در واقع ريشه در فرش ماشيني كارايي كه در فرش هاي دستباف وجود دارد را ندارد و علنا يك وسيله تزئيني است.

البته اين وسيله تزئيني هم گاهي اوقات براي محافظت از خود فرش هاي ماشيني به كار مي رود. مثلا در بعضي از مواقع ريشه ها مي توانند سپر بلاي كل بافت فرش شوند، اما نه به آن ميزان كه در فرش هاي دستباف ديده مي شود.

پس با ما همراه باشيد تا ادامه اين مطلب را با هم دنبال كنيم.

ريشه فرش ماشيني و دستباف چيست؟
قبل از اينكه به بررسي مراقبت از ريشه فرش و نكات مربوط به آن بپردازيم، بايد بدانيد كه ريشه در فرش چيست و چه كارايي دارد. در واقع ريشه فرش واژه نام آشنايي در صنعت قاليبافي شناخته مي شود، اما خب بعضي ها هم هستند كه در اين زمينه اطلاعاتي ندارند. دقيقا اين قسمت را براي آنها مي نويسيم.

در انواع فرش دستباف، به قسمت هاي انتهايي بالا و پايين فرش كه به صورت نخ هاي سفيد يا كرم رنگ هستند، ريشه گفته مي شود. انواع ريشه ها در فرش عبارتند از: ريشه هاي گره دار، ريشه هاي توري، ساده و زنجيري.

ريشه هاي فرش دستباف هم داراي جنبه ظاهري و زيبايي هستند و هم به خاطر اينكه جزئي از بافت فرش به شمار مي روند، مراقبت از آنها حياتي است. پس ديگر تكرار نكنيم كه اگر فرش دستباف داريد، حتما به ريشه هاي آن دقت داشته باشيد و از آن مراقبت كنيد. ما در ادامه نكاتي را آماده كرده ايم كه براي نگهداري از ريشه فرش خواهد بود.

اما در فرش ماشيني، ريشه تفاوت هايي با فرش دستباف دارد. براي اينكه به فرش هاي ماشيني ريشه را براي زيبايي بيشتر اضافه كنند، بعد از اينكه تمام مراحل طراحي و بافت آن انجام شد، عملياتي هست به نام ريشه زني كه در آن ريشه ها را با دستگاه يا با دست به انتهاي بالا و پايين فرش اضافه مي كنند.

در صنعت فرش بيشتر سعي مي شود كه از دستگاه هاي اتوماتيك ريشه زني استفاده شود چون نسبت به گره هاي دستي هم سرعت بالاتري دارد و هم اينكه داراي دقت بالاتري است. اين امر سبب مي شود كه ما يك ريشه يكنواخت و شبيه به واقعي داشته باشيم. بعد از اينكه ريشه در ابعاد مورد نظر توليد شد، حالا بايد آن را به انتهاي فرش مورد نظر ما اتصال بدهند.

در اين زمينه بايد از متخصصين استفاده شود و با راهكار هايي عمليات اتصال به صورت محكم و با كيفيت صورت بگيرد.

قطعا در دو نوع فرش دستباف و ماشيني بايد از ريشه ها مراقبت كرد، اما چرا ؟   در فرش هاي دستباف علاوه بر اينكه زيبايي فرش شما هستند، جزئي از بافت تار و پود فرش به شمار مي روند و در صورت عدم مراقبت از آن ممكن است فرش شما با مشكل در بافت و ساختمان مواجه شود. در ضمن ريشه هاي فرش به اين علت كه داراي ظاهري روشن هستند ( رنگ سفيد و كرم ) به همين دليل در صورت آسيب يا تيره شدن، در چشم هستند و در اين زمينه خيلي بايد دقت داشته باشيد چون در ذهن مخاطبان و مهمانان شما اثر منفي خواهد داشت.
 در فرش هاي ماشيني هم ريشه ها بيشتر جنبه تزييني دارند. اما اگر قسمتي از اين ريشه ها آسيب ببينيد به همان دليل مشابهي كه در بالا گفتيم، در ديد هستند و در ديد مخاطبان جالب به نظر نمي رسد كه يك فرشي داشته باشيم كه ريشه هاي آن در قسمتي از بين رفته است و در قسمتي هم كم و زياد شده است.
پس اينها دلايل محكمي براي شما خواهند بود كه حتما راهكاري براي محافظت از ريشه به كار بگيريد. ما اين راهكارها را براي شما نوشته ايم، با ما همراه شويد و بخوانيد.

