فرش افشان کاشان فرش افشان کاشان .

فرش افشان کاشان

فرش گبه چیست ؟

فرش کاشان قالی کاشان فرش گبه
 

تعریفی از گبه

 

گبه انواعی از زیرانداز میباشد و همچون فرش بافی ارزش هنری بسیاری نیز دارد بطوریکه امروزه در همه جای دنیا طرفداران بیشماری را به خود جلب کرده. برخی از محققان دلیل نامگذاری این قالیچه با عنوان گبه را ضخیم بودن و کاربرد آن در حفاظت نسبت به عوامل مختلفی چون سرما میدانند. میتوان گفت تاریخچه پیدایش و تولید گبه به زمان انسان‌های اولیه برمیگردد چراکه آنها در ابتدا از پوست حیوانات مختلف به عنوان زیرانداز خود استفاده می‌کردند و به مرور زمان و با کسب تجارب توانستند از پشم حیوانات اهلی نخستین زیراندازهای تار و پودی را تولید کنند که یکی از آنها گبه میباشد.

گبه که به قالیچه خرسک نیز معروف است از جنس همان قالی میباشد با این تفاوت که در اندازه های کوچکتر و با پرزهایی بلندتر تهیه میشود و عمدتا هنر دست عشایر مناطق مختلفی چون بوشهر ، شیراز ، خراسان و … میباشد و در واقع جزو سرمایه اصلی این مردم محسوب میشود .


 این زیراندازها معمولا از جنس قالی هستند که در اندازه های کوچک تر بافت می شوند. همانطور که در بالا اشاره داشتیم، گبه ها مانند فرش های شگی پرزهای بلندی دارند و در بافت آن ها شمار پود بیشتری به کار رفته است که تاثیر زیادی بر نرم بودن آن ها دارد.
به لفظ عادی می توان گفت که، گبه نوعی قالی گره بافته شده است با گره های درشت و پرزهای بلند که بلندی آن ها تا حدود سه سانتی متر می رسد ( ۳سانتی متر خاب دارد )، و تعداد پودهای آن در حدود ۳ تا ۸ می باشد که نرمی بالای این زیراندازها به آن ربط پیدا می کند.

 

طرح ها و نقش و نگارهای گبه

در ابتدای ظهور این زیراندازها، گبه ها به صورت بدون نقش و ساده بافته می شدند. اغلب، بافندگان ذاین نوع زیراندازها از محیط اطراف الهام می گرفتند و طرح هایی که در ذهن خود می پروراندند را روی گبه ها پیاده می کردند. از آن جا که معمولا بافنده های گبه، آن را برای نیاز شخصی خود می بافتند معمولا طرح های ذهنی و حتی آرزوهای خود را روی گبه ها پیاده می کردند.


با وجودی که در گبه، هیچ طرحی از پیش تعریف شده ای وجود ندارد اما می توان گفت که از طرح های اصلی به کار رفته در گبه ها طرحی به نام ” کم” است. که در واقع این طرح با استفاده از یک مستطیل و یک ردیف لوزی که در وسط آن است تشکیل شده است. از مهمترین طرح ها و نقش و نگارهای به کار رفته در گبه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

انواع طرح‌های گبه
طرح شیر
طرح شیر را میتوان یکی از عمده نقش های مشترک بین بافندگان مناطق مختلف دانست.

طرح خشتی یا قابی شکل
این طرح یکی از کابردی‌ترین نقش‌های گبه میباشد که بیشتر هم بین بافندگان فارس و بختیاری رواج داشته. اساس این طرح را قاب‌هایی منظم تشکیل میدهد که هر یک از قاب‌ها به صورت جداگانه طرحی هماهنگ با قاب‌های دیگر میسازد.

طرح حوض گبه
این طرح شکل ترنجیست که در وسط کار آمده و در واقع یک گل را تداعی میکند که از اطراف آن گل‌ها و غنچه‌هایی دیگر گسترش یافته‌ است.

طرح گل گبه
نقش گل رز در گبه به طرح گل گبه معروف است.

طرح ایلاتی
این طرح نشات گرفته از طبیعت محل زندگی عشایر است که از نظر ظاهری ، اغلب در میان قاب‌های لوزی ، دایره ، مربع ، مستطیل و بیضی شکل قرار دارد و هر کدام از این قابها با طرح‌های اصیل ایرانی مزین شده‌اند.

طرح درخت
در تاریخچه کهن ایران همواره درخت جایگاه مهمی داشته‌ و در میان همه آنها ، درخت سرو به عنوان نمادی از شادی و درخت بید مجنون بعنوان نمادی از غم و اندوه بیشترین کاربرد را داشته‌ و دارد.

طرح راه راه
همانطور که از نام این طرح پیداست متشکل است از راه هایی که اغلب بصورت عمودی و اریب هستند.

طرح خانه در هم
این طرح مفهومی عرفانی در دل خود دارد و در واقع بین خانه هایی در هم ، تصویری از مراحل زندگی از آغاز پیدایش تا پایان آن که رسیدن به گوهر ذات و وجود است را نشان میدهد.

طرح کف ساده
میتوان گفت این گبه ها ی ساده به نوعی خانه های محقر روستاییان و زمین بی محصول آن‌ها را به تصویر میکشد.

تفاوت گبه با فرش (قالی)

از تفاوت های گبه با فرش ماشینی توان به مواردی چون سایز، بلندی پرزها و همچنین شمار پود در گبه ها که تعداد بالاتری دارند و باعث نرم تر شدن گبه ها می شود اشاره کرد.
این نوع از زیر اندازه ها بر عکس فرش (قالی) در بافت خود از نقشه خاصی استفاده نمی کنند . بلکه طرح این زیراندازها بر اساس ذهنیات بافنده است. به عبارتی بافندگان این نوع از زیراندازها ، آنچه در ذهن خود دارند را روی کار پیاده می کنند. این نوع از قالی اصولا به شکل فارسی باف و بر روی دارهایی زمینی بافته می شود.
بافت گبه به وسیله پشم خودرنگ مخلوط با موی بز صورت می گیرد. که  این پشم ها بعد از اینکه به طور کامل شسته شدند ریسیده و تابیده می شوند و سپس برای بافت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

روش نگهداری گبه

همان اندازه که مراحل تولید یک گبه از اهمیت خاصی برخوردار است، به همان اندازه نگهداری آن نیز نیازمند دقت و توجه می باشد. چرا که هرچه در نگهداری آن ها دقت بیشتری به کار ببریم، ماندگاری شان نیز بالاتر می رود. از جمله عواملی که باعث آسیب رساندن به این زیراندازها می شود می توان به حشراتی چون بید، موریانه، موش و … اشاره کرد. برای مقابله با آسیب این حشرات موذی می توان از محلول های شیمیایی که به صورت افشانه کردن بر رو و پشت گبه مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین استفاده از تنباکو ، نفتالین اشاره کرد. همچنین به یاد داشته باشید که از قرار دادن این زیراندازها در محیط های تیره و تاریک و همچنین محیط های مرطوب پرهیز نمایید.

 


برچسب: فرش کاشان،فرش گبه،طرح فرش،انواع فرش،قیمت فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۵:۰۲ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

فرش طرح لایت چیست ؟

انواع طرح ها و نقشه های فرش های ماشینی را به سه دسته کلی طرح سنتی ، طرح کلاسیک و طرح مدرن تقسیم می کنند اما این تمام ماجرا نیست ودر دل هر دسته ده ها نوع فرش وجود دارد . طرح ها و نقشه هایی که هر کدام در بین سلیقه ایرانیان ، خانه ها و مکان های مختلف در هر نقشه از جهان جایگاه و جلوه خاصی دارند . در حال حاضر و در بازار امروز فرش و قالی تنوع محصولات به گونه ای است که خریداران بی شک طرح هایی را پسند کرده و به اصطلاح دست خالی از بازار بیرون نمی روند . طیف موجود میان طرح های سنتی تا مدرن سلیقه پیر و جوان را پوشش می دهد .

 


فرش های مدرن ، جدید ترین طرح هایی هستند که بر سطح فرش ها و قالیچه ها نقش می بندند . جای خالی این طرح ها به حدی حس می شد که به محض ورود در بین مشتریان به فرشی پرفروش با عرضه و تقاضای بالا بدل گشتند . فرش های ماشینی مدرن یا فانتزی ، انواع و اقسام مختلفی دارند از جمله فرش لایت که به روزترین طرح در زمینه طرح های فانتزی است . فرش رنگ روشن و یا لایت ، طرح هایی را شامل می شود که بر فرش با ویژگی های خاصی که فرش های ترک نام دارند نقش می بندد . فرش های ترک نوع خاصی از فرش های فانتزی هستند که ریشه در کشور ترکیه داشته و با همان ظاهر و زیبایی در کارخانه جات ایرانی و با کیفیت این محصولات به تولید می رسند . فرش های ترک به لحاظ ویژگی های بافتی و ظاهری که در صدر آن ها رنگ روشن زمینه و به کارگیری طیفی از ترکیب رنگ های روشن است ، باب خانه نوعروسان ، خانه هایی که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته اند و دکور شیک پسندان خواهد بود .

 


فرش لایت طرح ترک می تواند به طرز عجیبی دکوراسیون را متحول نموده و زیبایی بی نظیری در فضا ایجاد کند . در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با فرش ترک آشنا شوید و این محصول بی نظیر را بر گزینه های خرید خود اضافه نمایید . 


انواع مدل های فرش ترک

فرش های تولید شده در کشور ترکیه به لحاظ زیبایی و تنوع رنگ و طرح ، بسیار متنوع بوده و در طرح ها و نقش های زیادی تولید می شوند . شاید دلیل اصلی این موضوع این است که کشور ترکیه در مد و فشن حرف اول را می زند خصوصا در طراحی پارچه و بافته هایی نظیر فرش و قالی و قالیچه . فرش های ترک که در چند سال اخیر و تحریم محصولات ایرانی توجه بازارهای خارجی را به خود جلب کرده است ، توسط تولید کنندگان ایرانی هم قابل تولید می باشد . به عبارتی ایرانیان فناوری تولید فرش ترک را بدست آورده و تحت عنوان فرش لایت طرح ترک به تولید می رسانند .

در نقشه فرش های ترک از طرح های اصیل استفاده نمی شود ، با وجود آنکه فرش بافی در ترکیه از کشورهای ایران و ارمنستان الگو گرفته شده است اما طرح هایی مانند طرح اسلیمی در فرش های ترک به چشم نمی خورد . در عوض طرح های جدید و مدرن اصلی ترین نگاره ها در فرش ترک هستند . فرش ترک مدل ها و طرح هایی جدید و زیبایی دارد که به لحاظ تفاوت فاحش با طرح های سنتی و کلاسیک موجود بر روی فرش های ایرانی مخاطبان خاص خود را به سرعت پیدا کرده و به اصلی ترین و محبوب ترین کف پوش زیر پای اتاق کودکان و … تبدیل شده است . به فرش های ترک به خاطر رنگ های روشنی که دارد فرش لایت نیز گرفته می شود . البته ناگفته نماند تولید فرش لایت طرح ترک در نگاره های اصیل هم امکان پذیر است اما در کل و در حالت عمومی فرش  ترک با نگاره های فانتزی غالب خواهد بود .

 


ویژگی فرش طرح ترک
فرش های مدرن در شانه و تراکم بسیار بالا تولید نمی شوند و اغلب دارای شانه 700 هستند . یعنی در بافت خود تعداد 700 گره عرضی دارند در کل فرش های طرح مدرن و فانتزی به علت عدم استفاده از نگاره های ریز و پیچ در پیچ حتی اگر در شانه 700 یا 1000 هم تولید شوند زیبایی و جلوه خاصی داشته و عدم ظرافت و ریز باف نبودن در ان ها مشخص نیست . اما فرش لایت طرح ترک به علت داشتن طرحی متفاوت از سایر طرح های فانتزی و نیاز به ظرافت در شانه و تراکم بالا هم تولید می شوند . به همین خاطر فرش مدرن طرح ترک از نظر ظرافت به فرش های شبه دستبافت شبیه هستند . جالب است بدانید تراکم این محصولات تا 2100 گره هم می رسد .

 
دستگاه بافت فرش مدرن طرح ترک شونهر آلمان است که بافته هایی در 8 رنگ زمینه اصلی با فناروی بالا و تکنولوژی وز دنیا تولید می کند .

ابعاد این محصولات ، کاملا استاندارد بوده و در ابعاد 6 متر ، 9 متر و 12 متر این محصولات قابل خرید هستند و واقعی و در ابعاد متداول و استاندارد بافته و تولید می شوند.

عدم پرزدهی و عدم ایجاد آلرژی و حساسیت از مواردی است که به عنوان مزیت به فرش طرح ترک  نسبت داده می شود . این محصولات با وجود آنکه در طیف رنگی شاد و روشن تولید می شوند اما ضدلک و ضد چروک بوده و در صورت ایجاد لکه و آلودگی آن را نمایان نخواهند کرد . عموما فرش مدرن طرح ترک در طرح های برجسته به چشم می خورند و این موضوع جذابیت فرش را بیشتر و بیشتر خواهد نمود .


ناگفته نماند که قیمت فرش ترک با قیمت فرش های ماشینی ایرانی تفاوتی جزئی داشته و فرش مدرن طرح ترک گران تر از فرش های دیگر هستند که می تواند این اختلاف قیمت را از طریق خرید های دیجیتال مارکتینگ ، مراحعه به نمایشگاه ها و خرید در دوره های آفف و تخفیف مرتفع نمود .

ویژگی بارز فرش ترک  که خصلت شیک بودن به آنها بخشیده است ، داشتن طرح و رنگ ساده است . عبارت شیک بودن در عین سادگی به معنای واقعی کلمه در فرش مدرن طرح ترک  به چشم می خورد .

 
چرا فرش ماشینی ترک بخریم

خرید فرش طرح ترک غالبا توسط آن دسته از افرادی انجام می شود که علاقمند به داشتن دکوری زیبا و روشن هستند . اگر خانه شما کوچک است و یا اگر از نور کافی برخوردار نیست ، اگر از وسایل لوکس و فانتزی و اشرافی در فضای خانه استفاده کرده و قصد دارید فرش ماشینی تکمیل کننده این فضا باشد ، اگر در خانه نیازمند آرامش و صمیمیت هستید خرید فرش مدرن طرح ترک را از دست ندهید و آگاه باشید که فرش طرح ترک عضو آخر پازل دکوراسیون منزل شماست .


اما هنگام خرید باید از برند و فروشگاه معتبر خرید نمایید . تکنولوژی تولید فرش ماشینی ترک ، تقریبا نوپا بوده و هنوز آنطور که باید و شاید همه تولید کنندگان در آن متخصص نشده اند و تعداد کمی از برند های نامی توان تولید فرش طرح ترک در کیفیت بالا ، مرغوبیت بی نظیر و زیبایی چشم گیر را دارند . همانطور که می دانیم خرید از فروشگاه های اینترنتی یا دیجیتال مارکتینک مقرون به صرفه ترین و بهترین روش خرید است . پس خرید فرش مدرن طرح ترک به روش اینترنتی در اولویت خواهد بود چراکه در این روش نیازی به رفتن به فروشگاه و صرف هزینه گزاف برای خرید محصول نداریم و از همه مهم تر با خرید مستقیم از تولید کننده از اصالت محصول مطمئن خواهیم بود .


برچسب: فرش ماشینی ، فرش خاص ، فرش جدید ، فرش طرح لایت، فرش ماشینی ، فرش کاشان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۹:۵۵ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

گلیم چیست ؟

 

برخی از خریداران به دنبال خرید محصولی به جز فرش ماشینی هستند . تنوع در محصولات وابسنه به فرش ماشینی می تواند هر خریدار با هر نوع سلیقه را راضی کند . یکی از محصولات پرطرفدار که زیبایی خاصی دارد گلیم است . در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های این محصول آشنا کنیم . 

گلیم چیست ؟ 

گلیم یکی از انواع متداول از کفپوش است که از زمان های دور در بین ایرانیان رواج دارد . این محصول از صنایع دستی بخشی از اقوام ایرانی بوده و بسیاری از گلیم های موجود از زمان های قدیم دست بافت بوده اند . اما امروزه برخی کارخانجات فرش ماشینی به تولید این محصول نیز روی آورده اند . تنوع بسیار بالا در طرح های بافته شده در این محصول و استفاده از نخ و الیاف با کیفیت خریداران زیادی را به سمت این محصول هدایت کرد .

گلیم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و این ویژگی های خاص باعث سهولت و راحتی استفاده کنندگان آن است . در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی هر کدام از این ویژگی های بپردازیم .

وزن سبک

این محصول وزن بسیار سبک دارد که باعث جا به جایی بسیار آسان آن می شود . به هیمن دلیل در قسمت هایی از منزل که امکان کثیف شدن زود به زود کفپوش می شود گزینه ای مناسب است . چرا که به راحتی قابل شست و شو و جا به جایی است .

طرح و رنگ متنوع

طرح های بافته شده  بر روی گلیم ها بسیار متنوع و زیبا هستند . استفاده از رنگ های گرم و شاد در این محصول باعث می شود فضایی گرم و صمیمی در منزل خود داشته باشید . هم چنین به راحتی با دکوراسیون شما ست خواهد شد .

استفاده از جنس پلی استر باعث براقیت و درخشندگی بیشتر آن شده و زیبایی و جلوه طرح و رنگ گلیم شما دو چندان خواهد بود . با استفاده از این محصول زیبا فضایی هنری و سرشار از رنگ های زیبا را تجربه خواهید کرد .

قیمت ارزان

این محصول قیمت بسیار ارازن تر نسبت به سایر محصولات دارد . به همین دلیل شما به راحتی می توانید تغییرات زود به زود و زیبایی را در دکوراسیون خود تجربه کنید .

عدم پرزدهی

این محصول پرزدهی ندارد که این ویژگی باعث اقبال خریداران است . پرزدهی در برخی محصولات باعث نارضایتی خریداران است که به خرید محصولاتی از قبیل گلیم روی می آورند .

جارو زدن آسان

با خرید گلیم ، در صورت کثیف شدن آن ، به راحتی با جارو زدن تمیز خواهد شد . شما می توانید این محصول را زیر میز ناهارخوری ، آشپزخانه و فضاهایی از این قبیل نیز استفاده نمایید .

قبل از خریدن گلیم در نظر داشته باشید که خاب این محصول بسیار کوتاه است . بنابراین جایگزین فرش برای شما نخواهد بود .


برچسب: فرش، فرش کاشان، قالی کاشان، فرش ماشینی، گلیم، خرید فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۷:۵۸ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

فرش بهشتی تبریز - با ویژگی های فرش ماشینی تبریز آشنا شوید!

سعی کردیم در این مطلب متنی را درباره فرش بهشتی تبریز آماده کنیم که امیدواریم از آن لذت ببرید!

از با اصیل ترین هنرهاب ایرانی، قالی بافی می باشد.

امروز فرش ها به دو صورت دستباف و ماشینی تولید شده و به بازار روانه میشوند.

فرشهای ماشینی نسبت فرشهای دستباف دارای قیمت مناسب و انواع طرح های مختلف می باشند.

ویژگی های فرش بهشتی تبریز
فرشهای ماشینی دارای ویژگی های متفاوتی است که نسبت به فرش های دستباف برجسته شده است.

فرشهای بهشتی تبریز دارای قیمت مناسب هستند از جمله ویژگی‌های  فرش بهشتی تبریز می توان به:

جنس نخ مصرفی در فرش
تعداد شانه و تراکم بالا
ریز بافی
تنوع طرح و نقشه و …. اشاره نمود.
 