راهكاري هاي مراقبت از ريشه فرش ماشيني و دستباف
راهكاري هاي مختلفي وجود دارند كه شما مي توانيد از آن براي مراقبت از ريشه فرش ماشيني و دستباف استفاده نماييد. اين راهكار ها را براي شما به صورت يكجا جمع بندي كرده ايم و مي توانيد از اين پيشنهادات استفاده ببريد:

·        لفافه دوزي براي محافظت از ريشه فرش
يكي از روش هايي كه براي مراقبت از ريشه فرش به كار گرفته مي شود، لفافه دوزي ريشه است. شما مي توانيد ريشه مورد نظر خود را به متخصص آن بسپاريد و با استفاده از پارچه هاي محكم يا برزنت، دور تا دور ريشه شما را مي بافند و بدين ترتيب محافظي سفت و سخت براي ريشه خواهيد داشت. البته اين روش جلوه ندارد چون ريشه ها را پنهان مي كند.

·        استفاده از كاور ريشه فرش
يكي از بهترين روش ها براي مراقبت ريشه، استفاده از كاور فرش است. كاور هايي كه براي ريشه استفاده مي شوند معمولا به صورت شفاف هستند و مي توانند هم جنبه ظاهري آن را حفظ كنند و هم اينكه مي توانند براي شما از ريشه ها مراقبت كنند.

كاور ريشه در انواع پلاستيك و توري ديده مي شود و بهترين نوع آن را مي توان توري ناميد. توري ها به خاطر اينكه شبكه بندي شده هستند، اين ويژگي را دارند كه سبب ورود جريان هوا به درون ريشه ها مي شوند و اينگونه هوا درون ريشه ها هم گردش خواهد داشت و باعث ماندگاري بيشتر آن خواهد شد.

كاور ريشه داراي قيمت مناسبي است و نسبت به نوع قبلي يعني لفافه دوزي براي شما هزينه كمتري بر جاي خواهد گذاشت، چرا كه به غير از جنس برزنت و يا پارچه، بايد دستمزد فردي كه لفافه دوزي مي كند را هم در نظر بگيريد. كاور ها را مي توانيد در فروشگاه هاي مختلف تهيه كنيد و هم اينكه مي توانيد به صورت غير حضوري از فروشگاه هاي مجازي با ارسال اطلاعات مربوط به فرش خود، خريد را انجام دهيد.

توصيه ما هم اين است كه به جاي استفاده از روش هاي ديگر، حتما استفاده از كاور ريشه را در اولويت خود براي استفاده قرار دهيد.

·        استفاده از چسب فرش
چسب فرش، در واقع همانطور كه از نامش پيدا است، راهكاري دلچسب نيست و شايد كمي كثيف كاري داشته باشد. اما مي تواند از ريشه هاي شما مراقبت كند. چسب ها خودشان يك خاصيتي كه دارند، مي توانند با چسبيدن به ريشه ها باعث از بين رفتن آنها شوند، چرا كه در خود مواد شيميايي دارند و اين امر سبب مي شود ريشه ها با خرابي مواجه شوند.

لازم به ذكر است كه استفاده از چسب فرش، روش هاي مختلفي دارد كه راحت ترين آن، استفاده از چسب هاي نواري است كه بعضا به فكر برخي از خانم هاي خانه دار مي رسد. ولي اگر اين متن را ميخوانيد، از شما خواهش مي كنيم كه در نظر بگيريد در صورت استفاده از چسب ها ريشه فرشتان اگر چه از ديگر بلايا در امان بماند، اما از جنبه هاي ديگري كه گفتيم به بافت ريشه آسيب رسان هستند و به علاوه اينكه اجازه گردش هوا را در بين ريشه ها مي گيرند.

چند نكته براي اينكه ريشه فرش هايتان نو بمانند و كمتر خراب شوند:

به غير از انواع محافظ هايي كه براي ريشه فرش ماشيني و دستباف گفتيم، روش هايي هم موجود هستند كه به شما كمك مي كنند ريشه هايي تميز تر و سالم تر داشته باشيد.