جنس نخ مصرفی در فرش بهشتی تبریز: بهترین نوع نخ به کار رفته در بافت فرش بهشتی تبریز از نوع اکریلیک هیت ست شده است. این فرش پرزدهی ندارد و به اصطلاح فرش هایی که نخ آکریلیک هیت ست شده دارند فرش های ضد آلرژی می گویند. از دیگر نسخه های به کار رفته در فرش ماشینی می‌توان به نخ پلی استر و نخ پلی پروپیلن و … اشاره کرد.
تعداد شانه و تراکم در فرش ماشینی: هرچه تعداد شانه و تراکم فرش بالا باشد فرش ماشینی شما نرم و لطیف تر خواهد بود همچنین دارای ریز بافی نیز می باشد. تعداد شانه فرش ماشینی از فرش ۷۰۰ شانه شروع و تا ۱۵۰۰ شانه بافته می‌شود در فرش های مانند ۱۵۰۰ شانه،  نخ های خاب دارای فشردگی بیشتری هستند و آلودگی و کثیفی نیز به داخل فرش نفوذ نمی کند.
انواع طرح و نقشه: فرش بهشتی تبریز شامل طرح های متنوع و زیبا هستند که فضای هر خانه را منحصر به فرد می کند. از جمله طرحهای نقشه در این گونه فرش ها می توان به مدل افشان بهشتی تبریز،  اسلیمی بهشتی تبریز و طرح‌هایی مانند شاه عباسی و … اشاره کرد.
فرشهای ماشینی علاوه بر طرح های جذاب و زیبای سنتی دارای طرح های مدرن نیز هستند از جمله طرح های مدرن مانند گلیم فرش، فرشهای پوستی و چرمی، فرشهایی با ریش های بلند به نام شگی و … را میتوان بیان کرد.

مقاومت: فرش های ماشینی با تعداد شانه و تراکم پایین مانند ۷۰۰ شانه در برابر پا خوردگی و گذاشتن اجسام سنگین دارای مقاومت بالا می باشند
ابعاد و اشکال فرش بهشتی تبریز: فرش ها در ابعاد و اشکال مختلف تولید می‌شوند علاوه بر اشکال معمولی که مستطیل است و فرش بهشتی تبریز بر شکل های دایره، بیضی، مربع و اشکال فانتزی مانند قلب نیز تولید میشوند. فرشهای ماشینی دارای ابعاد استاندارد شامل ۹، ۶،۱۲،۲۴ هستند. علاوه بر این ابعاد فرش های ماشینی در سایزهای قالیچه، راه رو و درب ورودی نیز بافته میشوند؛ هر کدام از این فرش ها زیبایی شگفت انگیزی را به محیط خانه و محل کار شما می دهد.
رنگ فرش ها: فرش های ماشینی بهشتی تبریز دارای تنوع رنگی بالاست، در بعضی از فرش ها از ابریشم مصنوعی نیز استفاده شده است که باعث درخشندگی و جلوه ویژه به فرش می‌شود. معمولاً فرشهای ماشینی تبریز از ۵ الی ۱۲ رنگ بستگی به تعداد شانه و تراکم و طرح فرش ماشینی متغیر هستند.
رتبه بندی فرش های بهشتی تبریز
امروزه فرشهای ماشینی بسیاری وارد بازار می شود که اگر مشخصات زیر را داشته باشند از انتخاب آن فرد احساس پشیمانی نمی کنید.

در بازار فرش ها درجه کیفیت به ۶ دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

فرش درجه یک
فرش درجه یک و نیم
فرش درجه ۲
فرش ماشینی درجه ۳
فرش هایی با درجه ۴
و فرش هایی دارای معایب زیاد در دسته ۵ قرار میگیرند.
اولین موضوعی که در ابتدا نیز بحث کردیم نخ آکریلیک هیت ست شده است.

فرایند هیت ست شده باعث بالا رفتن کیفیت فرش میشود و ماندگاری فرش را بالا می‌برد و ویژگی دیگر عملیات هیت ست شده عدم پرزدهی است.

نکته بعدی در رتبه بندی فرشهای بهشتی تبریز پرداخت یکنواخت فرش است.

پرداخت ها باعث نرم و یکدست شدن فرش ها می شوند.

اگر در فرشی پرداخت صورت انجام نشود، نقشه های فرش ماشینی کوتاه و بلند شده و باعث راه راه شدن فرش ماشینی میشوند.

در این صورت فرش در درجه ۲ قرار می گیرد.

هر چه عیب های قالی ماشینی بیشتر شود درجه های پایین تر مانند ۳،۴ ۵ قرار میگیرد.

اگر در هنگام بافتن خواب پاره شود و یا در بافت فرش ماشینی تورفتگی به وجود آید فرش ماشینی شما در درجه ۲ قرار خواهد گرفت همچنین درجه ۲ بودن فرش شامل، دورنگی،  و بوی نفت نیز میشود.

راه آسان در صورت تشخیص فرش درجه ی کشیدن دست بر روی نخ های خاب فرش است.

اگر دست شما در مسیر حرکت بدون زبری و جاخالی حرکت کند و نرمی و لطافت را لمس کند، فرش شما دارای کیفیت عالی و درجه یک می باشد.

روش های تشخیص کیفیت فرش بهشتی تبریز
در ادامه میخواهیم چند موضوع برای شما بیان کنیم تا با استفاده از آن بتوانید فرش بهشتی تبریز از نوع اورجینالش را پیدا کنید.

ویژگی های فرش ماشینی درجه یک
فرش های درجه یک بدون عیب و نقص هستند عدم تیغ خورده و بلند و کوتاه بودن نخ‌های خاب را ندارند، همچنین آهار زدگی و سوراخ و پارگی نخ را در سطح فرش مشاهده نمیکنید.

 ویژگی فرش درجه یک و نیم
تمام خصوصیات فرش درجه یک را شامل می‌شود اما ارتفاع نخواب ۳ الی ۵ میلیمتر اختلاف با اندازه اصلی دارد.

ویژگیهای فرش درجه ۲
ویژگی‌های شامل تیر خوردگی بسیار کم و زیاد، اختلاف ارتفاع نخواب تا ۴ میلی متر، روز بعد گیاهان به میزان کم و وجود رفو در حداکثر ۱۵ سانتیمتر و داشتن نخ اضافی در فرش را میتوان اشاره کرد.

 ویژگیهای فرش درجه سه
از مهمترین ویژگی های فرش های ماشینی درجه ۳ میتوان به جابجایی نقشه اشاره کرد. همچنین رفو شدگی بیش از ۱۵ سانتیمتر، وجود قلاب خوردگی در فرش، و عدم یکنواختی ارتفاع نفت خواب در سطح فرش را نمونه‌هایی از ویژگی درجه ۳ می توان بیان کرد.

ویژگی های فرش های ماشینی درجه ۴
این قالی های ماشینی بیشتر به شکل پادری و یا پشتی بافته می شوند و سایز های معمول آنها شامل:

۵۰*۷۰، ۷۵*۷۵، ۱۰۰*۷۵، و ۷۰*۷۰ است.

 ویژگی فرش درجه ۵
تفاوت در عرض فرش بیش از نوع استاندارد خود است.

معمولاً این فرش ها استفاده نمی شود و در دسته ضایعات فرشهای ماشینی قرار دارند.


برچسب: فرش کاشان - قالی کاشان - فرش ماشینی -خرید فرش ماشینی -فرش تبریز - فرش سنتی - فرش سنتی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۰:۰۴ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

شستشوی فرش در منزل

شستشوی فرش در منزل

یکی از دغدغه های که در خرید فرش ماشینی با آن روبرو هستیم و روش شستن فرش سفید است که در این مقاله به آن می‌پردازیم:

قبل از شستن فرش سفید چه کارهایی باید انجام داد:


فرش زمینه سفید و  فرش زمینه کرم فضای خانه ها را بزرگتر نشان داده و جلوه به ویژه ای به وسایل منزل میدهند.

فرشهایی با زمینه سفید و کرم زودتر و کثیف شده و لکه و کثیفی بر روی فرش هویدا است.

بهتر است این فرش ها را در محل های کم تردد استفاده کنید.

نکته دیگر قبل از شستن فرش سفید این است که بررسی کنیم که آیا فرش‌ها رنگ پس می دهند یا نه.

زیرا اگر فرش شما رنگ پس بدهد زمینه سفید جلوه و درخشانی خود را برای همیشه از دست خواهد داد.

برای بررسی از رنگ دادن فرش بهتر از پارچه سفید نمدار را بر روی قسمتی از فرش بکشید، اگر پارچه شما رنگ رفتارش شما را رنگ می دهد و باید آن را بدون خیس کردن همراه با آب سرد شستشو دهید.

حتماً قبل از شستن فرش سفید، مراحل غبارروبی را انجام دهید.

مراحل غبارگیری قبل از شستن فرش عبارتند از:

1-    جمع آوری مو و پر با استفاده از برس نرم پلاستیکی

2-     جارو زدن فرش

لازم به ذکر است که هر سه الی چهار روز فرش خود را برس و جارو بکشید رنگ فرش کرم شما کدر نشود.

3-     دستمال کشی

بهترین روش شستن فرش سفید چیست؟
برای شستن فرش سفید یا زمینه روشن راه های متفاوتی وجود دارد.

بهترین روشی که بتوان فرش سفید را شست زمانی است که آسیب کمی به فرش ایجاد شود و در عین حال لکه و کثیفی های فرش به طور کامل برطرف شود.

راههای خانگی شستن فرش سفید
برای شستن فرشهای با زمینه سفید در خانه از مواد شوینده استفاده نکنید زیرا که این کار باعث آسیب رسیدن به تار و پود فرش می‌شود.

سعی کنید به جای استفاده از مواد شوینده شیمیایی از موادی مانند سرکه، نمک،  آبلیمو، شامپوی فرش و…  استفاده کنید.

 شستن فرش سفید با استفاده از سرکه و یا جوش شیرین:  سرکه و جوش شیرین حل کننده های بسیار قوی هستند و بدون آسیب  زدن به تار و پود فرش، باعث تمیزی و براق شدن فرش می‌شوند.
نحوه شستشوی فرش با استفاده از سرکه و جوش شیرین را میتوان با کمک فرچه، محلول آب و سرکه و یا آب و جوش شیرین را بر روی فرش کشید، و سپس با استفاده از دستمال خشک مواد را پاک کنید و مراحل آبکشی را دقیق انجام دهید تا فرشادان دارای لکه های زرد نشود.

 استفاده از مخلوط نمک، سرکه سفید و آبلیمو برای شستن فرش با زمینه روشن: برای تمیز کردن لکه ها بر روی فرش‌های با زمینه روشن بهتر از یک پیمانه سرکه، دو پیمانه آب و یک قاشق غذاخوری نمک استفاده کنید و برای اینکه بعد از شست و شو از بوی فر جلوگیری کنید چند قطره آبلیمو به محلول اضافه کرده تا بوی فرش گرفته شود.
 استفاده از شامپو فرش: یکی از ساده ترین و رایج ترین راه ها برای شستن فرش کرم و سفید استفاده از  شامپو فرش می باشد. شامپو فرش ها علاوه بر برطرف کردن کثیفی، باعث نرمی در فرش می شوند.
شایان به ذکر است که می توانید از محلول شیشه پاک کن و آب داغ و آب اکسیژنه و آبلیمو برای براق کردن فرش با بوم سفید، استفاده کنید.

چگونه لکه ها را بر روی فرش سفید پاک کنیم؟
هر که بر روی فرشی ایجاد شود با محلول متفاوتی پاک می شود در ادامه به نحوه پاک کردن انواع لکه ها بر روی فرش با زمینه روشن می پردازیم:

1-    پاک کردن لکه غذا و چربی: بهترین محلول برای پاک کردن لکه چربی استفاده از آب گرم و صابون است بعد از آبکشی لکه چربی به راحتی از روی فرش پاک میشود

2-    پاک کردن لکه آب میوه و مواد لبنی: برای پاک کردن این لکه ها از فرش های سفید هست که سفید و آب کمک بگیرید و بعد از اسپری کردن محلول بر روی فرش با استفاده از دستمال فرش را تمیز کنید

3-    پاک کردن چای بر روی فرش سفید و کرم: برای پاک کردن چای چند راه وجود دارد که در ادامه آن ها را بیان میکنیم

      پاک کردن چای با استفاده از ماست کم چرب:  به دلیل وجود آنزیم هایی در ماست کم چرب لکه چای به راحتی پاک می شود اما چند دقیقه باید صبر کنید تا لکه جذب ماست کم چرب شود
      تمیز کردن چای با استفاده از جوش شیرین: با استفاده از دستمال محلول آب و جوش شیرین را بر روی فرش کشیده و به سرعت معجزه ی پاک کردن آن را مشاهده کنید
      تمیز کردن نمک برای پاک کردن لکه چای بر روی فرش: در این روش آب چای را با استفاده از دستمال خشک کامل بگیرید و مقداری نمک بر روی آن قسمت بریزید و بعد از چند دقیقه نمک را بردارید و پاک شدن لکه چای را مشاهده کنید
      استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن لکه چای: مقداری مایع ظرفشویی را با آب و سرکه مخلوط کنید و بر روی فرش بکشید تا لکه از بین برود
اشتباه در شستن فرش با زمینه روشن
اشتباه بزرگی که سریع به ذهن ما با دیدن لکه می‌افتد استفاده از وایتکس میباشد.

طرح فرش شما ممکن است دارای طرح‌های مهر باشد و با استفاده از وایتکس ممکن است طرح را از بین ببرید و یا قسمتی از فرش را به خاطر استفاده از وایتکس و یا شوینده های بسیار قوی کم رنگ کنید

نکاتی مهم درباره شستن فرش
فرش شستن فرش ها از ایجاد بار اضافی جلوگیری کنید و فرش را با آب داغ نشوید.

بعد از شستن فرش آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

 بعد از خشک شدن نیز فرش را تا نکنید زیرا ممکن است خط تا بر روی فرش بماند.

از بین بردن چروک فرش سفید بعد از شسته شدن
فرش ها بعد از شستن چروک خود را از دست می دهند اما اگر بخواهید سریع تر این چروک برطرف شوند می توانید از بخار شوی ها استفاده کنید.

همچنین می توانید از وسایل سنگین بر روی فرش استفاده کنید بدین صورت که مقداری آب را با استفاده از اسپری بر روی فرش ریخته و جسم سنگین بر روی آن بگذارید و بعد از چند ساعت جسم را برداشته و دیگر چروکی وجود نخواهد داشت.


برچسب: شستشوی فرش ، فرش کاشان ، شستشوی فرش در منزل ، فزش تمیز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۲۸:۱۴ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

فرش دستبافت گونه چیست و انواع آن

فرش دستبافت چیست و انواع آن

فرش دستباف گونه چیست؟ به چه فرشی، دستباف گونه گفته می شود؟ پاسخ این دو سوال را در ادامه برای شما تشریح میکنیم!

زیبایی و اصالت که از ویژگی‌های فرش ها می باشد.

قدمت این هنر به گذشتگان دور برمی گردد.

 ابتدا از پشم گوسفندان و حیوانات برای بافت فرش و استفاده می‌کردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاههای بافت فرش و استفاده از نخ های متفاوت مصنوعی، فرش های ماشینی تولید می شوند‌

فرش ها انواع و اقسام مختلفی دارند.

 فرش دستباف گونه چیست؟
هر فرش دارای شانه و تراکم مختلفی است.

منظور از شانه و تراکم،  به تعداد گره های (ریشه) موجود در عرض و طول فرش ماشینی را می گویند.

هرچه تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر باشد،  انسجام ریشه ها و نخ های خاب فرش بیشتر است و فرش ماشینی به فرش دستباف شباهت بیشتری خواهد داشت؛ به اصطلاح اینگونه فرش های ماشینی فرش دستباف گونه می گویند.

به فرش های ۷۰۰ شانه به بالا مانند هزار، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه،  فرش دستباف گونه میگویند.

بررسی مزایای فرش دستباف گونه
فرشهای ماشینی دارای قیمت بسیار بالایی هستند و می توان گفت هر کس، توان خرید این گونه فرش‌ها را ندارد؛ بنابراین شما می توانید به راحتی با خرید فرش دستباف گونه زیبایی را به خانه های خود ببخشید.

فرش های ماشینی با تعداد شانه و تراکم پایین، به مرور زمان در اثر شستشو و فشردگی کم بین گره ها، استحکام خود را از دست می‌دهند و باعث شل شدن و باز شدن گره ها میشود. اما لازم به ذکر است که این تغییرات در طی سالیان دراز اتفاق می‌افتد.

پس سعی کنید در هنگام خرید فرش ماشینی، فرش دستباف گونه را به دلیل فشردگی بین ریشه ها انتخاب کنید.

همچنین مزیت خرید فرش دستباف گونه به دلیل مقاومت به دوام بالای این فرش ها ست.

 فرش های ماشینی دستباف گونه، صادرات به کشورهای خارجی را نیز دارد.

همچنین شایان ذکر است که فرش های دستباف گونه دارای طرح ها و نقش های متفاوتی هستند و با هر سلیقه و دکوراسیون منزلی هماهنگ می شوند.

تعداد رنگ به کار رفته در فرش های دستباف گونه نسبت به دیگر فرشهای ماشینی بیشتر است و ظرافت و نرمی منحصر به فردی را دارا می باشد.

به گونه ای که وقتی بر روی فرش های دستباف گونه راه می روید انگار بر روی چمنزارها هستید.

فرش ماشینی هزار شانه دستبافت گونه
یکی از پرفروش ترین فرش های ماشینی فرش ۱۰۰۰ شانه است.

این فرش به علت ریز بافی و داشتن طرح های مشابه با فرش‌های دستباف بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

همچنین قالی هزار شانه دستباف گونه دارای تنوع ۸ الی ۱۲ رنگ است.

تراکم فرش هزار شانه سه هزار است.

الیاف به کار رفته در این قالی ماشینی دستباف گونه نازک و ظریف می باشد که باعث زیبایی منحصر به فردی در نقشه فرش میشود.

از ویژگی‌های بارز فرش های هزار شانه دستبافت گونه،  ضد آلرژی بودن است.

نخ خاب این قالی های ماشینی ، از نوع اکریلیک هیت ست شده است.

همچنین تار و پود این قالی ها از جنس پنبه است.

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه دستبافت گونه
از نفیس ترین قالی های ماشینی که ظرافت و نرمی ویژه‌ای دارند فرش ۱۲۰۰ شانه است.

گره های این فرش به خاطر فشردگی و انسجام بالا دارای ریز نقشی است.

تراکم فرش ۱۲۰۰ شانه ماشینی ۳۶۰۰ است.

ارتفاع نفت خواب این فرش زیبا ۸ میلیمتر می باشد.

یکی از پرفروش ترین مدل های فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ دستباف گونه، طرح افشان است.

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه
چگونه دیگر از فرش ماشینی ریز با فرش دستباف گونه ۱۵۰۰ شانه است.

به دلیل حجم بالا گره‌ها در عرض و طول فرش، شباهت زیادی به فرشهای دستگاه پیدا کرده‌اند.

تعداد تراکم فرش ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه ۴۵۰۰ است.

در بافت خود از نخ اکریلیک هیت ست شده استفاده شده است.

ارتفاع نخواب این فرش ظریف کمتر از مابقی فرش های ماشینی است و در دسته بندی فرش ها، جز قالی های دستباف گونه درجه یک به حساب می آید.