   هنگام جارو زدن، بايد مراقب ريشه فرش ها باشيد. اگر از جاروبرقي هايي با سره هاي برس دار براي تميز كردن اين قسمت استفاده كنيد، خيلي به شما در سالم ماندن ريشه هاي فرش كمك مي كند. در غير اينصورت مكش مستقيم، سبب آسيب به ريشه مي شود.
  براي شستشوي قسمت ريشه از مواد اسيدي استفاده نكنيد. برخي ها هستند كه از شوينده هاي قوي و سفيد كننده براي اين قسمت استفاده مي كنند، اما راهكار ما استفاده از فرچه و شامپو فرش است كه همان كار را براي شما انجام مي دهد اما به بافت فرش و ريشه آن آسيب وارد نمي كند.
  در هنگامي كه خودتان ريشه فرش را تميز مي كنيد، با خشونت با ريشه ها برخورد نكنيد. بهترين كار كه سبب تميز شدن تمام قسمت ها و از بين رفت چرك ها در ريشه مي شود، اين است كه از فرچه هاي آغشته به مواد شوينده مخصوص فرش ماشيني و دستباف استفاده نماييد.
تمام نكاتي كه گفتيم در داشتن يك فرش سالم به شما كمك خواهد كرد، مطلب را براي دوستاني كه به آن نياز دارند، به اشتراك بگذاريد!


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/26 ساعت: ۱۱ توسط:bestcarpet :

لكه هاي فرش ماشيني رو خودتان پاك كنيد

لكه هاي فرش ماشيني رو خودتان پاك كنيد

باتوجه به اينكه فرش ماشيني در همه خانه ها وجود دارد يكي از عواملي كه ممكن است تقريبا همه آن را تجربه كرده باشند، افتادن لكه بر روي فرش مي باشد. اين افتادن لكه در ذهن فرد اين سوال را ايجاد مي كند كه آيا مي توان با استفاده از تكنيك هايي لكه را تميز كرد يا خير؟

به همين منظور در اين مقاله مي خواهيم به پاك كردن انواع لكه بر روي فرش ماشيني بپردازيم و نكاتي كه در اختيار شما قرار مي دهيم حتما براي شما كاربردي و مفيد واقع خواهند شد. پس با ما همراه شويد و از اطلاعاتي كه در اختيارتان قرار مي دهيم براي برگرداندن فرش و يا قسمتي از آن به حالت قبلي، نهايت استفاده را ببريد.

پاكسازي انواع لكه بر روي فرش ماشيني
شما براي اينكه بتوانيد به صورت كامل از شر لكه هايي كه بر روي فرش ماشيني هستند، خلاص شويد مي توانيد از برخي محلول هايي كه در هر خانه اي پيدا ميشوند استفاده برده و لكه ها را به صورت كامل از بين ببريد.

هر لكه را مي توانيد با استفاده از يك نوع تركيب محلولي خاص، پاكسازي كنيد كه براي انكار بايد كمي اطلاعات درباره تركيب هايي كه ميتوانند انواع لكه را بر اساس آن ماده پاك كنند، داشته باشيد. اين اطلاعات را در اختيار شما قرار مي دهيم و تقريبا محلول ها و يا تركيب هايي كه معرفي مي كنيم براي پاك كردن رايج ترين نوع لكه ها است كه ممكن است روي فرش ماشيني شما بريزد.

انواع لكه هاي رايج بر روي فرش عبارتند از:

·        لكه چاي و تميز كردن آن روي فرش
يكي از رايج ترين نوشيدني هايي كه در هرجا و هر مكاني مي توان به آن دسترسي داشت، نوشيدني معروف چاي مي باشد. بديهي است كه بگوييم كه يكي از رايج ترين لكه هايي كه روي فرش هاي ماشيني مي ريزد، همين لكه چاي مي باشد. بارها شده است با اين مشكل مواجه شده باشيد، اما نمي دانيد كه بايد چكار كنيد.

برخي ها فوري ميخواهند با استفاده از دستمال، لكه را از بين ببرند كه اين كار نه تنها فايده اي ندارد بلكه سبب پخش شدن لكه هاي چاي بر روي سطح نخ خاب فرش مي گردد. بهترين راه اين است كه با استفاده از كمي شامپو فرش و آب داغ، محلي كه بر روي آن لكه چاي ديده مي شود را شستشو دهيد و سپس محل را با استفاده از يك پارچه نخي سفيد، خشك نماييد.

برخي ها براي اينكه محل شستشو شده زود تر خشك شود، از سشوار استفاده مي كنند اما ما توصيه مي كنيم براي سالم تر ماندن فرش، بگذاريد خودش خشك شود.

همچنين اگر توانايي نداريد كه همين الان شستشوي فرش را انجام دهيد يا وسواس داريد كه در يك فرصت مناسب، شستشوي محل را انجام دهيد، توصيه مي كنيم براي اينكه لكه كهنه نشود، مقداري نمك درشت يا صنعتي روي آن قسمت بريزيد. اين كار سبب مي شود كه نمك ها بتوانند، لكه هاي چاي را جذب كنند و اجازه ندهند كه لكه كهنه شود.

·        لكه هاي كهنه و تميز كردن آن بر روي فرش
يك توصيه به شما ميكنيم، اينكه هيچ وقت نگذاريد لكه هايي كه بر روي فرش شما مي ريزند، كهنه شوند. به اين دليل كه هم پاك كردن آنها سخت خواهد شد و هم اينكه ممكن است بعد از پاك كردن لكه هم برخي از اثرات آن بر روي فرش شما باقي بماند.

يكي از بهترين محلول هايي كه مي تواند براي پاك كردن لكه هاي قديمي مورد استفاده قرار بگيرد، محلول آمونياك است. آمونياك علاوه بر اينكه مي تواند به پاكسازي لكه به شما كمك كند، باعث براق شدن نخ هاي خاب فرش هم خواهد شد، چون اين قابليت را دارد كه به شدت فرش هاي شما را برق بيندازد.

در مورد استفاده از آمونياك بايد اين نكته را بدانيد كه به علت توليد گاز هاي سمي به هيچ عنوان از تركيب آمونياك با مواد شيميايي قوي استفاده نكنيد. همچنين در هنگام استفاده از اين ماده شوينده براي از بين بردن لكه روي فرش ماشيني حتما روي مجاري تنفسي مثل بيني و دهان خود را بپوشانيد تا گازهاي سمي وارد سيستم تنفسي شما نشود. و سعي كنيد به هيچ وجه مايع بر روي صورت و يا دست هاي شما نريزد كه براي اينكار مي توانيد از دستكش استفاده نماييد.

·        پاك كردن لكه تخم مرغ روي فرش
منظور از لكه تخم مرغ، همان لكه اي است كه بر اثر ريختن مايعات داخل تخم مرغ خام ايجاد مي شود. براي از بين بردن اين نوع لكه اصلا نيازي نيست نگران باشيد و مي توانيد با استفاده از سركه سفيد و آب ولرم، لكه را به صورت كامل از بين ببريد. در صورتي كه هنوز هم از اثرات اين لكه مشاهده مي شود، مي توانيد از صابون هم استفاده كنيد تا به صورت كامل هاله ايجاد شده روي فرش بر اثر تخم مرغ را از بين ببرد.

·        تميز كردن لكه نقاشي از روي فرش
براي پاك كردن لكه نقاشي كه معمولا از جوهر هاي رنگي و يا رنگ هاي شيميايي ايجاد مي شود، از سركه سفيد استفاده نماييد. معمولا ممكن است اين لكه در هنگام رنگ آميزي قسمتي از خانه و يا بازي كردن بچه ها با وسايل رنگ آميزي ايجاد شود. قبل از آن اين نكته را رعايت كنيد كه اجازه ندهيد لكه ها قديمي شوند. سپس سركه سفيد را مي توانيد با مقداري آب ليمو به صورت جدا جدا بر روي لكه استفاده نماييد و نتيجه آن را ببينيد.

·        پاك كردن لكه شربت بر روي فرش
براي اينكه بتوانيد لكه شربت كه معمولا چسبناك است بر روي فرش اقدام كنيد بايد مواردي چون نمك، سركه سفيد، بطري افشان كننده، حوله سفيد و اتو را لب دست بگذاريد. حال مي توانيد نمك را روي لكه بريزيد و سپس سركه را روي لكه افشانه نماييد. بعد از اينكار تا مي توانيد سعي كنيد با استفاده از دستمال هاي جذب كننده ( بدون اينكه فرش را بماليد ) مقدار اضافي شربت را بيرون بكشيد و اين كار را تا موقعي ادامه دهيد كه مطمئن شويد فقط لكه اي از شربت بر روي فرش باقي مانده است.