در بیان دیگر می توان گفت قالی لوکس دستباف گونه ماشینی فرش ۱۵۰۰ سال است که باعث تزئین منازل می شود.

خرید فرش دستباف گونه از طریق اینترنت
در بافت فرش های دستباف گونه،  از مدرن ترین و پیشرفته ترین دستگاه های بافت فرش ماشینی استفاده می شود.

با استفاده از این قالی ها، فرش با کیفیت و زیبا وارد بازار میشود.

تولید کنندگان قالی های ماشینی دستباف گونه علاوه بر خرید حضوری،  شرایط خرید آنلاین را نیز برای خریداران محترم فراهم می کنند، و شما در هر زمان و مکان می توانید خرید خود را به آسانی انجام دهید.

خرید آنلاین فرش های دستبافت گونه، بدون واسطه انجام می شود و این محصولات دارای ضمانت و بیمه نامه های معتبر می باشند تا در صورت وجود هر گونه مشکل بتوانید به راحتی جبران خسارت کنیم.

ابعاد فرش های دستباف گونه و طرح های آن
از جمله قالی های ماشینی دستباف گونه می توان به حوض نقره، گل افشان و … اشاره کرد.

بیشتر فرش های دستباف گونه دارای ترنج و لچک می باشند که زیبایی ویژه‌ای را به فضای خانه می دهند.

قالی های دستباف گونه در ابعاد استاندارد مانند ۶، ۱۲ و ۹ متر بافته میشوند.

حتی شامل سایزهای بزرگتری همچون ۲۴ متر نیز هستند که زیبایی و شکوه را به منازل می دهند.

نکته هایی در مورد قالی ماشینی دستباف گونه ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

قالی های دستباف گونه بستگی به شلوغ و یا ساده بودن طرح فرش، ابعاد و تعداد شانه و تراکم قیمت متفاوتی دارند.

این نکته را فراموش نکنید که چسب و آهار پشت فرش نباید از ۵ درصد وزن فرش تجاوز کند، که این باعث عیب فرش است.

یکی از راههای مراقبت از قالی های ماشینی دستباف گونه این است که مرتب این فرش را جارو بدهیم که درخشندگی فرش از بین رفت و زیبایی خود را نشان دهد.

سعی کنید از گذاشتن وسایل سنگین بر روی فرش های دستباف نما بپرهیزید زیرا به خاطر نرم بودن این گونه فرش ها، نخ خاب کوبیده میشود و زیبایی فرش از بین می رود.


برچسب: فرش دستبافت ، قالی کاشان ، فرش با کیفیت ، تراکم فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۱۲:۳۴ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

چرا باید از ریشه فرش ماشینی محافظت کنیم؟

چرا باید از ریشه فرش ماشینی محافظت کنیم؟

یکی از قسمت های مهم فرش که کمتر به آن توجه می کنیم، ریشه فرش است. در واقع در فرش ماشینی و فرش دستباف یک قسمتی داریم به نام ریشه که معمولا نخ های سفید در آن به کار رفته است. جالب است بدانید که مراقبت از ریشه فرش ها می تواند بسیار مهم باشد، چرا که در صورت عدم توجه به آن، ممکن است به ساختمان اصلی فرش شما هم آسیب وارد شود.

ما در این مطلب برای اینکه آگاهی شما را در زمینه مراقبت از ریشه فرش بالا ببریم، مطلبی تهیه کرده ایم تا بتوانید آن را مطالعه فرمایید. جالب است بدانید که ریشه در انواع فرش ماشینی و دستباف متفاوت است و از نظر ساختار با هم فرق دارند.

در فرش دستباف، ریشه جزئی از فرش به شمار می رود اما در فرش ماشینی، ریشه ها بیشتر جنبه تزیینی دارند و برای اینکه شبیه فرش های دستباف شوند، در قسمت های نهایی تکمیل فرش به آن چسبانده شده اند. در واقع ریشه در فرش ماشینی کارایی که در فرش های دستباف وجود دارد را ندارد و علنا یک وسیله تزئینی است.

البته این وسیله تزئینی هم گاهی اوقات برای محافظت از خود فرش های ماشینی به کار می رود. مثلا در بعضی از مواقع ریشه ها می توانند سپر بلای کل بافت فرش شوند، اما نه به آن میزان که در فرش های دستباف دیده می شود.

پس با ما همراه باشید تا ادامه این مطلب را با هم دنبال کنیم.

ریشه فرش ماشینی و دستباف چیست؟
قبل از اینکه به بررسی مراقبت از ریشه فرش و نکات مربوط به آن بپردازیم، باید بدانید که ریشه در فرش چیست و چه کارایی دارد. در واقع ریشه فرش واژه نام آشنایی در صنعت قالیبافی شناخته می شود، اما خب بعضی ها هم هستند که در این زمینه اطلاعاتی ندارند. دقیقا این قسمت را برای آنها می نویسیم.

در انواع فرش دستباف، به قسمت های انتهایی بالا و پایین فرش که به صورت نخ های سفید یا کرم رنگ هستند، ریشه گفته می شود. انواع ریشه ها در فرش عبارتند از: ریشه های گره دار، ریشه های توری، ساده و زنجیری.

ریشه های فرش دستباف هم دارای جنبه ظاهری و زیبایی هستند و هم به خاطر اینکه جزئی از بافت فرش به شمار می روند، مراقبت از آنها حیاتی است. پس دیگر تکرار نکنیم که اگر فرش دستباف دارید، حتما به ریشه های آن دقت داشته باشید و از آن مراقبت کنید. ما در ادامه نکاتی را آماده کرده ایم که برای نگهداری از ریشه فرش خواهد بود.

اما در فرش ماشینی، ریشه تفاوت هایی با فرش دستباف دارد. برای اینکه به فرش های ماشینی ریشه را برای زیبایی بیشتر اضافه کنند، بعد از اینکه تمام مراحل طراحی و بافت آن انجام شد، عملیاتی هست به نام ریشه زنی که در آن ریشه ها را با دستگاه یا با دست به انتهای بالا و پایین فرش اضافه می کنند.

در صنعت فرش بیشتر سعی می شود که از دستگاه های اتوماتیک ریشه زنی استفاده شود چون نسبت به گره های دستی هم سرعت بالاتری دارد و هم اینکه دارای دقت بالاتری است. این امر سبب می شود که ما یک ریشه یکنواخت و شبیه به واقعی داشته باشیم. بعد از اینکه ریشه در ابعاد مورد نظر تولید شد، حالا باید آن را به انتهای فرش مورد نظر ما اتصال بدهند.

در این زمینه باید از متخصصین استفاده شود و با راهکار هایی عملیات اتصال به صورت محکم و با کیفیت صورت بگیرد.

قطعا در دو نوع فرش دستباف و ماشینی باید از ریشه ها مراقبت کرد، اما چرا ؟   در فرش های دستباف علاوه بر اینکه زیبایی فرش شما هستند، جزئی از بافت تار و پود فرش به شمار می روند و در صورت عدم مراقبت از آن ممکن است فرش شما با مشکل در بافت و ساختمان مواجه شود. در ضمن ریشه های فرش به این علت که دارای ظاهری روشن هستند ( رنگ سفید و کرم ) به همین دلیل در صورت آسیب یا تیره شدن، در چشم هستند و در این زمینه خیلی باید دقت داشته باشید چون در ذهن مخاطبان و مهمانان شما اثر منفی خواهد داشت.
 در فرش های ماشینی هم ریشه ها بیشتر جنبه تزیینی دارند. اما اگر قسمتی از این ریشه ها آسیب ببینید به همان دلیل مشابهی که در بالا گفتیم، در دید هستند و در دید مخاطبان جالب به نظر نمی رسد که یک فرشی داشته باشیم که ریشه های آن در قسمتی از بین رفته است و در قسمتی هم کم و زیاد شده است.
پس اینها دلایل محکمی برای شما خواهند بود که حتما راهکاری برای محافظت از ریشه به کار بگیرید. ما این راهکارها را برای شما نوشته ایم، با ما همراه شوید و بخوانید.

راهکاری های مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستباف
راهکاری های مختلفی وجود دارند که شما می توانید از آن برای مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستباف استفاده نمایید. این راهکار ها را برای شما به صورت یکجا جمع بندی کرده ایم و می توانید از این پیشنهادات استفاده ببرید:

·        لفافه دوزی برای محافظت از ریشه فرش
یکی از روش هایی که برای مراقبت از ریشه فرش به کار گرفته می شود، لفافه دوزی ریشه است. شما می توانید ریشه مورد نظر خود را به متخصص آن بسپارید و با استفاده از پارچه های محکم یا برزنت، دور تا دور ریشه شما را می بافند و بدین ترتیب محافظی سفت و سخت برای ریشه خواهید داشت. البته این روش جلوه ندارد چون ریشه ها را پنهان می کند.

·        استفاده از کاور ریشه فرش
یکی از بهترین روش ها برای مراقبت ریشه، استفاده از کاور فرش است. کاور هایی که برای ریشه استفاده می شوند معمولا به صورت شفاف هستند و می توانند هم جنبه ظاهری آن را حفظ کنند و هم اینکه می توانند برای شما از ریشه ها مراقبت کنند.

کاور ریشه در انواع پلاستیک و توری دیده می شود و بهترین نوع آن را می توان توری نامید. توری ها به خاطر اینکه شبکه بندی شده هستند، این ویژگی را دارند که سبب ورود جریان هوا به درون ریشه ها می شوند و اینگونه هوا درون ریشه ها هم گردش خواهد داشت و باعث ماندگاری بیشتر آن خواهد شد.

کاور ریشه دارای قیمت مناسبی است و نسبت به نوع قبلی یعنی لفافه دوزی برای شما هزینه کمتری بر جای خواهد گذاشت، چرا که به غیر از جنس برزنت و یا پارچه، باید دستمزد فردی که لفافه دوزی می کند را هم در نظر بگیرید. کاور ها را می توانید در فروشگاه های مختلف تهیه کنید و هم اینکه می توانید به صورت غیر حضوری از فروشگاه های مجازی با ارسال اطلاعات مربوط به فرش خود، خرید را انجام دهید.