حال نوبت اين است كه حوله سفيد را گذاشته و اتو را بر روي آن بگذاريد. البته بايد محلول سركه و نمك را روي لكه ريخته باشيد. به هيچ عنوان از حوله رنگي استفاده نكنيد و هنگام استفاده از اتو با حرارت بالا، سعي كنيد كه به هيچ وجه اتو ثابت نماند. سركه مي تواند با اين حرارت با لكه هاي چسبناك شربت مخلوط شده و با يك دستمال پاك شود.

در صورتي كه اين لكه هنوز وجود دارد، مي توانيد اين عمليات را دوباره تكرار كنيد و از آن نتيجه بگيريد. يادتان باشد كه به هيچ عنوان فرش را با حرارت مستقيم اتو تنها نگذاريد!!!!

·        پاك كردن لكه آبميوه بر روي فرش
پاك كردن لكه آبميوه بر روي فرش ماشيني در صورتي كه تازه باشد، بسيار راحت تر از لكه شربت است. براي تميز كردن اين لكه مي توانيد از همان محلولي كه براي لكه شربت هم استفاده كرديم، استفاده نماييد. اگر لكه قديمي است كه مي توانيد از آمونياك به تنهايي استفاده نماييد و لكه را از بين ببريد، اما توصيه اي كه بار ها در اين متن به آن اشاره كرده ايم، اين است كه تا هنگامي كه لكه تازه است به جنگ با آن برويد.

·        پاك كردن لكه لوازم آرايشي از روي فرش
براي اينكه به آساني از شر لكه مواد آرايشي براي روش فرش خود راحت شويد، بهتر است از رنگ بردار ها استفاده نماييد. اين مواد مي توانند به خوبي لكه ايجاد شده در اثر ريختن لوازم آرايشي، رنگ مو، لاك و غيره را از بين ببرند.

·        پاك كردن لكه آدامس بر روي فرش هاي ماشيني
يكي از لكه هاي رايج كه ممكن است بر روي فرش، قالي و گليم بريزد، همين لكه آدامس است. آدامس به اين خاطر كه داراي خاصيت چسبندگي و كشساني است، ممكن است شما را براي تميز كردن اذيت كند. ولي ترفندي هست كه به شما كمك مي كند بدون باقي ماندن لكه بر روي فرش، كل آدامس را از فرش برداريد.

براي اين كار بهتر است كمي يخ را در پاكت فريزر قرار دهيد و سپس با استفاده از اين پاكت يخ، آدامسي را كه به صورت خميري در آمده است، به شكل منقبض درآوريد. فلسفه استفاده از يخ اين است كه مي تواند با انتقال سرماي خود به آدامس سبب منقبض و يا جمع شدن آن شود. و سپس شما مي توانيد آدامس را از روي فرش برداريد.

براي نتيجه گيري بهتر هر طرف آدامس را با يخ سرما بدهيد تا خوب بتواند خودش را جمع كرده و شما آن را از فرش جدا كنيد.

·        پاك كردن لكه نيكوتين و تنباكو روي فرش
يكي از موثر ترين مواد براي پاك كردن لكه هاي نيكوتين و تنباكو، گليسيرين است. براي اينكه بتوانيد لكه را پاك كنيد مقداري گليسيرين را بر روي لكه ايجاد شده مي ريزيد و سپس به آرامي و با استفاده از يك دستمال مرطوب آن را پاك مي كنيد. لازم به ذكر است كه با مالش دادن لكه سبب پخش شدن آن خواهيد شد، پس بهتر است فقط به صورت چرخشي و آرام دستمال را بر روي لكه قرار داده و لكه را به آرامي پاك كنيد. در صورتي كه هنوز مقداري از لكه باقي مانده است، مي توانيد اين فرآيند را دوباره و سه باره تكرار كنيد تا به صورت كامل لكه و اثرات آن از بين برود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/26 ساعت: ۱۱ توسط:bestcarpet :

فرش ماشيني 500 شانه و هر آن چه كه درباره آن بايد بدانيد

فرش ماشيني 500 شانه وهر آن چه كه درباره آن بايد بدانيدصنعت فرش ماشيني در كشور به شدت رشد كرده است و به همين خاطر هر چند سال يكبار از فرش هاي جديدي كه توسط اين صنعت توليد و ساخته مي شوند، رونمايي مي شود. فرش ماشيني 500 شانه يكي از انواع قديمي فرش هاي ماشيني است كه به صورت گسترده به توليد مي رسد و با اينكه از زمان اولين توليد آن چيزي در حدود 16 سال ميگذرد، اما با اين حال به خاطر خصوصيات و ويژگي هايي كه دارد، خيلي ها مشتاق به خريد اين فرش هاي ماشيني خواهند بود.

اولين فرش ماشيني 500 شانه از سال 1383 به بازار عرضه شد و اين فرش تا حدود 5 سال بعد كه فرش هاي 700 شانه به بازار آمدند، به عنوان ظريف ترين فرش ماشيني خودنمايي مي كرد.

فرش ماشيني 500 شانه بعد از فرش هاي 420 شانه به بازار آمدند و به اين خاطر كه داراي كيفيت قابل قبولي بودند، با استقبال خوبي از طرف مشتريان مواجه شدند و فروش اين فرش ها افزايش يافت بنابراين كارخانه داران و توليدكنندگان مجبور به افزايش توليدات فرش هاي 500 شانه بودند.

بررسي مشخصات فرش ماشيني 500 شانه
فرش ماشيني 500 شانه داراي ويژگي ها و مشخصاتي است كه آنها را به صورت كامل در اين قسمت از متن بررسي خواهيم كرد تا بتوانيد به صورت كامل با اين فرش ها آشنايي داشته باشيد.

شايد برخي ها فكر كنند كه به علت قديمي ودن اين فرش ها استفاده از آنها منسوخ شده است، اما جالب است بدانيد با اينكه اين فرش ها قديمي شده اند و فرش هاي جديد تري هم به بازار آمده اند، مشتريان به خاطر قيمت ارزان آن و همچنين خاب و پاخور نرمي كه دارند، آنها را براي خانه باغ، ويلا، جهيزيه ارزان و غيره تهيه مي كنند.

و اما مشخصاتي كه هر فرش 500 شانه دارد، چيست؟

تعداد شانه و تراكم فرش 500 شانه كاشان
تعداد شانه و تراكم مشخصه اي مهم براي هر فرش ماشيني است كه در فرش مذكور تعداد شانه 500 است و به همين نام هم اصولا شناخته مي شود. تراكم هم معمولا متناسب با تعداد شانه است و در فرش 500 شانه تراكم 1000 ديده مي شود. اگر به طور كلي بخواهيم بررسي كنيم، بايد گفت كه فرش هاي 500 شانه از فرش هاي تراكم پايين در بازار به شمار مي روند، ولي به طور كلي يك فرش متوسط از نظر تعداد شانه، طرح و رنگ مي باشد كه به خاطر قيمت مناسبي كه دارد مي تواند گزينه مناسبي براي استفاده در دكوراسيون باشد.

ضخامت و نرمي فرش 500 شانه تراكم 1000
فرش 500 شانه ماشيني كاشان با تراكم 1000 داراي نرمي و لطافت قابل قبولي است. اين فرش هاي ماشيني گزينه بسيار خوبي براي افرادي است كه بيشتر روي زمين مي نشينند و استراحت مي كنند چون لطافت بيشتري از فرش هاي با تعداد شانه بالاتر دارد. فرش 500 شانه داراي ضخامت 13 ميلي متري نخ خاب است و همين امر سبب شده است ما نرمي بيشتري حس كنيم. اين نكته را توجه داشته باشيد كه با هر افزايش شانه و تراكم، ضخامت خاب فرش ها بايد كاهش يابد و اين يعني اينكه فرش 500 شانه بالاترين ضخامت را در بين فرش هاي ماشيني سنتي (700،1000 و 1200) دارا است.

ظرافت بافت فرش 500 شانه ماشيني
ظرافت بافت فرش ارتباط مستقيم به تعداد شانه دارد. هر چه تعداد شانه افزايش يابد، سبب مي شود كه ظرافت بافت فرش هاي ماشيني نيز افزايش يابد. فرش 500 شانه به اين خاطر كه داراي تعداد شانه و تراكم كمي است طبيعتا بايد ظرافت كمتري داشته باشد. همچنين ظرافت نخ هايي كه در بافت اين فرش به كار ميرود، پايين است و نمره نخ هاي به كار رفته چيزي در حدود 11 الي 13 خواهد بود.