توصیه ما هم این است که به جای استفاده از روش های دیگر، حتما استفاده از کاور ریشه را در اولویت خود برای استفاده قرار دهید.

·        استفاده از چسب فرش
چسب فرش، در واقع همانطور که از نامش پیدا است، راهکاری دلچسب نیست و شاید کمی کثیف کاری داشته باشد. اما می تواند از ریشه های شما مراقبت کند. چسب ها خودشان یک خاصیتی که دارند، می توانند با چسبیدن به ریشه ها باعث از بین رفتن آنها شوند، چرا که در خود مواد شیمیایی دارند و این امر سبب می شود ریشه ها با خرابی مواجه شوند.

لازم به ذکر است که استفاده از چسب فرش، روش های مختلفی دارد که راحت ترین آن، استفاده از چسب های نواری است که بعضا به فکر برخی از خانم های خانه دار می رسد. ولی اگر این متن را میخوانید، از شما خواهش می کنیم که در نظر بگیرید در صورت استفاده از چسب ها ریشه فرشتان اگر چه از دیگر بلایا در امان بماند، اما از جنبه های دیگری که گفتیم به بافت ریشه آسیب رسان هستند و به علاوه اینکه اجازه گردش هوا را در بین ریشه ها می گیرند.

چند نکته برای اینکه ریشه فرش هایتان نو بمانند و کمتر خراب شوند:

به غیر از انواع محافظ هایی که برای ریشه فرش ماشینی و دستباف گفتیم، روش هایی هم موجود هستند که به شما کمک می کنند ریشه هایی تمیز تر و سالم تر داشته باشید.

   هنگام جارو زدن، باید مراقب ریشه فرش ها باشید. اگر از جاروبرقی هایی با سره های برس دار برای تمیز کردن این قسمت استفاده کنید، خیلی به شما در سالم ماندن ریشه های فرش کمک می کند. در غیر اینصورت مکش مستقیم، سبب آسیب به ریشه می شود.
  برای شستشوی قسمت ریشه از مواد اسیدی استفاده نکنید. برخی ها هستند که از شوینده های قوی و سفید کننده برای این قسمت استفاده می کنند، اما راهکار ما استفاده از فرچه و شامپو فرش است که همان کار را برای شما انجام می دهد اما به بافت فرش و ریشه آن آسیب وارد نمی کند.
  در هنگامی که خودتان ریشه فرش را تمیز می کنید، با خشونت با ریشه ها برخورد نکنید. بهترین کار که سبب تمیز شدن تمام قسمت ها و از بین رفت چرک ها در ریشه می شود، این است که از فرچه های آغشته به مواد شوینده مخصوص فرش ماشینی و دستباف استفاده نمایید.
تمام نکاتی که گفتیم در داشتن یک فرش سالم به شما کمک خواهد کرد، مطلب را برای دوستانی که به آن نیاز دارند، به اشتراک بگذارید!


برچسب: فرش ماشینی ، ریشه ، قالی کاشان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۲۱:۱۰ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

لکه های فرش ماشینی رو خودتان پاک کنید

لکه های فرش ماشینی رو خودتان پاک کنید

باتوجه به اینکه فرش ماشینی در همه خانه ها وجود دارد یکی از عواملی که ممکن است تقریبا همه آن را تجربه کرده باشند، افتادن لکه بر روی فرش می باشد. این افتادن لکه در ذهن فرد این سوال را ایجاد می کند که آیا می توان با استفاده از تکنیک هایی لکه را تمیز کرد یا خیر؟

به همین منظور در این مقاله می خواهیم به پاک کردن انواع لکه بر روی فرش ماشینی بپردازیم و نکاتی که در اختیار شما قرار می دهیم حتما برای شما کاربردی و مفید واقع خواهند شد. پس با ما همراه شوید و از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می دهیم برای برگرداندن فرش و یا قسمتی از آن به حالت قبلی، نهایت استفاده را ببرید.

پاکسازی انواع لکه بر روی فرش ماشینی
شما برای اینکه بتوانید به صورت کامل از شر لکه هایی که بر روی فرش ماشینی هستند، خلاص شوید می توانید از برخی محلول هایی که در هر خانه ای پیدا میشوند استفاده برده و لکه ها را به صورت کامل از بین ببرید.

هر لکه را می توانید با استفاده از یک نوع ترکیب محلولی خاص، پاکسازی کنید که برای انکار باید کمی اطلاعات درباره ترکیب هایی که میتوانند انواع لکه را بر اساس آن ماده پاک کنند، داشته باشید. این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم و تقریبا محلول ها و یا ترکیب هایی که معرفی می کنیم برای پاک کردن رایج ترین نوع لکه ها است که ممکن است روی فرش ماشینی شما بریزد.

انواع لکه های رایج بر روی فرش عبارتند از:

·        لکه چای و تمیز کردن آن روی فرش
یکی از رایج ترین نوشیدنی هایی که در هرجا و هر مکانی می توان به آن دسترسی داشت، نوشیدنی معروف چای می باشد. بدیهی است که بگوییم که یکی از رایج ترین لکه هایی که روی فرش های ماشینی می ریزد، همین لکه چای می باشد. بارها شده است با این مشکل مواجه شده باشید، اما نمی دانید که باید چکار کنید.

برخی ها فوری میخواهند با استفاده از دستمال، لکه را از بین ببرند که این کار نه تنها فایده ای ندارد بلکه سبب پخش شدن لکه های چای بر روی سطح نخ خاب فرش می گردد. بهترین راه این است که با استفاده از کمی شامپو فرش و آب داغ، محلی که بر روی آن لکه چای دیده می شود را شستشو دهید و سپس محل را با استفاده از یک پارچه نخی سفید، خشک نمایید.

برخی ها برای اینکه محل شستشو شده زود تر خشک شود، از سشوار استفاده می کنند اما ما توصیه می کنیم برای سالم تر ماندن فرش، بگذارید خودش خشک شود.

همچنین اگر توانایی ندارید که همین الان شستشوی فرش را انجام دهید یا وسواس دارید که در یک فرصت مناسب، شستشوی محل را انجام دهید، توصیه می کنیم برای اینکه لکه کهنه نشود، مقداری نمک درشت یا صنعتی روی آن قسمت بریزید. این کار سبب می شود که نمک ها بتوانند، لکه های چای را جذب کنند و اجازه ندهند که لکه کهنه شود.

·        لکه های کهنه و تمیز کردن آن بر روی فرش
یک توصیه به شما میکنیم، اینکه هیچ وقت نگذارید لکه هایی که بر روی فرش شما می ریزند، کهنه شوند. به این دلیل که هم پاک کردن آنها سخت خواهد شد و هم اینکه ممکن است بعد از پاک کردن لکه هم برخی از اثرات آن بر روی فرش شما باقی بماند.

یکی از بهترین محلول هایی که می تواند برای پاک کردن لکه های قدیمی مورد استفاده قرار بگیرد، محلول آمونیاک است. آمونیاک علاوه بر اینکه می تواند به پاکسازی لکه به شما کمک کند، باعث براق شدن نخ های خاب فرش هم خواهد شد، چون این قابلیت را دارد که به شدت فرش های شما را برق بیندازد.

در مورد استفاده از آمونیاک باید این نکته را بدانید که به علت تولید گاز های سمی به هیچ عنوان از ترکیب آمونیاک با مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید. همچنین در هنگام استفاده از این ماده شوینده برای از بین بردن لکه روی فرش ماشینی حتما روی مجاری تنفسی مثل بینی و دهان خود را بپوشانید تا گازهای سمی وارد سیستم تنفسی شما نشود. و سعی کنید به هیچ وجه مایع بر روی صورت و یا دست های شما نریزد که برای اینکار می توانید از دستکش استفاده نمایید.

·        پاک کردن لکه تخم مرغ روی فرش
منظور از لکه تخم مرغ، همان لکه ای است که بر اثر ریختن مایعات داخل تخم مرغ خام ایجاد می شود. برای از بین بردن این نوع لکه اصلا نیازی نیست نگران باشید و می توانید با استفاده از سرکه سفید و آب ولرم، لکه را به صورت کامل از بین ببرید. در صورتی که هنوز هم از اثرات این لکه مشاهده می شود، می توانید از صابون هم استفاده کنید تا به صورت کامل هاله ایجاد شده روی فرش بر اثر تخم مرغ را از بین ببرد.

·        تمیز کردن لکه نقاشی از روی فرش
برای پاک کردن لکه نقاشی که معمولا از جوهر های رنگی و یا رنگ های شیمیایی ایجاد می شود، از سرکه سفید استفاده نمایید. معمولا ممکن است این لکه در هنگام رنگ آمیزی قسمتی از خانه و یا بازی کردن بچه ها با وسایل رنگ آمیزی ایجاد شود. قبل از آن این نکته را رعایت کنید که اجازه ندهید لکه ها قدیمی شوند. سپس سرکه سفید را می توانید با مقداری آب لیمو به صورت جدا جدا بر روی لکه استفاده نمایید و نتیجه آن را ببینید.

·        پاک کردن لکه شربت بر روی فرش
برای اینکه بتوانید لکه شربت که معمولا چسبناک است بر روی فرش اقدام کنید باید مواردی چون نمک، سرکه سفید، بطری افشان کننده، حوله سفید و اتو را لب دست بگذارید. حال می توانید نمک را روی لکه بریزید و سپس سرکه را روی لکه افشانه نمایید. بعد از اینکار تا می توانید سعی کنید با استفاده از دستمال های جذب کننده ( بدون اینکه فرش را بمالید ) مقدار اضافی شربت را بیرون بکشید و این کار را تا موقعی ادامه دهید که مطمئن شوید فقط لکه ای از شربت بر روی فرش باقی مانده است.