دستگاه بافنده فرش هاي ماشيني 500 شانه
طبيعتا به اين علت كه فرش ماشيني 500 شانه قديمي است، طبيعتا تكنولوژي به كار رفته براي بافت اين فرش هم مربوط به 16 سال پيش است. دستگاه هاي مختلفي براي توليد فرش هاي 500 شانه به كار گرفته مي شود كه از مهمترين آنها مي توان به دستگاه آلفا شونهر و دستگاه بافنده تكسيما اشاره نمود. كيفيت بافت اين دستگاه ها به خاطر داشتن تكنولوژي بلژيك و آلمان، قابل قبول است.

كيفيت بافت فرش 500 شانه كاشان
كيفيت بافت به دو عامل بسيار مهم بستگي دارد، يكي كيفيت مواد اوليه و نخ هاي به كار رفته در فرش ماشيني و ديگري دستگاه بافنده فرش كه در بالا به كيفيت قابل قبول دستگاه بافنده اشاره داشتيم. در اين بخش مي خواهيم به مواد اوليه اي كه مي تواند در توليد فرش هاي 500 شانه به كار گرفته شود، اشاره داشته باشيم.

فرش هاي ماشيني همانطور كه ممكن است بدانيد با استفاده از الياف مصنوعي بافته مي شوند كه در فرآيندهاي شيميايي و ريسندگي به توليد مي رسند. اين نخ ها بايد قابليت استفاده براي انواع فرش را داشته باشند. نخ هاي مصنوعي زيادي در بازار موجود هستند كه برخي از آنها براي فرش هاي ماشيني به كار گرفته مي شوند.

اليافي همچون الياف اكريليك، الياف ترك، الياف ورجين و پلي استر، الياف بي سي اف، پلي پروپيلن، ويسكوز و غيره از انواع نخ هاي مناسب براي بافت فرش ماشيني خواهند بود.

در فرش ماشيني 500 شانه براي افزايش كيفيت، بهترين اليافي كه مي توانند در نخ خاب به كار ببرند، الياف اكريليك هيت ست است. الياف اكريليك هيت ست به خاطر ويژگي هايي كه دارند مي توانند در حفظ دوام و ماندگاري فرش هاي ماشيني تاثير بسزايي داشته باشند.

فرش 500 شانه اكريليك را مي توانيد در فروشگاه ها و نمايشگاه هاي سراسر كشور پيدا كنيد و زياد هم كار سختي نيست.

در نخ تار و پود فرش هاي 500 شانه مي توانند از الياف پلي استر و پنبه استفاده كنند كه داراي بهترين كيفيت خواهند بود. اما گاه به جاي پنبه از الياف نخ جوت استفاده مي شود كه الياف با قيمت ارزان تر و كيفيت پايين تر الياف پنبه است.

اگر ميخواهيد فرش 500 شانه بخريد، توصيه مي كنيم كه حتما انواعي از فرش هاي ماشيني اكريليك را بخريد تا بتوانيد سال هاي سال از اين فرش هاي ماشيني بهره ببريد و نيازي نباشد بعد از چند سال دوباره به فكر تعويض فرش باشيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/6/26 ساعت: ۱۱ توسط:bestcarpet :

وبژگي هاي فرش 4 متري

 فرش 4 متري

فرش يكي از لازم خانگي است كه نقش به سزايي در چيدمان و زيبايي دكوراسيون منزل شما دارد . ابعاد فرش نيز تاثير خاصي در نحوه چيدمان دكوراسيون و راحتي و آسايش شما دارد . فرش 4 متري يا قاليچه يكي از ابعاد فرش ماشيني است كه امروزه خريداران زيادي دارد . برخي افراد با وجود اين كه فرش با سايز بزرگتر نيز براي آن ها مناسب است  ترجيح مي دهند فرش خود را در سايز هاي كوچك تر تهيه نمايند . در اين مقاله قصد داريم شما را با فرش 4 متري كه يكي از سايزهاي استاندارد فرش ماشيني است آشنا كنيم . 

ويژگي هاي فرش 4 متري 

فرش 4 متري از ابعاد استاندارد فرش ماشيني با عرض 1.5 و طول 2.25 است . اين فرش ماشيني به عنوان قاليچه نيز شناخته مي شود و با كوچك تر شدن خانه ها و اتاق ها رواج زيادي در بين خريدارن فرش ماشيني پيدا كرده است .

با توجه به ابعاد كوچك اين فرش و وزن كمتر آن جا به جايي و حمل و نقل آن بسيار آسان است . اين سايز از فرش در تمام شانه هاي فرش ماشيني با جنس هاي مختلف و از هر طرح بافته مي شود . ولي اكثرا طرح هاي مدرن ، فرش هاي شنل و فانتزي در اين متراژ از فرش ماشيني پرفروش هستند .