حال نوبت این است که حوله سفید را گذاشته و اتو را بر روی آن بگذارید. البته باید محلول سرکه و نمک را روی لکه ریخته باشید. به هیچ عنوان از حوله رنگی استفاده نکنید و هنگام استفاده از اتو با حرارت بالا، سعی کنید که به هیچ وجه اتو ثابت نماند. سرکه می تواند با این حرارت با لکه های چسبناک شربت مخلوط شده و با یک دستمال پاک شود.

در صورتی که این لکه هنوز وجود دارد، می توانید این عملیات را دوباره تکرار کنید و از آن نتیجه بگیرید. یادتان باشد که به هیچ عنوان فرش را با حرارت مستقیم اتو تنها نگذارید!!!!

·        پاک کردن لکه آبمیوه بر روی فرش
پاک کردن لکه آبمیوه بر روی فرش ماشینی در صورتی که تازه باشد، بسیار راحت تر از لکه شربت است. برای تمیز کردن این لکه می توانید از همان محلولی که برای لکه شربت هم استفاده کردیم، استفاده نمایید. اگر لکه قدیمی است که می توانید از آمونیاک به تنهایی استفاده نمایید و لکه را از بین ببرید، اما توصیه ای که بار ها در این متن به آن اشاره کرده ایم، این است که تا هنگامی که لکه تازه است به جنگ با آن بروید.

·        پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش
برای اینکه به آسانی از شر لکه مواد آرایشی برای روش فرش خود راحت شوید، بهتر است از رنگ بردار ها استفاده نمایید. این مواد می توانند به خوبی لکه ایجاد شده در اثر ریختن لوازم آرایشی، رنگ مو، لاک و غیره را از بین ببرند.

·        پاک کردن لکه آدامس بر روی فرش های ماشینی
یکی از لکه های رایج که ممکن است بر روی فرش، قالی و گلیم بریزد، همین لکه آدامس است. آدامس به این خاطر که دارای خاصیت چسبندگی و کشسانی است، ممکن است شما را برای تمیز کردن اذیت کند. ولی ترفندی هست که به شما کمک می کند بدون باقی ماندن لکه بر روی فرش، کل آدامس را از فرش بردارید.

برای این کار بهتر است کمی یخ را در پاکت فریزر قرار دهید و سپس با استفاده از این پاکت یخ، آدامسی را که به صورت خمیری در آمده است، به شکل منقبض درآورید. فلسفه استفاده از یخ این است که می تواند با انتقال سرمای خود به آدامس سبب منقبض و یا جمع شدن آن شود. و سپس شما می توانید آدامس را از روی فرش بردارید.

برای نتیجه گیری بهتر هر طرف آدامس را با یخ سرما بدهید تا خوب بتواند خودش را جمع کرده و شما آن را از فرش جدا کنید.

·        پاک کردن لکه نیکوتین و تنباکو روی فرش
یکی از موثر ترین مواد برای پاک کردن لکه های نیکوتین و تنباکو، گلیسیرین است. برای اینکه بتوانید لکه را پاک کنید مقداری گلیسیرین را بر روی لکه ایجاد شده می ریزید و سپس به آرامی و با استفاده از یک دستمال مرطوب آن را پاک می کنید. لازم به ذکر است که با مالش دادن لکه سبب پخش شدن آن خواهید شد، پس بهتر است فقط به صورت چرخشی و آرام دستمال را بر روی لکه قرار داده و لکه را به آرامی پاک کنید. در صورتی که هنوز مقداری از لکه باقی مانده است، می توانید این فرآیند را دوباره و سه باره تکرار کنید تا به صورت کامل لکه و اثرات آن از بین برود.


برچسب: فرش ماشینی ، قالی کاشان ، لکه ، شستشو،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۰۲:۴۷ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

فرش ماشینی 500 شانه و هر آن چه که درباره آن باید بدانید

فرش ماشینی 500 شانه  وهر آن چه که درباره آن باید بدانیدصنعت فرش ماشینی در کشور به شدت رشد کرده است و به همین خاطر هر چند سال یکبار از فرش های جدیدی که توسط این صنعت تولید و ساخته می شوند، رونمایی می شود. فرش ماشینی 500 شانه یکی از انواع قدیمی فرش های ماشینی است که به صورت گسترده به تولید می رسد و با اینکه از زمان اولین تولید آن چیزی در حدود 16 سال میگذرد، اما با این حال به خاطر خصوصیات و ویژگی هایی که دارد، خیلی ها مشتاق به خرید این فرش های ماشینی خواهند بود.

اولین فرش ماشینی 500 شانه از سال 1383 به بازار عرضه شد و این فرش تا حدود 5 سال بعد که فرش های 700 شانه به بازار آمدند، به عنوان ظریف ترین فرش ماشینی خودنمایی می کرد.

فرش ماشینی 500 شانه بعد از فرش های 420 شانه به بازار آمدند و به این خاطر که دارای کیفیت قابل قبولی بودند، با استقبال خوبی از طرف مشتریان مواجه شدند و فروش این فرش ها افزایش یافت بنابراین کارخانه داران و تولیدکنندگان مجبور به افزایش تولیدات فرش های 500 شانه بودند.

بررسی مشخصات فرش ماشینی 500 شانه
فرش ماشینی 500 شانه دارای ویژگی ها و مشخصاتی است که آنها را به صورت کامل در این قسمت از متن بررسی خواهیم کرد تا بتوانید به صورت کامل با این فرش ها آشنایی داشته باشید.

شاید برخی ها فکر کنند که به علت قدیمی ودن این فرش ها استفاده از آنها منسوخ شده است، اما جالب است بدانید با اینکه این فرش ها قدیمی شده اند و فرش های جدید تری هم به بازار آمده اند، مشتریان به خاطر قیمت ارزان آن و همچنین خاب و پاخور نرمی که دارند، آنها را برای خانه باغ، ویلا، جهیزیه ارزان و غیره تهیه می کنند.

و اما مشخصاتی که هر فرش 500 شانه دارد، چیست؟

تعداد شانه و تراکم فرش 500 شانه کاشان
تعداد شانه و تراکم مشخصه ای مهم برای هر فرش ماشینی است که در فرش مذکور تعداد شانه 500 است و به همین نام هم اصولا شناخته می شود. تراکم هم معمولا متناسب با تعداد شانه است و در فرش 500 شانه تراکم 1000 دیده می شود. اگر به طور کلی بخواهیم بررسی کنیم، باید گفت که فرش های 500 شانه از فرش های تراکم پایین در بازار به شمار می روند، ولی به طور کلی یک فرش متوسط از نظر تعداد شانه، طرح و رنگ می باشد که به خاطر قیمت مناسبی که دارد می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در دکوراسیون باشد.

ضخامت و نرمی فرش 500 شانه تراکم 1000
فرش 500 شانه ماشینی کاشان با تراکم 1000 دارای نرمی و لطافت قابل قبولی است. این فرش های ماشینی گزینه بسیار خوبی برای افرادی است که بیشتر روی زمین می نشینند و استراحت می کنند چون لطافت بیشتری از فرش های با تعداد شانه بالاتر دارد. فرش 500 شانه دارای ضخامت 13 میلی متری نخ خاب است و همین امر سبب شده است ما نرمی بیشتری حس کنیم. این نکته را توجه داشته باشید که با هر افزایش شانه و تراکم، ضخامت خاب فرش ها باید کاهش یابد و این یعنی اینکه فرش 500 شانه بالاترین ضخامت را در بین فرش های ماشینی سنتی (700،1000 و 1200) دارا است.

ظرافت بافت فرش 500 شانه ماشینی
ظرافت بافت فرش ارتباط مستقیم به تعداد شانه دارد. هر چه تعداد شانه افزایش یابد، سبب می شود که ظرافت بافت فرش های ماشینی نیز افزایش یابد. فرش 500 شانه به این خاطر که دارای تعداد شانه و تراکم کمی است طبیعتا باید ظرافت کمتری داشته باشد. همچنین ظرافت نخ هایی که در بافت این فرش به کار میرود، پایین است و نمره نخ های به کار رفته چیزی در حدود 11 الی 13 خواهد بود.

دستگاه بافنده فرش های ماشینی 500 شانه
طبیعتا به این علت که فرش ماشینی 500 شانه قدیمی است، طبیعتا تکنولوژی به کار رفته برای بافت این فرش هم مربوط به 16 سال پیش است. دستگاه های مختلفی برای تولید فرش های 500 شانه به کار گرفته می شود که از مهمترین آنها می توان به دستگاه آلفا شونهر و دستگاه بافنده تکسیما اشاره نمود. کیفیت بافت این دستگاه ها به خاطر داشتن تکنولوژی بلژیک و آلمان، قابل قبول است.

کیفیت بافت فرش 500 شانه کاشان
کیفیت بافت به دو عامل بسیار مهم بستگی دارد، یکی کیفیت مواد اولیه و نخ های به کار رفته در فرش ماشینی و دیگری دستگاه بافنده فرش که در بالا به کیفیت قابل قبول دستگاه بافنده اشاره داشتیم. در این بخش می خواهیم به مواد اولیه ای که می تواند در تولید فرش های 500 شانه به کار گرفته شود، اشاره داشته باشیم.

فرش های ماشینی همانطور که ممکن است بدانید با استفاده از الیاف مصنوعی بافته می شوند که در فرآیندهای شیمیایی و ریسندگی به تولید می رسند. این نخ ها باید قابلیت استفاده برای انواع فرش را داشته باشند. نخ های مصنوعی زیادی در بازار موجود هستند که برخی از آنها برای فرش های ماشینی به کار گرفته می شوند.

الیافی همچون الیاف اکریلیک، الیاف ترک، الیاف ورجین و پلی استر، الیاف بی سی اف، پلی پروپیلن، ویسکوز و غیره از انواع نخ های مناسب برای بافت فرش ماشینی خواهند بود.

در فرش ماشینی 500 شانه برای افزایش کیفیت، بهترین الیافی که می توانند در نخ خاب به کار ببرند، الیاف اکریلیک هیت ست است. الیاف اکریلیک هیت ست به خاطر ویژگی هایی که دارند می توانند در حفظ دوام و ماندگاری فرش های ماشینی تاثیر بسزایی داشته باشند.

فرش 500 شانه اکریلیک را می توانید در فروشگاه ها و نمایشگاه های سراسر کشور پیدا کنید و زیاد هم کار سختی نیست.

در نخ تار و پود فرش های 500 شانه می توانند از الیاف پلی استر و پنبه استفاده کنند که دارای بهترین کیفیت خواهند بود. اما گاه به جای پنبه از الیاف نخ جوت استفاده می شود که الیاف با قیمت ارزان تر و کیفیت پایین تر الیاف پنبه است.

اگر میخواهید فرش 500 شانه بخرید، توصیه می کنیم که حتما انواعی از فرش های ماشینی اکریلیک را بخرید تا بتوانید سال های سال از این فرش های ماشینی بهره ببرید و نیازی نباشد بعد از چند سال دوباره به فکر تعویض فرش باشید.


برچسب: فرش ماشینی ، قالی کاشان ، شانه فرش ، فرش باکیفیت ، فرش 500 شانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۳۱:۵۲ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)

تابلو فرش دلخواه خود را سفارش دهید!

تابلو فرش ها، فرش های کوچکی هستند که قاب گرفته می شوند و جنبه ی تزیینی دارند. این نوع از فرش ها نیز هم به صورت دستباف و هم به صورت ماشینی تولید و عرضه می شوند. طرح ، نقش و تراکم تابلو فرش ها با یکدیگر متفاوت بوده و برخی از آنها به صورت سفارشی نیز تولید می شوند. از معروفترین این تابلو فرش ها می توان به تابلو فرش های سردرود اشاره نمود.

 

انواع تابلو فرش سفارشی ماشینی

تابلو فرش ها نیز مانند فرش های ماشینی دارای تعداد شانه و تراکم مختلفی هستند.

اصولاً تابلو فرش‌ها را در شانه های ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه تولید می کنند.

برای ارزان سازی تابلو فرش های سفارشی ماشینی خلاقیت‌های در چاپ به وجود آمده است.

 

 

  تابلو فرش برگردان سفارشی

 شرکت تابلو فرش سفارشی ماشینی برگردان دو تابلو فرش هم‌زمان به صورت قرینه بافته می‌شود.

در توضیحی کامل تر یعنی ماشین‌آلات فرش بافی به طور همزمان دو تخته فرش را می بافند که به صورت خاب زیر و رو است.

اگر در خاب رو منظرهای درختی در چپ تصویر داشته باشد در خواب زیر درخت در سمت راست قرار خواهد گرفت.

این تابلو فرش های ماشینی برگردان در چاپ نوشته های قرآنی مناسب نیستند.

عمر تابلوفرشهای برگردان نسبت به دیگر تابلوفرش های ماشینی کمتر است و احتمال ریزش گره ها وجود دارد

 

 تابلو فرش چاپی سفارشی

 تابلو فرش چاپی در دو نوع چاپ صنعتی و چاپ دیجیتال تولید می‌شوند.

در تابلو فرش سفارشی ماشینی چاپی فرش به صورت تمام سفید و یا به اصطلاح بی رنگ بافته می شود و آماده چاپ است.

در چاپ صنعتی تابلو فرش ها مرغوبیت خوبی وجود ندارد و مرور زمان فرش کمرنگ تر خواهد شد. اما چاپ دیجیتال مرغوب تر است.

برای نزدیک شدن فرش به نمونه اصلی پشت فرش چاپ دیجیتال را چاپ می زند.

برای تشخیص تابلو فرش سفارشی ماشینی چاپی به انتهای تار نخ نگاه کنید و مشاهده خواهید کرد که هر چه به انتهای نخ نزدیک میشوید، رنگ نخ کمتر می شود.

 

دسته بندی تابلو فرش سفارشی ماشینی

تابلو فرش ها در طرح های مختلفی تولید می شود و شما با توجه به نوع دکوراسیون منزل و سلیقه خود می توانید از تابلو فرش ها استفاده کنید طرح تابلو فرش ها عبارتند از:

1-     تابلو فرش منظره

2-    تابلو فرش حیات وحش و حیوانات

3-    تابلو فرش های مینیاتوری

4-    تابلو فرش های پرتره و چهره

5-    تابلو فرش هایی با طرح ایران باستان

6-    تابلو فرش ها با طرح های گل و گلدان

7-    تندیس ها

8-    آیات و عبارات قرآنی

9-    طرح های مذهبی

و غیره را می توان نام برد.

 

 

تابلو فرش سفارشی ماشینی چهره

تابلو فرش های سفارشی به منظور هدیه تولد و سالگرد های اتفاق های مهم زندگی و غیره به عنوان هدیه و یادبود افراد داده می‌شوند.

یکی از انواع تابلو فرش های سفارشی ماشینی بافت کریستال است.

در این نوع تابلو فرش ماشینی طرح درخواستی به وسیله طراحان طراحی می شود. اما در مابقی نقشه ها طرح ها بوسیله ماشین ها طراحی شده اند. و ربات مخصوص تابلو فرش، فرش مورد نظر را می بافت.

در این مدل بافت تابلو فرش، طرح درخواستی شباهت بسیاری به عکس اصلی دارد.

همچنین بافت تابلو از نظر بافت بسیار ریز و ظریف است و میتوان گفت سفتی و خشکی تابلو فرش های ماشینی را ندارد.

ریشه های این نوع تابلو فرش سفارشی چهره از نوع ابریشم می باشد.

تعداد رنگ در این نوع تابلو فرش ها حداکثر ۳۰ رنگ است که در طراحی نقشه میتوان تمام خطوط و سایه های طرح را انجام داد و  در بیان کلی به طرح اصلی بسیار شبیه می باشد.

 

 

بهترین شانه و تراکم جهت بافت تابلو فرش سفارشی ماشینی کدام است؟


برای داشتن بهترین نوع تابلو فرش سفارشی ماشینی بهتر است تابلو فرش های را انتخاب کنید که دارای شانه و تراکم بالا باشند تا نرمی و ظرافت را به طرح شما بدهند و کیفیت طرح دلخواه شما بهتر شود..

همچنین برای سفارش تابلو فرش های مخصوص می‌توانید سایزهای متفاوتی را انتخاب کنید.

 

روش نگهداری تابلو فرشهای سفارشی

تابلو فرش ها نیز مانند فرش ها باید نگهداری و مراقبت شوند.

 چهار راه نگهداری از تابلو فرش ها در زیر ارائه شده است:

1-    در هنگام نصب تابلو فرش ماشینی با میخ و چکش مراقب باشید که پارگی و آسیب به تابلو فرش شما وارد نشود

2-    مکان مناسب برای تابلو فرش انتخاب کنید تابلو فرش آن باید در برابر رطوبت و نور خورشید قرار گیرند زیرا امکان پوسیدگی و رنگ پریدگی تابلو وجود دارد. همچنین مکانی را انتخاب کنید که جلوه و شکوه تابلو فرش سفارشی ماشینی را به خوبی نشان دهد

3-    اصول محافظت ای را در صورت نصب نکردن تابلو انجام دهی. بدین منظور که اگر قصد نصب کردن تابلو را نداشتید آن را به صورت رول نگه کنید. تا شکستگی در فرش ایجاد نشود و برای نگهداری تابلو فرش از مکانی استفاده کنید که نور عبور کند تا حشراتی مانند بید باعث خوردگی فرش نشوند

4-    از رسیدن آب و رطوبت به تابلو فرش جلوگیری کنید. رطوبت باعث سفتی فرش شده و در مدت طولانی باعث از هم پاشیدن فرش می‌شود و حتی ممکن است در مرور زمان باعث رنگ دادن رنگ‌های تابلوفرش شود و خرابی را ایجاد کند

 

روش شست و شوی تابلو فرش ماشینی سفارشی

اگر به هر دلیلی احساس کردید که تابلوفرش تان کثیف شده و نیاز به شستشو دارد سعی کنید از مراکز تخصصی قالیشویی استفاده کنید اما اگر مایل به انجام این کار در منزل هستید مراحل زیر را انجام دهید:

1-    تابلو را از فرش جدا کنید

2-    روی سطح صاف گذاشته و با استفاده از برس جاروبرقی آن را تمیز کنید

3-    مقداری شامپو فرش را بر روی فرش بکشید و با سرعت آن را پاک کنید

4-    برای خشک شدن تابلو فرش آن را روی سطح صاف گذاشته تا رطوبت آن بخار شود

بعد از خشک شدن میتوانید تابلو را بر دیوار نصب  کنید.

 

 

 

نکاتی در مورد تابلو فرش های سفارشی

تابلو فرش های سفارشی یکی از ارزنده ترین فرش ها به حساب می آید که در مراسم‌های گوناگون اهدا می‌شوند در سفارش این تابلوفرش ها به نکات زیر توجه کنید:

1-    در چاپ بافت عکس، به خاطر کم بودن رنگ، عکس با بافت اندکی تفاوت دارد.

2-    تصاویر مورد نظر جهت سفارش فرش ماشینی، باید دارای کیفیت باشند

3-    اگر تصویر مورد نظر شما چهره است سعی کنید عکس مورد نظر را در داخل آتلیه بگیرید

4-    حداقل قیمت تابلو فرش ها از ۷۰ هزار تومان به بالا می باشد

5-    برای زیبایی و شباهت بیشتر بافت به عکس، بهتر است تابلو فرش را از ۸ رنگ به بالا تولید کنند

 

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۱۲:۲۸ توسط:الهام مهرجو موضوع: نظرات (0)