فرش 4 متري در دكوراسيون 

اين فرش سايز كوچك معمولا در پذيرايي و نشيمن استفاده نمي شود و در اين بخش از منزل از فرش هاي ماشيني با متراژ بالاتر استفاده مي شود . فرش ساير 4 متري در اتاق هاي كوچك تر مانند اتاق خواب كاربرد دارد .

اين فرش ماشيني در دكوراسيون هاي مدرن جايگاه خاص خود را دارد . همان طور كه قبلا اشاره كرديم فرش هاي فانتزي و مدرن نسبت به فرش هاي كلاسيك اكثرا در اين سايز فروش دارند . فرش اتاق كودك نيز از اين قاعده مثتثني نيست . چرا كه وزن كمتر فرش باعث سهولت در شست و شو و جا به جايي آن است .

فرش هاي ماشيني با سايز 4 متر و يا گليم ها در اين سايز در آشپزخانه مورد استفاده قرار مي گيرند . هم چنين فرش هاي شنل ، فرش شگي يا پرز بلند و فرش هاي فانتزي نيز در اتاق هاي شخصي و يا اتاق كودك بسيار مورد استفاده قرار مي گيرند . 

با خريد از فرش كاشان , به دليل سفارش و خريد مستقيم فرش از كارخانه اطمينان داشته باشيد كه فرش شما در تمام ابعاد به راحتي قابل دسترس براي شما خواهد بود . 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/5/29 ساعت: ۰۸ توسط:bestcarpet :

ويژگي هاي فرش 6 متري

 فرش 1200 شانه طرح گنبد زمينه سرمه اي كاشان

فرش از عوامل مهم در زيبايي دكوراسيون منزل شما است . علاوه بر جنس فرش ، شانه فرش و تراكم فرش ، طرح و رنگ آن عامل ديگري نيز در هنگام خريد فرش ماشيني بايد در نظر داشنته باشيدد و آن متراژ يا همان سايز فرش است . انتخاب سايز فرش بستگي به متراز اتاق شما و نوع دكوراسيون شما دارد . يكي از فرش هاي متداول در بين خريداران فرش 6 متري است كه در اين جا به بررسي ويژگي هاي آن مي پردلزيم . 

ويژگي هاي فرش 6 متري

فرش 6 متري يكي از سايز هاي استاندارد در فرش هاي ماشيني است . ابتداي توليد فرش ماشيني اكثرا فرش هاي 12 متر و 9 متر بافته مي شدند . اما با تغيير دكوراسيون ها و كوچك تر شدن منازل ، اين فرش ماشيني نيز توليد شده و از ابتداي توليد خريدارن زيادي دارد . با كوچك تر شدن سايز فرش وزن آن نيز كمتر خواهد شد ، اما مورد مهم ديگري كه در وزن فرش تاثير دارد ، شانه فرش است . هم چنين جنس الياف بافته شده در آن نيز در اين قضيه تاثير زيادي خواهد داشت .

طول و عرض فرش با مترا ژ متر 2 متر در 3 متر است . اين فرش ماشيني اهميت زيادي در دكوراسيون دارد ، به خصوص در دكوراسيون هاي مدرن .

فرش متراژ 6 متر در دكوراسيون 

فرش 6 متري در بخش هاي كوچك تر از منزل به كار مي رود . هم چنين افرادي كه نشيمن كوچك دارند و يا چيدمان مدرن در دكوراسيون خود استفاده مي كنند از مشتريان اين فرش ماشيني هستند .

اگر اين فرش ماشيني را در اتاق خواب استفاده مي كنيد ، توصيه مااين است كه گوشه هاي ديوار به اندازه 50 الي 60 سانتي متر خالي باشد تا زيبايي بيشتري داشته باشد .

مهم ترين چيزي كه كمك زيادي به شما مي كند تا تشخيص دهيد اين فرش ماشيني براي اتاق شما مناسب است يا خير انتخاب نوع دكوراسيون است . هم چنين با در نظر گرفتن ابعاد اتاق خود و سليقه خود ، مي توانيد تشخيص دهيد كه آيا اين فرش براي شما مناسب است يا خير ؟


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1399/5/22 ساعت: ۱۱ توسط:bestcarpet :